|

باید به ساخت قطعه‌سازی خودرو بها داد‌؟

۱. قیمت تمام‌شده هر قطعه بین صد تا ۳۰۰ برابر هزینه تمام‌شده خواهد بود. ۲. اشتغال کارگر ایرانی صورت نخواهد گرفت، در‌نتیجه با بحران بی‌کاری در کشور روبه‌رو خواهیم شد.

باید به ساخت قطعه‌سازی خودرو
 بها داد‌؟

۱. قیمت تمام‌شده هر قطعه بین صد تا ۳۰۰ برابر هزینه تمام‌شده خواهد بود.

۲. اشتغال کارگر ایرانی صورت نخواهد گرفت، در‌نتیجه با بحران بی‌کاری در کشور روبه‌رو خواهیم شد.

۳. فناوری تولیدات در داخل کشور ممکن نیست، بلکه وابستگی کامل به خارج انجام می‌شود.

۴. طرف خارجی قیمت تمام‌شده قطعات را تعیین می‌کند و در هر زمان با هر پیش‌شرطی قیمت مد‌نظر قطعات خودرو را به ما تحمیل خواهد کرد.

۵. کیفیت محصول بستگی به شرکت تولیدکننده خارجی داشته و به‌ دلیل انحصار تولیدکننده خارجی جای هیچ‌گونه اعتراضی نخواهد بود.

۶. به‌ جای گردش ریال در داخل، ارز خارجی باید ابتدا با صادرات فراهم شود، سپس به هزینه واردات قطعات خودرو اختصاص یابد.

۸. امکان کاهش قیمت خودرو در داخل کشور تنها با مساعدت طرف خارجی در کاهش قیمت تمام‌شده قطعات وارداتی ممکن خواهد بود.

۹. تأمین قطعات پس از فروش خودرو تنها در‌ صورت استمرار تولید طرف خارجی ممکن بوده و به هر دلیلی که شرکت خارجی از استمرار تولید قطعات خودداری کند، با بحران تأمین قطعه در داخل کشور روبه‌رو خواهیم بود.

۱۰. متخصص تحصیل‌کرده ایرانی به‌ جای جذب در کانون تحقیق و توسعه داخلی مجبور به مهاجرت و قرارگرفتن در خدمت شرکت‌های خارجی خواهد شد.

شرکت کروز در سال 1360 وارد صنعت شده است. ابتدا با تولید قطعات لوازم برقی همراه بود. در سال 1366 وارد قطعات مخابراتی شده است و سال 1370 وارد صنعت خودرو و صنعت قطعه‌سازی برای شرکت‌های خودروسازی ایران شده است.

«کروز» به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین قطعه‌ساز ایران با چهار کارخانه تولیدی، 14 هزار نیروی کار مستقیم و 20 هزار نیروی کار غیرمستقیم دارد و در‌ حال فعالیت و تولید سه هزار قطعه خودرو است.

شرکت کروز، با تلاش پرسنل خود از رأس سازمان تا رده‌های پایین و اپراتوری، کروز را به این مجموعه موفق تبدیل کرده‌اند.

اولین پارامتری که در مجموعه کروز مطرح است، کیفیت کار است؛ چراکه تنها عاملی که باعث می‌شود هم متفاوت باشیم و هم رضایت مشتریان را کسب کنیم، کیفیت محصولات تولیدی در کروز است.

تولید کالای باکیفیت و با قیمت اقتصادی، با استفاده از دانش مهندسان ایرانی و کار کارگران بومی با هنر مدیران کارآمد در صنعت خودروسازی کشور است؛ امری که می‌تواند منجر به توانمندشدن صنعت برای رسیدن به خودکفایی در صنعت خودرو و صنایع مشابه شده و ایجاد اشتغال مداوم را تضمین کند.

«کروز» به‌ واسطه توانایی در خلق و بومی‌‌سازی دانش فنی و به‌روز نگه‌داشتن تکنولوژی‌های ساخت مهندسی، این ظرفیت را دارد که در صنعت خودروسازی به‌عنوان پیشرو شناخته شود.

این مجموعه به‌ واسطه تجربه نزدیک به نیم‌قرن رشد و توسعه مستمر در زمینه طراحی و صنعتی‌سازی خودرو می‌تواند علاوه‌ بر تأمین نیازهای داخلی، ایجاد و توسعه بازارهای صادراتی را هم محقق کند.

از ویژگی‌های بارز دیگر کروز‌ می‌توان به واحد مادر اشاره کرد. در این واحد بحث‌های رفتاری یا بحث‌های دیگری که در مجموعه مطرح می‌شود، زیر نظر می‌گیرد و در‌ حد توان آن مشکل را برطرف می‌کند.

در سیستم چرخ و محور، همه چرخیدن چرخ را می‌بینند اما اغلب حواس‌مان نیست اگر محور ثابت سر جایش نباشد، چرخ هم به‌درستی نمی‌چرخد. «کروز» محور صنعت خودروی ایران است.

جوانان مبتکر و خوش‌فکر در ایران پرتعداد هستند که باید از توانایی آنها در صنعت و تولید استفاده شود. شرکت کروز توانسته بخشی از جوانان خلاق و نخبه را جذب کند و با اتکا بر نخبگان داخلی با سرعت مقبولی مسیر رشد و توسعه را طی کرده است.

تولید اتصالات مخابراتی به‌ دلیل حساسیت و ظرافت بالا، پیچیدگی‌‌‌های منحصر‌به‌فردی داشت اما دانش فنی و حساسیت مدیران کروز سبب ‌شد اتصالات مخابراتی کروز به‌سرعت جایگاه اطمینان‌بخشی پیدا کند و از نظر نرخ خطای قطعات عملکرد بهتری در مقایسه با تولیدکنندگان باسابقه دنیا پیدا کند و در ‌نهایت تلاش‌‌‌های این شرکت باعث نوآوری، بومی‌‌‌سازی و دستیابی به آخرین فناوری‌‌‌های نوین جهان در مسیر داخلی‌‌‌سازی ساخت بیش از سه‌هزارو ۴۰۰ قطعه برای مقابله با تحریم، تقویت و استمرار تولید صنعت شد.

با وجود آنکه تداوم فعالیت در ساخت قطعات مخابراتی می‎‌‌‌توانست برای این شرکت رضایت‌‌‌بخش باشد، اما روحیه داخلی‌‌‌سازی مدیران آن موجب شد با شناسایی خلأهای صنعت، سراغ ساخت قطعات الکترونیکی خودرو بروند و پروژه استقلال کشور در قطعات الکترونیکی و برقی خودرو از بیگانگان را کلید زدند.

پروژه ساخت قطعات خودرو با‌ وجود پیچیدگی‌‌‌ها و موانع متعدد فنی و سیاسی با اهتمام مدیران کروز به سرانجام رسید و اکنون این شرکت به یکی از بزرگ‌ترین قطعه‌‌‌سازان غرب آسیا تبدیل شده و در طول سال‌های گذشته تجربه صادرات قطعه به بزرگ‌ترین خودروسازی‌‌‌های جهان نظیر پژو فرانسه را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.

این شرکت همچنین با ساخت قطعات پیچیده الکترونیکی مانند ECU و ACU و همین‌طور حسگرهای مختلف در کنار ۱۴ واحد تولیدی دیگر فعالیت خود را در قالب سه سایت عظیم با جدیت ادامه می‌دهد. ساخت قطعات مرغوب با سخت‌‌‌گیرانه‌‌‌ترین ارزیابی‌‌‌های فنی و مهندسی در شرکت کروز موجب‌ شده اقبال بازار به این قطعات افزایش پیدا کند و این برند، منجر به ارزشمندی خودروهای تولیدی شود.

کروز در چهارمین دهه فعالیت خود با راه‌‌‌اندازی واحد خودکفایی و حمایت از زنجیره اقتصاد صنعت خودرو، چتر حمایتی خود از فعالان خرد و متوسط این صنعت را گسترانیده است، به‌ نحوی‌ که این شرکت از واحدهای خرد و متوسط صنعت خودرو دعوت می‌کند تا بخشی از زنجیره تولید یک قطعه را تکمیل کنند و از ارزش افزوده آن منتفع شوند.

در شرایط فعلی، مصرف‌کننده و تولید‌کننده در صنعت خودرو هیچ اختیاری ندارند و دولت تمام اختیارات را در دست خود گرفته است. شرکت کروز یک مجموعه خصوصی موفق است که می‌‎تواند الگویی برای تمام صنعت خودروسازی باشد. اکنون دولت، هم تولیدکننده خودرو است و هم تنظیم‌گری می‌کند؛ در چنین شرایطی، تنظیم‌گری می‌تواند برای بخش خصوصی ایجاد مانع کند و به‌ ضرر آنها تمام شود. به‌همین‌دلیل دولت باید خودروسازی‌های بزرگ را به بخش خصوصی واگذار کند.

تنها راه نجات کشور، اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است. همان‌گونه که شاهد هستیم، هرجا بخش خصوصی حضور پیدا کند، موفقیت‌های چشمگیری به وجود می‌آید. مردم از عملکرد مسئولان در بخش اقتصاد و خودرو گلایه دارند و باید برای رفع این مشکلات، بخش خصوصی واقعی را مورد حمایت جدی در عمل قرار بدهیم تا تولیدات داخلی چه به‌ لحاظ کیفیت و چه به‌ لحاظ کمیت افزایش یابند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها