|

«یگان حفاظت مترو» آری «حجاب‌بان» نه

دو گزارش عملکرد درباره اقدامات شهرداری در حوزه حجاب و عفاف توسط متروی تهران در اختیار اکوایران قرار گرفته که نشان می‌دهد شهرداری تهران فعالیت‌هایی دراین حوزه داشته است. تابستان سال گذشته بود که خبر جذب ۴۰۰ حجاب‌بان در متروی تهران از سوی یکی از سایت‌های خبری منتشر شد که مدیران شهری بار‌ها این خبر را تکذیب کرده و تأکید داشتند جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان نداشته‌اند. اما در همین زمان متروی تهران کادر «یگان حفاظت» خود را تکمیل و ساماندهی کرد. یکی از وظایف یگان حفاظت موضوع حجاب در مترو بود.

«یگان حفاظت مترو» آری  «حجاب‌بان» نه

اکوایران:‌ دو گزارش عملکرد درباره اقدامات شهرداری در حوزه حجاب و عفاف توسط متروی تهران در اختیار اکوایران قرار گرفته که نشان می‌دهد شهرداری تهران فعالیت‌هایی دراین حوزه داشته است. تابستان سال گذشته بود که خبر جذب ۴۰۰ حجاب‌بان در متروی تهران از سوی یکی از سایت‌های خبری منتشر شد که مدیران شهری بار‌ها این خبر را تکذیب کرده و تأکید داشتند جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان نداشته‌اند. اما در همین زمان متروی تهران کادر «یگان حفاظت» خود را تکمیل و ساماندهی کرد. یکی از وظایف یگان حفاظت موضوع حجاب در مترو بود.

در مناظره‌های انتخاباتی دوباره موضوع «حجاب‌بان‌»ها مطرح شد. مسافران مترو که یک سال گذشته شاهد حضور نیرو‌هایی بودند که با اختیار کامل مانع ورود مسافران خانمی می‌شدند که روسری بر سر نداشتند، انتظار نداشتند که کسی مسئولیت این افراد را بر عهده نگیرد.

شهردار تهران که یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری است، در سخنانش تأکید می‌کرد که نوع مواجهه با بی‌حجابان جز از طریق احترام میسر نیست. احترام، احترام و احترام. مسعود پزشکیان یکی دیگر از نامزد‌های ریاست‌جمهوری هم در دور دوم سومین مناظره انتخاباتی خطاب به علیرضا زاکانی گفت: «حجاب‌بان‌»ها را چه کسی در مترو می‌گذارد معلوم نیست، اما الان از احترام به زنان سخن می‌گویند.

وی افزود: اینجا وقتی می‌نشینند می‌گویند از حقوق زنان دفاع می‌کنیم و با فیلترینگ مخالفیم، اما در عمل کار دیگری کرده‌اند. زاکانی در واکنش به پزشکیان در مورد حجاب‌بان‌ها در مترو پاسخ داد: آقای پزشکیان اگر درباره حجاب‌بان‌ها شوخی کردید در آن دنیا مؤاخذه می‌شوید اگر جدی گفتید چون دروغ است توبه کنید.

به نظر می‌آید مدیران شهری فقط با کلمه حجاب‌بان مشکل دارند و اقداماتی در حوزه عفاف و حجاب در مترو انجام شده است، زیرا دو گزارش که از اقدامات شرکت بهره‌برداری در حوزه حجاب و عفاف تهیه شده نشان می‌دهد که یگان حفاظت مترو در حوزه تذکر لسانی و جلوگیری از ورود افرادی که روسری نداشتند فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده و حتی گزارش عملکرد این اقدامات را هم منتشر کرده است. در این دو گزارش به جلسه عفاف و حجاب در شرکت بهره‌برداری مترو در شهریور ۱۴۰۲ اشاره شده است.

همچنین گزارش عملکرد این حوزه در سه‌ ایستگاه نوبنیاد، حسین‌آباد و هروی مورد بررسی قرار گرفته است.

در‌ ایستگاه نوبنیاد به ۱۹۱ نفر تذکر داده شده که ۱۰۹ نفر توجهی به تذکر نکرده و ۴۲ نفر پس از تذکر روسری به سر کرده‌اند. در‌ ایستگاه حسین‌آباد به ۶۵ نفر تذکر داده شد که ۳۰ نفر پس از تذکر روسری سر کرده و در‌ ایستگاه هروی هم ۲۷ نفر پس از تذکر روسری سر کرده‌اند. در این گزارش عملکرد آمده است که ۱۸۰ نفر در قالب تیم‌های سه‌نفره به صورت گردشی در‌ ایستگاه‌ها تذکر لسانی داده‌اند و در مهرماه سال گذشته ۹۷۰ هزار و ۴۶ تذکر داده شده است.

در بخشی از این گزارش تصاویری از اجرای طرح ممانعت از ورود افراد بی‌حجاب توسط یگان حفاظت از مترو منتشر شده است. سال گذشته شهردار تهران درخصوص جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان به اکوایران گفته بود که من نمی‌دانم این واژه‌ها را از کجا می‌آورند، از قبل مصوبه‌ای درخصوص یگان حفاطت مترو بوده که نزدیک به ۹۰۰ نفر پرسنل برای آن پیش‌یینی شده بود و ۱۶ تا ۱۷ مأموریت هم برای آن تعریف شده بود که یکی از مسئولیت‌های آن مربوط به حوزه حجاب در مترو است.

سال گذشته محمدامین توکلی‌زاده؛ معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران هم درخصوص این نوع اقدامات با تأکید بر اینکه با مطالبه مردمی در این حوزه وجود دارد به اکوایران گفته بود «از ابتدا که کار مدیریت شهری جدید شروع شد، بحث قانون‌مداری و اداره شهر بر اساس قانون یکی از تکالیفی بود که بر عهده شهرداری گذاشته شد. شهر قانون‌مدار، شهری است که همه از آن انتفاع ببرند. از این رو قرارگاه انضباط شهری مدتی است که کار خود را آغاز کرده است. در بسیاری از نقاط با برخی بی‌انضباطی‌ها مواجه هستیم، از جمله موضوعاتی که در مترو است و به‌درستی محل مطالبه مردم شده است که باید این بی‌انضباطی‌ها برطرف شود. از جمله بی‌انضباطی‌ها ورود آقایان به واگن خانم‌ها و موضوعاتی است که پیرامون کشف حجاب مطرح است که همگی یک بسته‌اند. از دست‌فروشی غیرقانونی و سدمعبری که اتفاق می‌افتد تا ورود آقایان و مزاحمتی که برای بانوان ایجاد می‌شود در کنار هم یک بسته بی‌انضباطی را شکل می‌دهد».

به گفته او حجاب یکی از موضوعات قانونی کشور است و مراعات حجاب یکی از موازین شرعی و قانونی است. شهرداری هم برای ایجاد این انضباط وارد عمل شده و فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه حجاب و عفاف به شکل تبلیغی و ایجابی (در تبلیغات شهری و فضاهای‌ ایستگاهی) شکل گرفته است. در حوزه انضباطی هم وارد خواهیم شد و این حوزه را نیز تقویت خواهیم کرد».

مدیران شهری فعالیت در این حوزه را منکر نمی‌شوند اما معتقدند این افراد یگان حفاظت مترو هستند نه حجاب‌بان.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها