|

واردات انسولین خارجی تا 2 هفته دیگر

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تأمین امنیت غذایی و دسترسی به غذای سالم جزء وظایف وزارت بهداشت است. حیدر محمدی در همایش روز جهانی ایمنی غذا ضمن برشمردن موارد پراهمیت در امنیت غذایی از ورود انسولین به کشور خبر داد.

واردات انسولین خارجی تا 2 هفته دیگر

ایسنا: رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تأمین امنیت غذایی و دسترسی به غذای سالم جزء وظایف وزارت بهداشت است. حیدر محمدی در همایش روز جهانی ایمنی غذا ضمن برشمردن موارد پراهمیت در امنیت غذایی از ورود انسولین به کشور خبر داد. رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بر مبنای گزارش سازمان بهداشت جهانی ۶۰۰ میلیون نفر در سطح جهان به دلیل آلودگی مواد غذایی بیمار می‌شوند، افزود: همچنین ۴۲۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست می‌دهند.

محمدی درباره اصلاح الگوی مصرف با درنظرگرفتن تنوع تولید و بالابردن ارزش غذایی گفت: اصلاح الگوی مصرف با درنظرگرفتن تنوع تولید و بالابردن ارزش مواد غذایی مانند تولید نان کامل را از سال گذشته آغاز کرده‌ایم. سازمان غذا و دارو در صورت تأیید سند برنامه هفتم توسعه، در نظر دارد کانون مسئولان فنی را به منظور نظارت گسترده بر واحدهای تولیدی راه‌اندازی کند. همچنین شناسنامه‌دار شدن اراضی کشاورزی از دیگر اقدامات مدنظر سازمان غذا و دارو در صورت تأییدشدن سند برنامه هفتم توسعه است.

او با بیان اینکه ۴۵۰ آزمایشگاه همکار و ۶۳ آزمایشگاه دولتی در سراسر کشور مجهز به دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی هستند، اظهار کرد: دستگاه‌های پیشرفته شبکه آزمایشگاهی کشور می‌توانند ۶۰۰ سم در محصولات غذایی را پایش کنند. سلامت فراورده غذایی و ماده اولیه تولید محصولات غذایی که از مبادی مجاز، وارد کشور می‌شوند، در آزمایشگاه‌های تحت نظارت سازمان غذا و دارو بررسی می‌شوند. رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه وجود فلزات سنگین در برخی محصولات غذایی سبب ابتلا به انواع سرطان‌ها می‌شود، گفت: دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، اختلالات باروری و بیماری‌های نادر که به دلیل انباشت مواد غذایی در برخی از بافت‌های بدن ایجاد می‌شود، از عوارض مصرف غذاهای ناسالم هستند. متأسفانه مصرف غذاهای ناسالم سبب افزایش ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر می‌شود، اما نکته مهم و اساسی این است که هزینه درمان بیماری‌های نادر که از عوارض مصرف غذاهای ناسالم هستند، زیاد است.

رئیس سازمان غذا و دارو با انتقاد از اظهارنظرها درباره مصرف نمک یددار گفت: نمک یددار، بهترین نمک برای استفاده است. اظهارنظرهایی درباره نمک‌های سنتی و رنگی مطرح می‌شود، اما ارزیابی‌های انجام‌شده بیانگر این است که نمک‌های رنگی و نمک‌های سنتی به فلزات سنگین آلوده هستند. نمونه‌برداری‌های انجام‌شده از نمک‌های سنتی و رنگی نشان می‌دهد که نمک‌هایی از این دست به فلزات سنگین و مخرب آلوده هستند.

محمدی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انسولین خارجی تا دو هفته دیگر وارد کشور می‌شود و میزان تأمین آن به مدت چهار ماه است. در‌حال‌حاضر، برند ایرانی انسولین موجود است.

 

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها