|

۲۰ درصد زوج‌های ایرانی نابارور هستند

دبیر انجمن باروری و ناباروری ایران با بیان اینکه ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی در کشور نابارور هستند، گفت: حرارت موبایل و لپ‌تاپ و مشاغلی مانند کار در نانوایی، جوشکاری و آجرپزی باعث ناباروری در مردان می‌شود. حمید چوبینه روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری بیست‌و‌سومین کنگره سراسری انجمن علمی باروری و ناباروری ایران، در جمع خبرنگاران در دانشگاه شهید بهشتی افزود: حرارت می‌تواند ارگان‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. گذاشتن لپ‌تاپ روی پا یا قرار‌دادن موبایل روی شکم، نشستن زیاد، کار در نانوایی‌ها، جوشکاری‌ها و آجرپزی به اسپرم آسیب زده و میزان باروری را کاهش می‌دهد

۲۰ درصد زوج‌های ایرانی نابارور هستند

دبیر انجمن باروری و ناباروری ایران با بیان اینکه ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی در کشور نابارور هستند، گفت: حرارت موبایل و لپ‌تاپ و مشاغلی مانند کار در نانوایی، جوشکاری و آجرپزی باعث ناباروری در مردان می‌شود. حمید چوبینه روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری بیست‌و‌سومین کنگره سراسری انجمن علمی باروری و ناباروری ایران، در جمع خبرنگاران در دانشگاه شهید بهشتی افزود: حرارت می‌تواند ارگان‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. گذاشتن لپ‌تاپ روی پا یا قرار‌دادن موبایل روی شکم، نشستن زیاد، کار در نانوایی‌ها، جوشکاری‌ها و آجرپزی به اسپرم آسیب زده و میزان باروری را کاهش می‌دهد. وی اظهار کرد: افزایش سن ازدواج به‌ویژه در زنان و تمایل به فرزنددار‌نشدن در ابتدای ازدواج از‌جمله موضوعاتی بوده که به ناباروری در جامعه دامن زده که با توجه بیمه‌ها به این مسئله، درمان ناباروری با موفقیت‌ها و آمار زیادی در ایران در حال انجام است. چوبینه به سطح امکانات کشور در زمینه درمان ناباروری اشاره و اظهار کرد: امکانات باروری در کشور هم پیشرفته‌تر و هم وسیع‌تر شده‌ و به لحاظ تکنولوژی در زمینه باروری پیشرفت‌های حائز اهمیتی به دست آمده است. همچنین به لحاظ پوشش جغرافیایی نیز در استان‌های مختلف مراکز درمانی ناباروری وجود دارد. وی اظهار کرد: ناباروری و نداشتن فرزند مشکل جهانی است. وی ادامه داد: زوجینی را می‌بینیم که با وجود آنکه قدرت باروری دارند، نمی‌خواهند بارور بشوند یا اساسا تمایلی به داشتن فرزند ندارند، این خطر فزاینده، به‌خصوص برای جوامعی که اهمیت داشتن فرزند برای‌ آنها بسیار مهم است یا مثل کشور ما به سمت پیری جمعیت حرکت می‌کنند، بسیار جدی است که عمدتا دلایل اجتماعی و اقتصادی می‌تواند داشته باشد. چوبینه درباره اینکه دانش پزشکی تا چه حد می‌تواند به افراد نابارور کمک کند، گفت: ۹۰ درصد کسانی که دچار انواع مشکلات مرتبط با ناباروری هستند و در سن باروری نیز قرار دارند، به کمک تکنولوژی‌های نوین که در کشور ما هم وجود دارد، امکان فرزندآوری پیدا می‌کنند. این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: علوم و تکنولوژی‌های پیشرفته به سطحی رسیده که حتی برای سخت‌ترین مشکلات ناباروری نیز راه‌حل‌هایی یافته است. علوم و تکنولوژی جدید کمک می‌کند زوجینی که در خانواده‌های خود تجربه تولد فرزند معیوب داشته‌اند، از تکرار این تجربه برای خود جلوگیری کنند.

پیری رحم نداریم

اشرف معینی، دبیر علمی کنگره نیز با بیان اینکه پیری رحم نداریم و فقط مبتلایان به سرطان که رادیوتراپی می‌شوند، رحم‌شان پیر شده و امکان بارداری ندارند، گفت: افزایش سن در ناباروری مهم‌ترین مسئله است. در دنیا سن اولین بارداری به علت مسائل اقتصادی، اجتماعی و... بالا رفته است. بهترین سن بارداری ۲۴ تا ۳۰‌سالگی است. وی اظهار کرد: برخی زنان حوالی ۴۵ سال نزدیک یائستگی برای بارداری به ما مراجعه می‌کنند. بعد از ۳۷‌سالگی کیفیت تخمک شدیدا بد می‌شود و خطر سقط به‌طور شدیدی افزایش می‌یابد. معینی درباره فریز تخمک ادامه داد: در دنیا بعد از ۳۸‌سالگی به هیچ عنوان تخمک را فریز نمی‌کنند، زیرا شانس باروری پایین است‌.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها