|

ناکامی جواد فروغی در کسب سهمیه المپیک

غایب بزرگ

اول مرداد 1400 برای کاروان ورزش ایران که در بازی‌های المپیک توکیو شرکت کرده بود، روز خاص و البته غافلگیرکننده‌ای شد. در این روز جواد فروغی، ورزشکار کمتر‌شناخته‌شده کاروان ایران، دست به کار بزرگی زد و در ماده 10 متر تپانچه توانست عنوان طلا را به دست بیاورد.

غایب بزرگ

اول مرداد 1400 برای کاروان ورزش ایران که در بازی‌های المپیک توکیو شرکت کرده بود، روز خاص و البته غافلگیرکننده‌ای شد. در این روز جواد فروغی، ورزشکار کمتر‌شناخته‌شده کاروان ایران، دست به کار بزرگی زد و در ماده 10 متر تپانچه توانست عنوان طلا را به دست بیاورد. این طلا آن‌قدر غیرقابل پیش‌بینی بود که مسئولان اعزامی ایران به توکیو در سالن مسابقه حاضر نبودند. دلیلش هم این بود که آنها تصور نمی‌کردند کسی در این رشته شانس مدال‌آوری داشته باشد چه برسد به اینکه بخواهد کسب طلا کند. جواد فروغی ولی همه معادلات را به هم زد؛ او نه‌تنها طلایی شد، بلکه رکورد المپیک را هم جابه‌جا کرد. البته که با 41 سال سن در آن مقطع تبدیل به مسن‌ترین ورزشکار تاریخ ایران شد که توانسته در المپیک کسب مدال کند. فروغی در سریع‌ترین حالت ممکن توانست تیراندازی را هم به فهرست رشته‌های مدال‌آور ایران در المپیک اضافه کند و به سرعت هم نامش را در رسانه‌های ایران و دنیا سر زبان‌ها بیندازد. زندگی او درست از همان روز برای بسیاری در ایران و خارج از ایران جلب توجه کرد؛ ولی همین زندگی شخصی و ورزشی برایش با رویکردهای متفاوتی همراه شد. او پرستاری بود که به گفته خودش به صورت تفننی تیراندازی را شروع کرده و از سال 96 به طور حرفه‌ای وارد این رشته شده و در سریع‌ترین حالت ممکن توانسته بود کسب سهمیه المپیک کند و مدال طلا را به دست بیاورد. خارج از ایران به‌ویژه پس از مصاحبه ورزشکار اهل کره‌ جنوبی، او عضوی از سپاه پاسداران ایران تلقی شد که در جنگ سوریه شرکت داشته است. به همین سرعت زندگی حرفه‌ای جواد فروغی وارد مسیری دیگر هم شد. کار حتی به جایی رسید که سفارت ایران در کره جنوبی مجبور به صدور بیانیه درباره جواد فروغی شد. در آن برهه سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول در بیانیه وقت خود، ضمن تبریک به جواد فروغی بابت کسب مدال طلا در مسابقات تیراندازی المپیک، از ورزشکاران سایر کشور‌های جهان به‌ویژه ورزشکاران کره جنوبی درخواست کرد ضمن پرهیز از ورود به مسائل شخصی، به احساسات و غرور ملی مردم ایران احترام گذاشته و از اتهام‌زنی ناروا، غیراخلاقی و غیرورزشی خودداری کنند و در جهت روحیه ورزشی و دوستی میان ملت‌ها گام بردارند. سفارت ایران در کره همچنین جمهوری اسلامی ایران را قربانی تروریسم خوانده و نوشته بود‌ مهم‌ترین گواه این امر ترور فرمانده ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران سردار قاسم سلیمانی به عنوان سردمدار مبارزه با القاعده و داعش، به دستور مستقیم رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین حامی گروه‌های تروریستی در منطقه و جهان است.

در بیانیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول همچنین تأکید شده بود‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از ارکان نظامی، رسمی، مهم و قدرتمند جمهوری اسلامی ایران، نقش بسیار مهمی در دفاع از کشور و ملت ایران و همچنین ایجاد صلح، ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه داشته و دارد و تاکنون هزاران شهید در این راه داده است؛ همچنان ‌که اگر قهرمانان سپاه پاسداران ایران نبودند، گروه‌های تروریستی از‌جمله القاعده و داعش، کل منطقه خاورمیانه، اروپا و چه‌بسا شرق آسیا را بی‌ثبات و ناامن کرده بودند. طلای فروغی در توکیو همان‌قدر که غیرمنتظره بود، حاشیه هم داشت. او چندی بعد در گفت‌وگویی ویدئویی از حضور دوساله‌اش در سوریه پرده برداشت ولی صراحتا از این گفت که به عنوان امدادگر در سوریه حضور داشته و پشت تانک نبوده است. فروغی از کار پرستاری‌اش خبر داده بود و از همین جهت عنوان کرده بود در حرفه‌ای که تخصص داشته در سوریه شرکت کرده است. او به شایعاتی که رسانه‌های معاند درباره‌اش به راه انداخته بودند هم واکنش نشان داد و گفت که مردم پاسخ درخوری به آنها داده‌اند.

زندگی فروغی ولی به اندازه کافی جذاب نشان می‌داد؛ کسی که از کودکی با بیماری تپش قلب دست و پنجه نرم کرده، یکباره در یکی از پرتنش‌ترین ورزش‌های دنیا به مدال طلای المپیک رسیده بود؛ آن‌هم در حالی که فقط چند سال به صورت حرفه‌ای تیراندازی را شروع کرده و تازه شغل اصلی‌اش هم پرستاری در بیمارستان بود. طلای او از هر زاویه‌ای قابل تبدیل‌شدن به یک فیلم سینمایی بود. شاید دقیقا به همین دلیل بود که ستاره فروغی به همان سرعتی که طلوع کرد رو به غروب رفت. دلیلش می‌تواند متعدد باشد، ولی احتمالا به‌هم‌خوردن تمرکز او در مسیر زندگی سابق، اصلی‌ترین دلیلی شد تا او بعد از توکیو نه در شمایل یک قهرمان بلکه در حد یک ورزشکار معمولی نشان دهد. آن‌قدر معمولی که روز گذشته به اندازه مرداد 1400 دوباره اهالی ورزش را غافلگیر کرد؛ نه در جهت مثبت بلکه به این دلیل که از کسب سهمیه المپیک پاریس بازماند! این یکی واقعا از آن دست اتفاقات عجیب است. مرورش هم باورنکردنی است؛ قهرمان توکیو نتوانست حتی برای المپیک پیش‌رو کسب سهمیه کند. البته که مسیر طی‌شده توسط جواد فروغی در یکی دو سال اخیر، کمی از این بهت می‌کاهد. او بعد از توکیو سیر سقوطی داشته و در هر تورنمنتی که حاضر شده بود نشانی از یک قهرمان نداشت. البته او هم به درد بسیاری دیگر از ورزشکاران ایرانی دچار شد؛ مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفت‌ و نتوانستند امکانات مورد نظر را برایش فراهم کنند. در برهه‌ای حتی کار به جایی کشید که فروغی طبق خبری که ایسنا منتشر کرده بود، مجبور به فروش بخشی از تجهیزات تیراندازی‌اش برای حل‌کردن مشکلات مالی شده است. بدیهی است که وقتی تمرکز ورزشکاری در این سطح به هم می‌ریزد، انتظارات از او هم مسیر عکس را طی می‌کند. هرچند نتایج فروغی هم بیانگر این موضوع بود که او قبل از آخرین مرحله کسب سهمیه در برزیل، وارد چرخه‌ ناکامی شده که راه گریزی از آن وجود نداشت. پیش‌تر عملکرد فروغی در سال 1402 مورد ارزیابی قرار گرفته بود که نشان می‌داد طلایی المپیک توکیو چقدر در رسیدن به سهمیه المپیک پاریس دور مانده است. در زیر به نتایج فروغی در سال 1402 اشاره‌ای گذرا شده که به خوبی شرایط را قبل از سقوط آخر پررنگ می‌کند.

پنجاه‌ونهمی در جام جهانی باکو

مسابقات جام جهانی تیراندازی باکو اولین مسابقه بین‌المللی تیم ملی در سال ۱۴۰۲ بود. در این مسابقات جواد فروغی در تپانچه بادی با رکورد ۵۷۳ در رده پنجاه‌ونهم ایستاد که شاید بدترین نتیجه کسب‌شده تیم ملی در این‌ مسابقات بود.

بیست‌ویکمی میکس تیمی قهرمانی جهان باکو

مسابقات قهرمانی جهان باکو دومین مسابقه‌ای بود که در آن سهمیه المپیک توزیع می‌شد که جواد فروغی به این دلیل که جزء سه نفر برتر رنکینگ ایران نبود، تنها در میکس در کنار سبقت‌الهی تیر زد که آنها با رکورد ۵۷۴.۲۰ در رده بیست‌ویکم ایستادند.

پرچمداری و رتبه ۲۶ در بازی‌های آسیایی

برای بازی‌های آسیایی هانگژو جواد فروغی در حالی به عنوان پرچمدار کاروان انتخاب شد که بین سه نفر اول رنکینگ ایران قرار نداشت. به همین دلیل کمیته فنی فدراسیون تصمیم گرفت که جواد فروغی در بخش میکس تیمی رقابت کند اما کمیته برگزارکننده بازی‌های آسیایی این موضوع را قبول نکرد. در نتیجه فروغی به جای وحید گلخندان که نفر اول رنکینگ ایران بود، در ماده تپانچه بادی تیر زد و با رکورد ۵۷۳.۱۵ در رده بیست‌وششم ایستاد.

غیبت در قهرمانی آسیا کره

جواد فروغی در مسابقات قهرمانی آسیا کره که سومین مرحله توزیع سهمیه المپیک بود حضور نداشت.

دوازدهمی در قهرمانی آسیا جاکارتا

فروغی در چهارمین مرحله مسابقات توزیع سهمیه المپیک هم نتوانست به فینال برسد. او با رکورد ۵۷۷.۱۷ در جایگاه دوازدهم ایستاد.

ششمی در فینال برترین‌های تپانچه

فینال برترین‌های رنکینگ تپانچه و تفنگ سال ۱۴۰۲ در تعیین رنکینگ تیراندازان تأثیر داشت و قرار بود بعد از این مسابقات ترکیب تیم ملی مشخص شود. جواد فروغی که در فینال فینالیست‌ها بعد از وحید گلخندان، سیدامیر میرجهانبخش، سجاد پورحسینی، امیر جوهری‌خو و محمدعلی پساویده ششم شده بود، به این اردو دعوت شده است.

 

جواد فروغی شصت‌وششم شد و به المپیک نرسید
در دومین روز از مسابقات قهرمانی فدراسیون جهانی و سهمیه المپیک در برزیل، نمایندگان کشورمان در تپانچه آقایان در خط آتش ایستادند. در پایان دور مقدماتی وحید گلخندان با ۵۸۰ امتیاز و تنها یک امتیاز کمتر از صعود به فینال باز‌ماند و در رده دهم ایستاد. سجاد پورحسینی، دیگر نماینده کشورمان با ۵۷۴ امتیاز سی‌وسوم شد و جواد فروغی با ۵۶۶ امتیاز در رده شصت‌وششم ایستاد.

 

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها