|

فروشندگان اقلام شب عید می‌گویند که عرضه انواع کالا بیش از تقاضاست

بازارگرمی نوروز

تب‌و‌تاب نوروز در خیابان‌ها لحظه به لحظه بیشتر و بیشتر می‌شود. فروشندگان می‌گویند امسال عرضه انواع میوه و آجیل و خشکبار بیشتر از تقاضاست و در برخی اقلام، کاهش قیمت رخ داده است. هرچند که برخی از فروشندگان هم از کاهش قدرت خرید مردم می‌گویند اما قریب به اتفاق آنها تأکید دارند که هیچ کمبودی در بازار اقلام شب عید وجود ندارد و عرضه به حد کافی وجود دارد.

بازارگرمی نوروز

شرق: تب‌و‌تاب نوروز در خیابان‌ها لحظه به لحظه بیشتر و بیشتر می‌شود. فروشندگان می‌گویند امسال عرضه انواع میوه و آجیل و خشکبار بیشتر از تقاضاست و در برخی اقلام، کاهش قیمت رخ داده است. هرچند که برخی از فروشندگان هم از کاهش قدرت خرید مردم می‌گویند اما قریب به اتفاق آنها تأکید دارند که هیچ کمبودی در بازار اقلام شب عید وجود ندارد و عرضه به حد کافی وجود دارد.

عرضه میوه بیشتر از تقاضا

با نزدیک‌شدن به سال نو، بازار شب عید در خیابان‌های ایران هر لحظه پرتب‌وتاب‌تر می‌شود. فروشندگان می‌گویند امسال گرچه قدرت خرید مردم کاهش داشته، اما افزایش عرضه انواع اقلام شب عید‌ سبب شده است که بهای برخی اقلام کاهشی شود. بازار میوه و تره‌بار یکی از این بازارهاست. اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران درباره قیمت انواع میوه شب عید به ایلنا توضیح داده است: «بازار میوه شب عید بازار آرامی است؛ انواع میوه شب عید در سراسر تهران توزیع شده و مردم تهران هر میزان میوه برای نوروز نیاز داشته باشند موجود است. در واقع عرضه امسال از تقاضای بیشتر است». او گفته است «قیمت پرتقال شمال بر حسب کیفیت هشت هزار تومان، 16 هزار تومان و 25 هزار تومان محاسبه شده است. پرتقال تامسون هشت هزار تومان، 16 هزار تومان و 23 هزار تومان و پرتقال رسمی هشت هزار تومان، 12 و 20 هزار تومان قیمت دارد». به گفته کارگر خیار به این دلیل که امکان انبارشدن آن وجود ندارد و باید به‌روز مصرف شود نسبت به دیگر میوه‌ها گران‌تر است و قیمت‌های 15 هزار تومان، 25 هزار تومان و 30 هزار تومان برای آن تعیین شده است. همچنین سیب زرد لبنانی 20 هزار تومان، 35 هزار تومان و 50 هزار تومان قیمت دارد. بهای کیوی 25 هزار تومان، 35 هزار تومان و 55 هزار تومان است. موز فیلیپینی 55 هزار تومان، 65 هزار تومان و 72 هزار تومان و موز هندی 50 هزار تومان، 55 هزار تومان و 65 هزار تومان قیمت دارند. هر کارتن آناناس نیز از یک‌میلیون‌و 300 هزار تومان تا یک‌میلیون‌و 450 هزار تومان قیمت خورده و در هر کارتن ‌‌ تا هفت آناناس قرار می‌گیرد.

قیمت انواع گل و گیاه

بازار گل و گیاه هم در آستانه فصل بهار داغ می‌شود. درباره قیمت گل و گیاه هم قیمت سبزه گندم، ماش و بهارنارنج در ظروف پلاستیکی و سفالی متفاوت و از بازه قیمتی 50 تا ۱۲۰ هزار تومان است. قیمت هر شاخه شب‌بو ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان، سنبل در ظروف مختلف ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان، گلدان سینره ۹۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، رز شاخه‌ای ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، داودی دسته‌ای 

۸۰ هزار تومان، قرنقل دسته‌ای ۷۰ هزار تومان و آلسترومریا 

۲۰۰ هزار تومان است. اکبر شاهرخی، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران به ایسنا گفته است: «قیمت سنبل ۲۵۰ هزار تومان، لاله درجه یک ۲۰۰ هزار تومان، شب‌بو ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، سینره درجه یک ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است. قیمت سبزه بهارنارنج ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان، عدس ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و گندم نیز ۱۰۰ هزار تومان است».

افزایش 20 درصدی قیمت شیرینی

در بازار شیرینی و آجیل هم فروشندگان از افزایش عرضه در این بازارها خبر می‌دهند و اگرچه بازاریان می‌گویند شیرینی 20 درصد افزایش قیمت داشته اما در بازار آجیل و خشکبار قیمت‌ها کاهشی بوده است. بهای شیرینی شب عید بنا بر گفته فعالان این بازار امسال حدود 20 درصد افزایش داشته است. محمدرضا ناصری، رئیس اتحادیه قنادان کرمانشاه از افزایش حدود ۲۰‌درصدی قیمت انواع شیرینی شب عید نسبت به پارسال خبر داده و به باشگاه خبرنگاران گفته است: «پیک خرید شیرینی عید را در ۴۸ ساعت باقی‌مانده به نوروز داریم و مردم برای اینکه شیرینی کهنه نشود، معمولا در ۴۸ ساعت آخر شیرینی شب عید می‌خرند». رئیس اتحادیه قنادان کرمانشاه انواع شیرینی‌های نخودچی که این روز‌ها تنوع قابل توجهی تا نزدیک به ۵۰ مدل دارد را بیشترین شیرینی مورد تقاضای مردم برای عید دانست و گفت: «عمده خرید شیرینی مردم از قنادی‌های ممتاز و درجه یک است که قیمت شیرینی نخودچی در قنادی ممتاز کیلویی ۱۴۶ هزار تومان و در قنادی درجه یک ۱۳۲ هزار تومان است. برخی دیگر از انواع شیرینی خشک که ماندگاری بیشتری دارد نیز در این ایام تقاضا دارد که قیمت این نوع شیرینی‌ها نیز در محدوده کیلویی ۱۵۰ هزار تومان است».

کاهش قیمت برخی انواع آجیل

در بازار خشکبار و آجیل هم غلامرضا خدامی، رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران به ایلنا گفته است که امسال پسته ۲۰ درصد و تخمه ژاپنی ۲۵ درصد ارزان‌تر از شب عید سال گذشته عرضه می‌شود و افزایش تولید پسته در سال جاری و کاهش سهم ایران از بازار جهانی پسته دلیل ارزان‌ترشدن این کالا در شب عید امسال بوده است. او افزود: «قیمت بادام هندی، بادام درختی و تخم کدو تغییر نکرده و تنها مغز فندق نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد گران‌تر شده است. پسته از ۵۰۰ هزار تا ۸۷۰ هزار تومان در هر کیلو و بادام هندی از ۶۰۰ هزار تا ۷۰۱ هزار تومان در هر کیلو قیمت دارند و قیمت بادام درختی از ۴۷۰ هزار تا ۶۵۰ هزار در هر کیلو و فندق با پوست از ۴۷۰ هزار تا ۵۵۰ هزار تومان در هر کیلو است». خدامی تأکید کرد: «امسال پسته بیشتری نسبت به سال گذشته در کشور تولید شد و حجم تولید در سال ۱۴۰۲ به 

۳۰۰ هزار تن رسید، در حالی که در سال گذشته به دلیل خشک‌سالی و سرمازدگی ۱۱۰ هزار تن پسته تولید شد. این افزایش حدود 

۲.۵ تولید بود که کاهش قیمت پسته را رقم زد. البته صادرات پسته ایران در سال ۱۴۰۱ کاهش چشمگیر داشت؛ زیرا کشورهای دیگر موفق به تصاحب بازارهای پسته ایران در جهان شده‌اند». رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران گفت: «هیچ مشکلی در عرضه انواع آجیل و خشکبار در آستانه نوروز وجود ندارد، همچنین تاکنون استقبال خوبی از بازار آجیل شده و تقاضا مطلوب بوده است اما تقاضای واقعی در هفته آخر سال نمایان می‌شود».

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها