|

‌لیست درختان ارزشمند پایتخت

اعضای شورای شهر روز گذشته یک‌فوریت طرحی را به تصویب رساندند که براساس آن درختان ارزشمند به عنوان میراث طبیعی شهر تهران، ثبت می‌شوند.

‌لیست درختان ارزشمند پایتخت

‌شرق: اعضای شورای شهر روز گذشته یک‌فوریت طرحی را به تصویب رساندند که براساس آن درختان ارزشمند به عنوان میراث طبیعی شهر تهران، ثبت می‌شوند. در جریان بررسی فوریت این طرح مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که ما درخصوص آن دغدغه‌مندیم موضوع درختان ارزشمند شهر تهران است، گفت: طبق مکاتبه‌ای که شورا با سازمان بوستان‌ها داشت درخواست کرد تا اطلاعات درختان با بن 200 سانتی‌متر به بالا را استخراج کنند که مجموع آنها بیش از دو هزار اصله در معابر و بوستان‌های شهر تهران است

پیرهادی دلایل اصلی فوریت این طرح را شناسایی، نگهداری و ثبت گونه‌های مختلف این اشجار ارزشمند و دیرزیست تهران برشمرد و گفت: شهرداری تهران در این فوریت مکلف شده تا حداکثر ظرف مدت دو ماه نسبت به شناسایی، تهیه شناسنامه درختان کهن‌سال، ایجاد بانک اطلاعاتی و با شرایط مکانی با احتساب طول و عرض جغرافیایی، نوع درخت، تخمین سن اشجار، محیط بن، عوامل خطرساز، وضعیت زیستی و سایر اطلاعات توصیفی در سامانه نهال بارگذاری کند. وی ادامه داد: درج اطلاعات شناسایی‌شده نیز باید در سامانه تهران من و سایر سامانه‌های اطلاعات مکانی شهرداری تهران قابل دسترس باشد.  این عضو شورا موظف‌شدن شهرداری تهران جهت تنظیم ضوابط و دستورالعمل اجرائی نحوه حفاظت و احیای این درختان ارزشمند را دومین تکلیف این فوریت اعلام کرد و درخصوص تعیین حریم‌ها و محدوده درختان به منظور پیشگیری از وقوع مخاطرات و مداخلات عمرانی و شهرسازی، تعیین الزامات مورد نیاز جهت طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی در حریم آثار طبیعی شهری توضیحاتی را بیان کرد. پس از توضیحات ابعاد این فوریت از سوی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، اعضا با اکثریت آرای موافق به آن رأی مثبت دادند. به گفته پیرهادی شهرداری تهران در این لایحه نیز موظف شده تا ظرف مدت شش ماه پس از تصویب طرح با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به مراحل ثبت درختان ارزشمند و دیرزیست شهر تهران اقدام کند. او یادآور شد: در بند چهارم این لایحه نیز شهرداری تهران مکلف شده تا نسبت به فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی شهروندان در جهت نگهداری درختان با نصب و استقرار شناسنامه توصیفی به همراه کیوآرکد و انجام آموزش به طیف‌های مختلف جامعه اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها