|

گزارش «شرق» از ادامه رایزنی‌های منطقه‌ای وزیر امور خارجه ایران در سوریه

تور دیپلماسی برای عبور از نقطه جوش خاورمیانه

سوریه، میزبان دومین سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه ایران بود که این روزها در سخت‌ترین حال خاورمیانه برای یافتن روزنه‌ای که پایان جنگ غزه را نوید دهد، در تلاش است. دمشق که از قدیمی‌ترین شهرهای خاورمیانه است و در طول تاریخ شاهد ظهور و سقوط امپراتوری‌های بسیار بوده بعد از بیش از 10 سال جنگ، زندگ عادی خود را ادامه داده و جریان زندگی درآن قطع نشده است؛ هرچند صدای ممتد بوق ماشین‌ها و دود بی‌امان سیگار زنان و‌ مردان دمشقی نشان از حال خوش این شهر نیست.

تور دیپلماسی برای عبور از نقطه جوش خاورمیانه
وحیده کریمی دبیر گروه سیاست روزنامه شرق

سوریه، میزبان دومین سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه ایران بود که این روزها در سخت‌ترین حال خاورمیانه برای یافتن روزنه‌ای که پایان جنگ غزه را نوید دهد، در تلاش است. دمشق که از قدیمی‌ترین شهرهای خاورمیانه است و در طول تاریخ شاهد ظهور و سقوط امپراتوری‌های بسیار بوده بعد از بیش از 10 سال جنگ، زندگ عادی خود را ادامه داده و جریان زندگی درآن قطع نشده است؛ هرچند صدای ممتد بوق ماشین‌ها و دود بی‌امان سیگار زنان و‌ مردان دمشقی نشان از حال خوش این شهر نیست. دمشق همچنان ارزان‌ترین شهر جهان است، اما از اثرات جنگی که هنوز هم‌ تمام نشده و هر روز به شکلی دیگر آرامش را از مردمان سرزمین شام می‌رباید، لطمات اقتصادی و امنیتی بسیار دیده است. بافت شهری، خودروها و حتی لباس‌های مردم در گذشته‌هایی که یادآور روزهای درخشان سوریه است، مانده است. از یک سو شمال سوریه درگیر ادامه حیات گروه‌های تروریستی است و از سویی دیگر اسرائیل به دنبال نجات خود از باتلاق غزه به حملات پراکنده‌ای روی آورده که امنیت و تمامیت ارضی سوریه را هدف قرار داده‌ است؛ تا جنگ غزه در غزه نماند. بیم از گسترش جنگ جدی است و یافتن راه‌حل سیاسی مهم‌ترین هدف سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه ایران در این روزهاست. حسین امیر‌عبداللهیان که از آغاز طوفان ‌الاقصی با رایزنی‌های دیپلماتیک، نقش پررنگی در معادلات فلسطین و غزه در منطقه ایفا کرده این روزها هم در کنار مقاومت از راه‌حل سیاسی سخن می‌گوید. تور دیپلماتیک ایران برای خروج از نقطه جوش خاورمیانه ادامه دارد و در گام دوم، دمشق محل رایزنی‌های وزیر و هیئت همراهش بود.

دعوت‌نامه رئیسی از  اسد جهت سفر به ایران

امیرعبداللهیان به محض ورود از فرودگاه عازم‌ کاخ ریاست‌جمهوری سوریه شد تا با رئیس‌جمهور بشار اسد دیدار و گفت‌وگو داشته باشد. دیدار به درازا کشید و حامل خبر دعوت رئیسی از اسد و قبول دعوت از سوی او بود تا تهران در آینده نزدیک میزبان بشار اسد باشد. در این دیدار امیرعبداللهیان با ابلاغ سلام و تحیات رهبری و رئیس‌جمهوری به بشار اسد، دعوت‌نامه رئیسی از اسد جهت سفر به ایران را تسلیم او کرد. وزیر امور خارجه با اشاره به روابط نزدیک میان دو رئیس‌جمهور، آن را یک ظرفیت بسیار خوب برای روابط دو کشور دانست و سفر آتی دکتر بشار اسد به ایران را زمینه‌ساز تقویت بیش از پیش روابط دانست. امیرعبداللهیان موضوع غزه را اصلی‌ترین موضوع در سطح منطقه و در سطح بین‌الملل دانست و افزود خوشبختانه دو کشور موضع و رویکرد عملی مشترکی در حمایت از مسئله فلسطین دارند و در این مدت چهار ماه نیز مشورت‌های میان دو کشور مستمر بوده است. امیرعبداللهیان با اشاره به تلاش‌های گسترده دیپلماتیک کشورمان در چهار ماه گذشته در حمایت از ملت فلسطین و توقف جنگ علیه غزه تأکید کرد: ما موضع ثابت خود را درخصوص فلسطین و بحران جاری غزه همواره اعلام کردیم و در پاسخ به پیام‌ها و مواضع طرف آمریکایی و نیز در مذاکرات با وزیر خارجه انگلیس تأکید کردیم که جنگ در غزه راه‌حل نیست و نسل‌کشی فلسطینیان باید فورا متوقف شود.وی افزود اگر آمریکا در ادعای خود صادق است که به دنبال توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست، باید حمایت خود از رژیم صهیونیستی را متوقف کند و در صورت قطع حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی، این رژیم حتی یک روز نیز قادر به ادامه جنگ علیه غزه نخواهد بود. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اینکه آمریکا و برخی طرف‌ها هم‌زمان با حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ علیه غزه، به دنبال برخی طرح‌های سیاسی برای غزه پساجنگ هستند، گفت: ما معتقدیم رهبران گروه‌های فلسطینی و ملت فلسطین خود می‌توانند برای اداره غزه و کرانه پساجنگ تصمیم بگیرند. امیرعبداللهیان تأکید کرد مقاومت در فلسطین قوی و مقتدر است و آنهایی که به دنبال نابودی حماس بودند، اکنون حماس را به عنوان یک واقعیت در راهکارهای سیاسی خود و نیز مذاکرات آتش‌بس طرف مذاکره قرار داده‌اند. امیرعبداللهیان مقاومت فلسطین را در میدان قوی و در حوزه سیاسی نیز دارای ابتکار عمل‌های سازنده دانست و گفت ارزیابی ما آن است‌ که‌ ملت و گروه‌های مقاومت فلسطین تسلیم فشارها و مطالبات زیاده‌خواهانه رژیم اسرائیل و هیچ طرفی نخواهند شد و فلسطینی‌ها برای غزه و کرانه غربی پساجنگ ایده‌هایی دارند و می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

بشار اسد به تهران می‌آید

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه نیز در این دیدار سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به رهبری، دولت و ملت ایران تبریک گفت. وی با اظهار خرسندی از روابط رو به رشد دو کشور در زمینه‌های مختلف، از حمایت ایران از سوریه و ثبات و امنیت آن تشکر کرد. وی افزود: آنچه جمهوری اسلامی ایران در چهار ماه گذشته در حمایت از فلسطین انجام داد، بار دیگر به دنیا اثبات کرد ایران فقط سخن‌ نمی‌گوید بلکه عمل می‌کند. وی افزود: آنچه در فلسطین در این چند ماه رخ داد، روح مقاومت را در جهان عرب تقویت کرد. بشار اسد تأکید کرد حمایت سوریه از مقاومت و فلسطین، موضعی تاریخی است و مقاومت در سوریه ریشه دوانده و این سیاست تغییری نخواهد کرد. بشار اسد با ابلاغ سلام گرم خود به رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور کشورمان، از دعوت جناب آقای رئیسی از او برای سفر به ایران تشکر و استقبال کرد و با تأکید بر اهمیت بررسی آخرین وضعیت اجرای توافقات دو کشور به‌ویژه اسناد امضاشده در سفر قبلی دکتر رئیسی به دمشق، بر زمینه‌سازی برای پرثمربودن سفر آتی خود به ایران تأکید کرد.

توسعه روابط دوجانبه تهران- دمشق

در ادامه امیرعبداللهیان با فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. امیرعبداللهیان در این دیدار بر اهمیت‌ پیگیری‌های مشترک برای تحقق و اجرائی‌کردن توافقات دو رئیس‌جمهور و اسناد امضاشده میان دو کشور در سفر قبلی دکتر رئیسی به سوریه تأکید کرد. وزیر امور خارجه نقش بخش خصوصی در روابط اقتصادی دو کشور را مهم دانست و افزود لازم است در این زمینه با تلاش‌های مشترک، موانع برطرف و همکاری‌ها شتاب گیرد. امیرعبداللهیان فعال‌کردن هرچه بیشتر ظرفیت‌های اقتصادی موجود در دو کشور را به نفع دو ملت دانست و گفت لازم است در این زمینه تلاش‌های مشترک افزایش یابد. فیصل مقداد نیز با اشاره به تحولات غزه و حمایت قوی دو کشور از مسئله فلسطین گفت: به فضل پایداری مقاومت، تحولات فلسطین علی‌رغم همه جنایت‌هایی که صهیونیست‌ها مرتکب شدند، در مسیر امیدبخشی به نفع ملت فلسطین پیش می‌رود و فلسطین و محور مقاومت پیروز این نبرد هستند و همه ما به مقاومت و دستاوردهای آن در فلسطین افتخار می‌کنیم. وی افزود تحولات چهار ماه اخیر چهره حقیقی و جنایتکارانه رژیم اسرائیل را به همه جهانیان نشان داد. فیصل مقداد تأکید کرد که هماهنگی‌های دو کشور ایران و سوریه در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی با قوت ادامه خواهد یافت. فیصل مقداد توسعه روابط دوجانبه تهران-دمشق را در زمینه‌های مختلف حائز اهمیت دانست و بر آمادگی طرف سوری برای اجرائی‌کردن دستورات و منویات رؤسای جمهور دو کشور تأکید کرد. فیصل مقداد از ایستادگی ایران در کنار سوریه تشکر و قدردانی کرد.

هیچ اقدام رژیم صهیونیستی بدون پاسخ نمانده است

در ادامه برنامه‌های هیئت دیپلماتیک ایران در سوریه، وزرای خارجه دو کشور نشستی خبری در ساختمان وزارت خارجه سوریه ترتیب دادند و پاسخ‌گوی سؤالات خبرنگاران ایرانی و سوریه‌ای بودند. وزیر امور خارجه ایران در این نشست خبری گفت: امروز نتانیاهو در باتلاق غزه گرفتار شده و غزه به قبرستان صهیونیست‌ها بدل شده است. گزینه‌ای جز راهکار سیاسی، توقف جنگ و جنایات در غزه و کرانه باختری وجود ندارد. ایران به تلاش‌های خود در جلوگیری از کوچ اجباری مردم غزه و کرانه باختری ادامه می‌دهد. وی ادامه داد: به روح بلند شهدای ایران و مستشاران نظامی که در خاک سوریه و در حملات اخیر رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند از‌جمله شهید سیدرضی موسوی درود می‌فرستیم. تأکید می‌کنم که در منطقه هیچ اقدام رژیم صهیونیستی بدون پاسخ نمانده است. امیرعبداللهیان گفت: مایلم از دمشق با صدای بلند اعلام کنم کلید بازگشت امنیت پایدار در منطقه توقف نسل‌کشی و جنایات مشترک آمریکا و اسرائیل علیه غزه است. ایران از ابتدای بحران اعلام کرد که جنگ هرگز راه‌حل نیست. امیرعبداللهیان درخصوص شروط راه‌حل سیاسی برای توقف جنگ غزه، اظهار کرد: حماس اخیرا چارچوب و اصولی را برای مرحله توقف جنگ و راه‌حل سیاسی به رژیم صهیونیستی اعلام کرده است. تبادل پیام‌ها انجام می‌شود. مقاومت اثبات کرد که گزینه‌ای به نام جنگ نمی‌تواند به نتیجه برسد.

مستشاران نظامی ما همچنان در کنار سوریه خواهند ماند

وزیر امور خارجه همچنین گفت: امنیت کشورهای منطقه دغدغه مشترک ایران و سوریه است. همان‌گونه که مستشاران نظامی ما در سال‌های مبارزه با تروریسم در کنار دولت ملت و نیروهای مسلح سوریه با قدرت عمل کردند، همچنان در مسیر مبارزه با تروریسم در کنار سوریه خواهیم ماند.

حضور آمریکا در سوریه غیرمشروع است

در این نشست، فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه اظهار کرد: همیشه و بارها گفته‌ام که حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی و ترکیه‌ای و هر تجاوزگر دیگری بالاخره روزی به پایان می‌رسد. ما هیچ‌گونه اعتمادی به اظهارات آمریکایی‌ها نداریم و راه‌حل در خروج آنهاست؛ چراکه حضورشان غیرمشروع است. جنایات ترکیه و آمریکا در سوریه ناقض حقوق بشر است. مقداد تأکید کرد: آمریکا باید درخصوص بمباران‌های اخیر در رقه و دیگر نقاط پاسخ‌گو باشد. ما اطمینان داریم که نهایتا نیروهای خارجی از خاک ما خارج خواهند شد.

امروز مقاومت در بهترین شرایط قرار دارد

در نهایت به مناسبت چهل‌وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضیافتی در محل اقامت هیئت دیپلماتیک ایرانی برپا شد که وزیر امور خارجه کشورمان در این مراسم گفت: به رئیس‌جمهور بشار اسد گفتم که ایران و سوریه منطقه واحد و دیدگاه‌های مشترک دارند که آقای بشار اسد گفتند فراتر از این است؛ چراکه خون ایرانی و سوری در این سرزمین به هم آمیخته است. وزیر خارجه گفت: بسیار خرسندیم که روابط تهران و دمشق با کیفیت در حال پیشرفت است. مایلم در جمع شما تأکید کنم مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در شرایطی برگزار می‌شود که شاهد جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری هستیم. وی افزود: مقاومت فلسطین توانست پیروزی بزرگی را در غزه به ثبت برساند. در دیدارهایی که با رهبران مقاومت در بیروت داشتم، از مقاومت لبنان و فلسطین دریافتم که امروز مقاومت در بهترین شرایط قرار دارد. بدون تردید پیروزی غزه بسیار نزدیک و پایان نتانیاهو نزدیک‌تر است. در این ضیافت که به همت سفارت ایران در سوریه برگزار شد، وزیر امور خارجه سوریه هم‌ سخنرانی داشت. این مراسم با حضور وزیر امور خارجه ایران و هیئت همراه، سفرای کشورهای خارجی در سوریه و البته وزیر امور خارجه سوریه، رئیس مجلس و مقامات عالی‌رتبه سوریه و سران جریان‌های سیاسی و مذهبی در سوریه همراه شد. در پایان دیدارهای رسمی، وزیر امور خارجه و هیئت همراه برای ادامه رایزنی‌ منطقه‌ای خود راهی دوحه پایتخت قطر شدند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها