|

گزارشی از نشست اضطراری کمیته فلسطین PUIC

نشستی برای آتش‌بس در غزه و محکومیت سران اسرائیل در دادگاه‌های بین‌المللی

صبح دیروز چهارشنبه پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با حضور رئیس مجلس و نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی با شعار «همکاری پارلمان‌ها برای فلسطین» برگزار شد. در این نشست نمایندگان کشورهای اسلامی بر لزوم آتش‌بس فوری در غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه برای محکوم مردم غزه و محکومیت سران رژیم صهیونستی در دادگاه‌های بین‌المللی تأکید کردند.

نشستی برای آتش‌بس در غزه و محکومیت سران اسرائیل در دادگاه‌های بین‌المللی

‌شرق: صبح دیروز چهارشنبه پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با حضور رئیس مجلس و نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی با شعار «همکاری پارلمان‌ها برای فلسطین» برگزار شد. در این نشست نمایندگان کشورهای اسلامی بر لزوم آتش‌بس فوری در غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه برای محکوم مردم غزه و محکومیت سران رژیم صهیونستی در دادگاه‌های بین‌المللی تأکید کردند. پیش از آغاز رسمی مراسم افتتاحیه، رؤسای هیئت‌های پارلمانی حاضر در این اجلاس مورد استقبال محمدباقر قالیباف قرار گرفتند و با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند. در پایان نشست دیروز نیز ابوالفضل عمویی، نماینده مجلس ایران و عضو کمیته اجرائی اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی بیانیه پایانی را قرائت کرد. بیانیه پایانی در چهارده ماده، ضمن تأکید بر توقف درگیری‌ها در غزه، لزوم حمایت همه‌جانبه خود را از مقاومت مردم فلسطین در همه اشکال آن در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام کرد. متن بیانیه پایانی پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) به شرح زیر است: ما شرکت‌کنندگان در پنجمین اجلاس فوق‌العاده کمیته دائمی فلسطین PUIC در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ در تهران، جمهوری اسلامی ایران گرد هم آمدیم و درباره تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم فلسطین که منجر به شهادت هزاران نفر که بخش قابل‌توجهی از آنها را زن و کودک تشکیل داده و همچنین منجر به تخریب گسترده غزه و تمام زیرساخت‌های حیاتی آن شده است، بحث و گفت‌وگو کردیم. با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی ضمن ارتکاب این جنایات جنگی و حملات بی‌رحمانه، عمدا با هرگونه چشم‌اندازی برای آتش‌بس فوری و گشودن کریدورها به‌منظور ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه و سایر مناطق فلسطین اشغالی مخالفت کرده است. همچنین همراه با جامعه جهانی ابراز نگرانی عمیق خود را ابراز می‌داریم؛ چرا‌که شعله‌های آتش اقدامات شیطانی رژیم صهیونیستی به خارج از مرزهای فلسطین اشغالی نیز کشیده خواهد شد و با عنایت به وضعیت وخیم کنونی در فلسطین کل منطقه با چالشی بسیار جدی روبه‌روست که می‌تواند برای صلح و امنیت جهانی نتایج خطرناکی به همراه داشته باشد. ضمن بررسی جنایات مستمر غیرانسانی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان فلسطینی در نوار غزه و کرانه باختری و بر اساس اساسنامه PUIC و منشور OIC و همچنین در ادامه قطع‌نامه‌ها و اعلامیه‌های تصویب‌شده توسط کنفرانس‌های مختلف PUIC و همه اعضا و ارگان‌های آن در موضوع فلسطین و کلیه قطع‌نامه‌های کنفرانس‌های سران کشورهای عضو OIC بدینوسیله اعلام می‌داریم.

۱- تأکید بر اینکه مسئله فلسطین همچنان اصلی‌ترین مسئله امت اسلامی است تا آنکه مردم فلسطین کشور مستقل خود را به پایتختی قدس تشکیل دهند همچنین قدس و مسجد‌الاقصی در قلب آن، خط قرمز همه مسلمانان و پایتخت جاودانه دولت فلسطین است از سویی مردم فلسطین خودشان درباره سرنوشتشان تصمیم می‌گیرند، همچنین اعلام می‌داریم که ملت‌های اسلامی نمی‌توانند صحنه‌های فجیع جاری در نتیجه کشتارهای غزه را که از سه ماه پیش تاکنون در حال وقوع است، برتابند. همچنین هشدار می‌دهیم که ادامه این وضعیت انفجاری بی‌سابقه در جهان اسلام را به همراه خواهد داشت.

۲-با جدیت خواستار توقف درگیری‌ها به‌خصوص در غزه و در همه سرزمین‌های فلسطینیان کرانه باختری و قدس و همچنین توقف تمامی عملیات‌های نظامی رژیم اسرائیل و خروج نیروهای رژیم صهیونیستی و همچنین پایان‌دادن به این جنگ تجاوزکارانه هستیم.

۳- بر این باور هستیم که حمایت از شهروندان غزه و کمک به آنها در این مصیبت دردناک، یک وظیفه شرعی، اخلاقی و انسانی است. ما از همه مردم و دولت‌های پارلمان‌های عضو می‌خواهیم تا از پایداری و مقاومت مردم فلسطین در غزه از لحاظ مادی، اخلاقی اطلاعاتی دیپلماتیک و سیاسی حمایت کنند. ما خواستار هماهنگی تلاش‌‌های آنها برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به شهروندان غزه، به‌ویژه دارو، غذا، آب، سوخت چادر لوازم منزل ظروف منزل و لباس‌های زمستانی هستیم. ما خواهان ارائه کمک‌های مالی لازم به مردم فلسطین برای بازسازی سرزمینشان که توسط ماشین جنگی رژیم صهیونیستی در نوار غزه ویران شده و همچنین حمایت از پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها برای پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فلسطینیان هستیم همچنین همه تلاشمان را برای توقف شهرک‌سازی صهیونیستی و هرگونه طرح و پروژه الحاقی در کرانه باختری و برچیدن شهرک‌های موجود در سرزمین‌های فلسطین به‌‌عنوان شهرک‌سازی غیرقانونی به کار می‌گیریم.

۴- تأیید می‌کنیم که جنایات جنگی علیه بشریت و جنایات نسل‌کشی سیاست‌مداران و نظامیان صهیونیست در نوار غزه از جمله حمله نظامی، زمینی، حملات هوایی، تخریب منازل و عبادتگاه‌ها، مراکز خدمات عمومی، مدارس، بیمارستان‌ها و همچنین کشتار افراد بی‌‌گناه و بازداشت‌ها نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشردوستانه بین‌المللی و نقض عمدی قطع‌نامه‌های مربوطه سازمان ملل است که باید برای رسیدگی به دادگاه‌های بین‌المللی ذی‌ربط ارجاع شود ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که مسئولیت خود را به‌طور کامل در جهت محکومیت این اقدام‌ها و همچنین توقف فوری این تجاوزات بر عهده گیرد.

۵- مؤکدا درخواست داریم که تقاضای ارجاع عاملان جنایات جنگی علیه بشریت و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی به مرجع بین‌المللی دادخواهی ارجاع شود و از سازمان‌ها و نهادهای حقوق‌بشری و حقوقی بین‌المللی به‌ویژه دیوان کیفری بین‌المللی مجازات رژیم صهیونیستی را مطالبه می‌کنیم، همچنین تقاضا می‌گردد رژیم صهیونیستی مجبور به پرداخت غرامت‌های مادی به قربانیان و آسیب‌دیدگان از تجاوزات اسرائیل و تخریب زیرساخت‌ها تخریب مزارع با بولدوزر و ریشه‌کن‌کردن درختان شود ما دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس را مکلف می‌کنیم تا این موضوع را از طریق سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی پیگیری کند و از دولت‌های پارلمان‌های عضو می‌خواهیم که کارشناسان حقوقی خود را به تهیه اسناد در مورد جنایات رژیم اسرائیل با هدف تعقیب و محکومیت این رژیم در دادگاه‌های بین‌المللی مکلف کنند.

۶- از کشور دوست آفریقای جنوبی برای طرح شکایت حقوقی علیه اسرائیل به دلیل نقض توافق‌نامه جلوگیری از نسل‌کشی تشکر می‌کنیم، چه آنکه اقدام اسرائیل نسل‌کشی و پاکسازی قومی است و در نتیجه این اقدامات همه شهروندان غزه را بدون استثنا هدف قرار می‌دهد. این جنایات را باید به جنایات جنگی اثبات‌شده اسرائیل افزود؛ از جمله کشتارهای روزانه تخریب کل محله‌ها بر سر ساکنان غیرنظامی آنها، محرومیت از آب، غذا، دارو همچنین کوچاندن اجباری، هدف قراردادن بیمارستان‌ها و عبادتگاه‌ها، مدارس و مقر دفاتر سازمان ملل متحد با توجه به اظهارات و اقدامات سران باندهای تروریستی حاکم در اسرائیل همه این جنایات عمدا صورت می‌گیرد ما از کشورهای عضو پارلمان‌های PUIC درخواست می‌کنیم که به اقدام آفریقای جنوبی بپیوندند.

۷- مشارکت آمریکا در تجاوزات رژیم صهیونیستی چه از طریق مشارکت مستقیم در تأمین آخرین جنگ‌افزارهای نظامی تولیدشده توسط ماشین جنگی آمریکا به دشمن صهیونیستی و چه از طریق حمایت از آن و سرپوش‌گذاشتن بر جنایات آن در مجامع بین‌المللی و همچنین استفاده از حق وتو برای ایجاد پوشش مشروع برای تجاوز را محکوم می‌کنیم.

۸- همچنین عملیات کوچاندن اجباری مردم فلسطین از نوار غزه یا کرانه باختری توسط نیروهای جنایتکار صهیونیستی را به‌طور کامل رد می‌کنیم؛ چراکه نقض جدی و آشکار قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌ها و منشورهای بین‌المللی حقوق بشر است ما خواستار توقف این عملیات و همچنین بازگشت همه آوارگان فلسطینی به سرزمین اصلی‌شان هستیم؛ چراکه بر اساس قطع‌نامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل این مسئله حق تاریخی و مشروع فلسطینیان است.

۹- حمایت همه‌جانبه خود را از مقاومت مردم فلسطین در همه اشکال آن در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی اعلام می‌داریم؛ چرا‌که مقاومت در برابر اشغالگری حق مشروع همه ملت‌های تحت اشغال است ما همچنین از دولت‌های سراسر جهان می‌خواهیم که به مسئولیت خود عمل کرده و با عدالت و شفافیت درباره تجاوزات وحشیانه اسرائیل علیه شهروندان غیرمسلح در نوار غزه قضاوت کنند؛ کشتار تخریب و کوچاندن مردم که عامل آن رژیم اشغالگر صهیونیستی است و قربانیان آن مردم غیرمسلح فلسطین هستند را با یکدیگر همسان ندانسته و از تمامی اقدامات پارلمانی مجلس ملی فلسطین در تمامی سطوح و شبکه‌های پارلمانی منطقه‌ای بین‌المللی حمایت کنند.

۱۰- به روح شهدای غزه و کرانه باختری و اصحاب رسانه که به دست نیروهای متجاوز عملیات صهیونیستی به شهادت رسیدند و همچنین شهدای لبنان مقاوم و سایر مناطق درود می‌فرستیم و از مقاومت مردم فلسطین در غزه تجلیل می‌کنیم.

۱۱- از پارلمان‌های عضو خواسته می‌شود قوانین موردنیاز برای کمک به مردم فلسطین و مقابله با اشغالگری را در پارلمان خود به تصویب برسانند.

۱۲- ادامه‌یافتن اقدامات تحریک‌کننده و خشونت‌بار شهرک‌نشینان استعمارگر و نیروهای رژیم اشغالگر علیه ساکنان کرانه باختری و شهر قدس که شکلی از آپارتاید جداسازی و تبعیض نژادی توسط تروریست‌های رژیم صهیونیستی است را به‌شدت محکوم می‌کنیم اینها تلاش‌هایی است در راستای غصب اراضی فلسطینیان. همچنین تداوم تجاوز به اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در شهر قدس با هدف تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی مسجدالاقصی را به‌شدت محکوم می‌کنیم و خواستار توقف فوری همه اقدامات اشغالگرایانه علیه فلسطینیان هستیم.

۱۳- از تلاش‌های بی‌شائبه جناب آقای ابراهیم بوغالی، ریاست دوره‌ای اتحادیه در مدت زمان ریاست ایشان در راستای حمایت از فلسطینیان ثابت‌قدم و مقاومت فلسطین تجلیل و قدردانی نموده و به نمایندگان صادق پارلمان‌های عضو در اقصی‌نقاط جهان که خواستار برقراری صلحی بین‌المللی و امنیت هستند، توصیه می‌کنیم که در کنار مردم فلسطین بمانند تا آنها بتوانند سرزمین غصب‌شده خود را پس بگیرند و دولت مستقل و با حاکمیت به پایتختی قدس را تشکیل دهند. همچنین از تلاش‌ها و ابتکارهای جناب بوغالی از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی تجلیل نموده و از ایشان تقاضا داریم به مساعی خود تا پایان این جنگ نابرابر در فلسطین اشغالی ادامه دهند.

۱۴- مراتب تقدیر و تشکر خود را از تلاش‌های بی‌وقفه صورت‌گرفته توسط جمهوری اسلامی ایران در حمایت و مشارکت در قضیه فلسطین اعلام می‌داریم. همچنین مراتب سپاسگزاری و قدردانی خود را از جمهوری اسلامی ایران و عالیجناب دکتر محمدباقر قالیباف، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در میزبانی این نشست مهم بیان داشته و برای مردم مقاوم فلسطین آرزوی پیروزی و سرافرازی داریم.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها