|

نخست‌وزیر مجارستان می‌خواهد یک‌تنه با اتحادیه اروپا و اوکراین بجنگد

جنگجوی تنها

نخست‌وزیر مجارستان پس از نشست اخیر سران اتحادیه اروپا انتقادهای خود علیه سیاست این اتحادیه برای کمک به اوکراین و هموارکردن مسیر عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را شدت بخشیده است.

جنگجوی تنها

نخست‌وزیر مجارستان پس از نشست اخیر سران اتحادیه اروپا انتقادهای خود علیه سیاست این اتحادیه برای کمک به اوکراین و هموارکردن مسیر عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را شدت بخشیده است. ویکتور اوربان می‌گوید کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به اوکراین نباید از بودجه اتحادیه اروپا اعطا شود و باید یک جدول زمانی «معقول» نیز برای هرگونه کمک مالی به اوکراین تعیین شود. اوربان در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «دادن ۵۰ میلیارد یورو به اوکراین از بودجه اتحادیه اروپا آن‌هم به مدت پنج سال، تصمیم بدی است».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که اخیرا همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به جز مجارستان، موافقت کردند که مذاکرات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را با وجود درگیری این کشور با روسیه آغاز کنند. ویکتور اوربان نیز اگرچه این تصمیم را وتو نکرد، اما به پیشنهاد اولاف شولتس صدراعظم آلمان، در زمان رأی‌گیری، اتاق نشست سران را ترک کرد و به این ترتیب رأی ممتنع داد.

با وجود این، رهبران کشورها نتوانستند اوربان را در موضوع اصلاح بودجه اتحادیه اروپا با هدف انتقال ۵۰ میلیارد یورو به کی‌یف و همچنین تأمین منابع لازم برای مدیریت معضل مهاجرت‌های غیرقانونی، با خود همراه کنند.

ویکتور اوربان می‌گوید: «آنها می‌خواهند بخشی از پول بودجه اتحادیه اروپا را به اوکراین بدهند، اما مجارستان می‌خواهد که این پول از مسیری خارج از بودجه اتحادیه اروپا تأمین و پرداخت شود. ۲۶ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا می‌توانند این مشکل را با دریافت یک وام مشترک آن‌هم خارج از بودجه اتحادیه حل کنند».

اختلافات میان بوداپست و بروکسل در حالی ادامه دارد که اتحادیه اروپا بخش زیادی از بودجه مجارستان را به دلیل نگرانی از آسیب‌رسیدن به ساختارهای دموکراتیک در این کشور، به حالت تعلیق درآورده است. مقامات این اتحادیه سرانجام هفته گذشته با پرداخت بخشی از این بودجه موافقت کردند و افزودند که این کار به دلیل انجام اصلاحات در سیستم قضائی مجارستان انجام شده است؛ با وجود این همچنان حدود ۲۰ میلیارد یورو از این بودجه مسدود است.

اوربان  چه  می‌خواهد؟

نخست‌وزیر مجارستان در بازگشت از نشست اخیر سران اتحادیه اروپا به کشورش، به‌سرعت مجارها را در جریان وتوی کمک مالی تازه بروکسل به اوکراین قرار داد. او در گفت‌وگو با رسانه‌ها، برای مردم کشورش توضیح داد که چگونه سد راه تصویب این کمک مالی شده و اینکه به وجود همراهی ضمنی با دیگر رهبران برای توافق بر سر آغاز گفت‌وگوهای الحاق با اوکراین، هر لحظه می‌تواند این مسیر را نیز برای کی‌یف مسدود کند.

اوربان که سابقه‌ای طولانی در استفاده از تنش‌ها با بروکسل برای کارزارهای داخلی دارد، این بار نیز می‌تواند با ارائه تصویری از خود به‌عنوان «جنگجوی تنها»، نظر رأی‌دهندگان را به سوی خود جلب کند.

با‌این‌حال، او هرگز به اندازه‌ زمانی که رهبران اروپایی هنگام پیشرفت، گفت‌وگوها و تصمیم‌گیری درباره مذاکرات الحاق از او خواستند سالن کنفرانس را ترک کند، چنین انزوایی را در جمع 27 کشور عضو اتحادیه تجربه نکرده بود.

این شکاف میان ویکتور اوربان و اتحادیه اروپا که به‌عنوان حمایت حیاتی متحدان غربی‌ از اوکراین در نبرد این کشور با تهاجم روسیه تلقی شده است، همچنین به نوعی محدودیت‌های قدرت مانور اوربان برای تغییر تصمیمات اتحادیه اروپا را آشکار کرد.

با‌این‌حال، رهبر ملی‌گرای مجارستان به‌عنوان یک عضو اتحادیه همچنان می‌تواند تصمیمات آتی این نهاد اروپایی درباره مسیر الحاق اوکراین، مسائل مربوط به بودجه و دور تازه مذاکرات در‌‌خصوص کمک بلندمدت به اوکراین در سال آینده را متوقف کند.

ویکتور اوربان که در رادیو دولتی کشورش سخن می‌گفت، شکی باقی نگذاشت که در صورت نیاز از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد.

او گفت الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا یک «فرایند بسیار طولانی» خواهد بود و حدود ۷۵ مورد وجود خواهد داشت که بوداپست می‌تواند در صورت تمایل آن را متوقف کند.

اوربان اعتقاد دارد اوکراین پیش‌شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات عضویت را برآورده نکرده است و بنابراین پیشروی اتحادیه اروپا در این مسیر را غیرعقلانی می‌داند‌. او در این زمینه هشدار داد: «به‌‌صراحت اعلام کردم که مردم مجارستان تاوان عواقب مالی این تصمیم را نخواهند پرداخت... و در صورت لزوم، مجارستان ترمز‌دستی را خواهد کشید».

ویکتور اوربان که از سال ۲۰۱۰ سکان هدایت مجارستان را در دست دارد، سال‌هاست با بروکسل بر سر مسائل مربوط به حاکمیت قانون در کشورش اختلاف دارد.

این چالش از آنجا پا گرفت که دولت تحت رهبری اوربان، کنترل بر دادگاه‌ها و رسانه‌ها، سازمان‌های‌ غیرانتفاعی و دانشگاهیان را تشدید کرد و در مقابل بهای آن را با مسدودشدن بخشی از بودجه اختصاص‌یافته به این کشور پرداخت. اوربان اعلام کرد که سال آینده تلاش خواهد کرد تا تمام وجوه مسدود‌شده کشورش در اتحادیه اروپا را آزاد کند. این اظهارات در حالی ایراد شد که کمیسیون اروپا به‌تازگی در پی تغییراتی که در جهت بهبود استقلال قوه قضائیه در مجارستان اعمال شد، ۱۰.۲ میلیارد یورو از وجوه مسدود این کشور را آزاد کرد.

مبلغ یاد‌شده تنها یک‌سوم از وجوه تعلیق‌شده مجارستان در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد؛ این در حالی است که ۲۱ میلیارد یورو دیگر از این بودجه به دلیل «نقض حاکمیت قانون» توسط بوداپست در چارچوب اقدامات مختلف از سوی اتحادیه اروپا مسدود شده است.

ویکتور اوربان با اشاره به مذاکرات آتی سران اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۴ گفت: «این فرصت بزرگی برای مجارستان است تا بر همگان روشن کند که باید آنچه حق آن را دارد، به دست آورد نه نیمی از آن، یا یک‌چهارم آن را».

بنابراین، ویکتور اوربان در ماه‌های آتی به تقابل با دیگر رهبران اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد؛ این همان چیزی است که او برای کارزار داخلی خود در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در ژوئن آینده و نیز هم‌زمان با آماده‌شدن برای به‌دست‌گرفتن ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا توسط کشورش برای دومین بار به آن نیاز دارد.

راجر هیلتون، پژوهشگر اندیشکده گلابسک می‌گوید: «اوربان به پرورش و دفاع از کیش شخصیتی خود به‌عنوان یک شورشی ضد اتحادیه اروپا که هیچ نشانه‌ای از تسلیم در آن دیده نمی‌شود، ادامه می‌دهد».

مجتبی رحمان، تحلیلگر گروه اوراسیا نیز معتقد است: «روند کلی روابط میان اتحادیه اروپا و مجارستان به‌گونه‌ای پیش‌ می‌رود که اوربان در آن جسورتر و ناسازگارتر می‌شود؛ به اضافه اینکه مدیریت او با گذشت زمان سخت‌تر خواهد شد».

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها