|

نگاه نو 138 منتشر شد

شماره تابستانی فصلنامه نگاه نو ویژه درگذشت احمدرضا احمدی شاعر بزرگ ایران منتشر شد.

نگاه نو 138 منتشر شد

شماره تابستانی فصلنامه نگاه نو ویژه درگذشت احمدرضا احمدی شاعر بزرگ ایران منتشر شد. یکی از اتفاقات غم‌انگیزی که امسال رخ داد، در کنار مجموعه اتفاقات ناگوار، درگذشت احمدرضا احمدی شاعر توانا، خوش‌قلب و صاحب‌سبک ایران بود. در این شماره فصلنامه به یاد احمدرضا احمدی آثاری از محمد شمس‌لنگرودی، کامیار عابدی و علی میرزایی قرار دارد. سیگار‌های روشن ناتمام در جاسیگاری‌های بی‌صاحب نوشته ع پاشایی از دیگر مطالبی است که درباره احمدرضا احمدی منتشر شده است. پاشایی در بخشی از مقاله‌ای که در دلتنگی احمدرضا احمدی است، نوشت: «بیشتر شعرهای احمدرضا، در این 30 سال اخیر، همیشه مرا به حیرت واداشته است. چرا؟ چون همه آن چیزهایی که در بیرون همیشه بی‌ربط و پرت‌وپلاست -‌یعنی این‌طور گمان می‌کنیم یا فکر می‌کنیم‌- همین که وارد شعر او می‌شوند، معنی پیدا می‌کنند. یا هرچه در شعر او، به گمان من، عمیق و بامعناست، از بیرون، یعنی با معیارهای مرسوم که به آن نگاه کنی بی‌ربط و ناهمخوان می‌نماید». شمس‌لنگرودی درباره احمدرضا احمدی و چگونگی آشنایی‌اش با شعر او چنین نوشته است: «به جست‌وجوی احمدرضا احمدی برآمدم. می‌خواستم او را ببینم و بشناسم. ببینم چرا شعرش از شعرهایی که تا امروز من خوانده‌ام متفاوت است، نه نیمایی است، نه شعر سپید شاملویی است، نه آن موج نویی که خودش بنیاد گذاشته بود. نکته مهم برایم این بود که شعرهایش حتی در سیاق و روال موج نو نیز نبود. چیزی است شبیه موسیقی. چون موسیقی که گوش می‌کنیم منقلب می‌شویم. احساساتی می‌شویم یا اندوهناک می‌شویم». در این شماره بخشی به هفتادمین سالگرد کودتای 

۲۸ مرداد اختصاص دارد که محمدعلی موحد مقاله‌ای با عنوان «شاه و خارخارمشروعیت» و فخرالدین عظیمی مقاله «ایران در راهیابی سیاسی» نوشته‌اند. همچنین بخشی به برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی ایران اختصاص دارد که در آن مقالاتی درباره شکاف پرمخاطره، برنامه هفتم توسعه مجموعه ناسازگارو واقعیت‌های نوپدید جهانی و ملی و الزامات برنامه هفتم توسعه ایران قرار دارد. از دیگر مقالاتی که در این شماره فصلنامه نگاه نو منتشر شده است، می‌توان به مقاله‌هایی مانند «شما را به مراسم اعدامم دعوت می‌کنم» که سرگذشت کتاب دکتر ژیواگو است، سوسیلبیست سرگردان مقاله‌ای از آرمان نهچری، مقاله‌ای با عنوان کوندرا بار هستی را زمین گذاشت و همچنین عشق در تفلیس، مرگ در تهران نوشته جان لیمبرت اشاره کرد. بیش از ۳۲ سال است که علی میرزایی فصلنامه فرهنگی-تاریخی-اجتماعی «نگاه نو» را منتشر می‌کند. هیئت مشاوران این فصلنامه نیز از شخصیت‌های فرهنگی ایران هستند؛ افرادی مانند رضا رضایی، مژده دقیقی، آبتین گلکار، حسین معصومی‌همدانی و حسین فراستخواه. این شماره فصلنامه در ۲۶۰ صفحه با قیمت ۱۲۵ تومان در پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها عرضه شده است.

 

 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟