|

تأکید بهارستان‌نشینان بر تداوم عرضه خودرو در بورس کالا

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد دارند به شکل کلی اصل عرضه خودرو در بورس مشکلی ندارد، اما مجلس به دنبال آن است که خودرو در فضای شفاف عرضه و تقاضا به دست مصرف‌کننده واقعی برسد و مسیر رقابتی‌شدن را به درستی طی کند. نمایندگان خانه ملت تأکید دارند عرضه موفق خودرو در بورس کالا موجب خواهد شد خودروسازان خودروهای با‌کیفیت را به بازار ارائه کنند.

تأکید بهارستان‌نشینان بر تداوم عرضه خودرو در بورس کالا

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد دارند به شکل کلی اصل عرضه خودرو در بورس مشکلی ندارد، اما مجلس به دنبال آن است که خودرو در فضای شفاف عرضه و تقاضا به دست مصرف‌کننده واقعی برسد و مسیر رقابتی‌شدن را به درستی طی کند. نمایندگان خانه ملت تأکید دارند عرضه موفق خودرو در بورس کالا موجب خواهد شد خودروسازان خودروهای با‌کیفیت را به بازار ارائه کنند. 

درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس کالا، صرف کیفیت شود

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با سیاست روز با اشاره به نقد مجلس از ارائه خودرو در بورس کالا و نامه‌ای که از سوی 11 نفر از نمایندگان در‌این‌باره منتشر شده است، گفت: من نیز یکی از کسانی بودم که این نامه را امضا کرده است. البته در این نامه، انتقاد به عرضه خودرو در بورس کالا مطرح نشده‌، بلکه بحث مابه‌التفاوت قیمت خودرو مطرح است. در این شرایط، مابه‌التفاوتی در بحث قیمت‌گذاری به دلیل شرایط ملتهب بازار ایجاد می‌شود و عملا مانند رانتی است که به جیب خودروساز می‌رود. وی با بیان اینکه قبلا توزیع خودروها با سیستم قرعه‌کشی انجام می‌شد، افزود: عرضه خودرو در بورس قطعا از قرعه‌کشی و بخت‌آزمایی بهتر است و موافقیم درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس کالا، هزینه ناکارایی‌های خودرو‌سازان نشود‌. نماینده مردم اصفهان در مجلس درباره اینکه چرا مجلس این تفاوت قیمت را سود نمی‌شناسد بلکه آن را رانت می‌داند، اظهار کرد: این سود نیست، سود در بازاری عادلانه ایجاد می‌شود؛ در این شرایط قیمت بازار عادلانه است و نیز سودی که نصیب خودرو‌ساز می‌شود، یعنی تفاوتی بین فروش و هزینه‌ای که خودرو‌ساز صرف کرده و می‌توان آن را سود خودروساز دانست. اما اکنون به دلیل شرایط ملتهب بازار، این مابه‌التفاوت عدد غیر‌معقولی است که نباید به این شکل ایجاد شود‌. وی تصریح کرد: برای مثال، وقتی هزینه تولید یک خودرو 250 میلیون تومان می‌شود و در بازار 5۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد، این دیگر سود نیست، بلکه التهاب بازار است‌. طغیانی گفت: نگاه مجلس این است که این مابه‌التفاوت نباید خرج ناکارآمدی‌های خودروسازی شود، بلکه باید صرف بهبود کیفیت خودرو‌سازی شده یا در صندوق توسعه صنعت خودرو واریز شود و این پیشنهادی که کمیسیون صنایع آن را مطرح کرده است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا مخالفت با عرضه خودرو در بورس کالا به معنای بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو است؟ یادآور شد: خیر، بحث اصلا قیمت‌گذاری نیست. شورای رقابت در بازار انحصاری خودرو وظایف مشخصی دارد که این موضوع در قانون آمده و در سیاست‌های اصل ۴۴ کاملا مشخص است. این نماینده مجلس افزود: زمانی که بازار خودرو بازاری کاملا انحصاری است، تعیین قیمت پایه بورس در شورای رقابت مشخص می‌شود و ربطی به قیمت‌گذاری خودرو ندارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: قیمت پایه بر اساس هزینه‌های تمام‌شده و سود معقول مشخص می‌شود و قیمت بازار نیز بعد از اینکه فروش خودرو در بورس کالا انجام شد، تعیین می‌شود. در‌حال‌حاضر این مابه‌التفاوت موضوعی است که مجلس روی آن بحث دارد. وی اضافه کرد: اگر تفاوت قیمت پایه و نرخ قیمت‌گذاری در بورس به یکدیگر نزدیک باشد، جای بحثی نیست؛ اما مشکل این است که گاهی به اعداد عجیب‌و‌غریب می‌رسیم که معقول هم نیستند‌. طغیانی درباره حمایت دولت از عرضه خودرو در بورس کالا گفت: مجلس معتقد است در شرایط کنونی عرضه خودرو در بورس کالا بهترین روش است و رقم حاصل از فروش آن باید صرف بهبود کیفیت خودرو‌سازی کشور شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطرنشان کرد: اگر خودروساز با نظارت وزارت صمت برنامه روشن و مشخصی بر کسب درآمد حاصل از فروش خودرو در بورس کالا داشته و آن درآمد را صرف بهبود کیفیت کند، مجلس به روشنی از این اقدامات حمایت و آن را می‌پذیرد؛ اما اگر قرار باشد هزار هزینه عجیب‌و‌غریب و ریز‌و‌درشت تحمیل خریدار خودرو شود و خودرو‌ساز همچنان خودروی ناکارآمد تولید و از این راه برای پر‌کردن چاله‌و‌چوله‌هایش بهره ببرد، مجلس آن را روشی درست نمی‌داند.

عرضه خودرو در بورس کالا منتج به کنترل قیمت در بازار می‌شود

انور حبیب‌زاده، دبیر کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی، در‌این‌باره تأکید کرد: اگر عرضه خودرو در بورس کالا در روال خوبی قرار گیرد، می‌تواند کنترل دقیق قیمت‌ها را به دست گیرد.

نماینده مردم بوکان در مجلس با اشاره به اینکه در‌حال‌حاضر فاصله قیمت‌ها از قیمت کارخانه بسیار زیاد است، گفت: این فاصله قیمت‌ها نارضایتی مردم را به دنبال دارد. حبیب‌زاده با تأکید بر اینکه در بورس کالا سود حاصل از معاملات نصیب خودروساز شده و دلال‌ها و واسطه‌گرها حذف می‌شوند، اظهار کرد: البته باید مواردی را نیز در نظر داشت. برخی که از سرمایه برخوردار هستند، پول خود را وارد بورس می‌کنند و بعد از چند ماه خودرو را به قیمت بالاتر می‌فروشند و این امر به‌گونه‌ای دلالی محسوب می‌شود. وی یادآور شد؛ اگر کنترل و نظارت دقیقی وجود داشته باشد، ضمن عرضه و معامله خودروی داخلی و خارجی می‌توان به تعادل قیمت‌ها در بازار خودرو نیز امیدوار بود. حبیب‌زاده ضمن حمایت مجلس از عرضه خودرو در بورس کالا خاطرنشان کرد: البته این حمایت باید با شرط نظارت دقیق همراه باشد و امیدواریم به‌زودی شاهد تعادل قیمت‌ها و کم‌شدن فاصله بین قیمت کارخانه و بازار در خودرو باشیم.

عرضه خودرو در بورس کالا بهترین روش است

سید‌کاظم موسوی، عضو دیگر کمیسیون اقتصادی نیز عرضه خودرو در بورس کالا را اقدام مثبتی دانست و گفت: وقتی خودرو از این طریق در اختیار مردم قرار بگیرد، تبعیض، مافیا و رویکردهای ناعادلانه از بین رفته و موجب سلامت در فضای خرید و فروش خودرو خواهد شد. نماینده مردم اردبیل در مجلس درباره سیاست وزارت صمت بر تداوم قرعه‌کشی بیان کرد: قرعه‌کشی زمانی مناسب است که به بن‌بست برسیم؛ اما اکنون در مورد عرضه خودرو در بورس کالا مشکل و بن‌بستی وجود ندارد و از این‌رو عرضه خودرو در بورس بهترین روش است.