|

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری مطرح کرد

صدور ۱۱۱۸ کیفرخواست در ناآرامی‌های اخیر

‌سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری روز گذشته خود به تشریح آخرین وضعیت پرونده‌های قضائی پرداخت. ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره جرم الهام افکاری گفت: بر اساس گزارش‌هایی که داریم، الهام افکاری از نام برادرش استفاده و اقدام به تحریک عده‌ای از افراد مستعد و همراهی آنان در تجمعات کرده است.

‌سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری روز گذشته خود به تشریح آخرین وضعیت پرونده‌های قضائی پرداخت. ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره جرم الهام افکاری گفت: بر اساس گزارش‌هایی که داریم، الهام افکاری از نام برادرش استفاده و اقدام به تحریک عده‌ای از افراد مستعد و همراهی آنان در تجمعات کرده است. این خانم قصد خروج از کشور را هم داشت که حکم‌ جلبش صادر و در زمان خروج از کشور دستگیر شد. اتهام او اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همراهی با فراخوان‌های معاندین نظام است و این اتهام تفهیم شده و قرار تأمین بازداشت موقت او صادر شد و در زندان است. او ارتباط گسترده‌ای با عناصر فعال رسانه‌ای و شاخص برانداز داخل و خارج در شبکه اینترنشنال داشته و اقدام به نشر اخبار کذب کرده و در اغتشاشات سال‌های اخیر و آشوب‌هایی که در فارس بوده، نقش‌آفرینی داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در ناآرامی‌های اخیر از اتباع خارجی فرانسه هم کسی بازداشت شده است؟ گفت: دو جاسوس فرانسوی بازداشت‌شده هنوز در بازداشت هستند و پرونده آنها در مرحله تصمیم نهایی است و اتهامشان اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور بود که اتهام جاسوسی هم به آن اضافه شده است. وی افزود: ۴۰ نفر دیگر از اتباع خارجی که در اغتشاشات اخیر دخیل و حتی برخی از آنها در میدان و کف خیابان بودند، بازداشت شده‌اند و این افراد مطابق قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران محاکمه خواهند شد.

ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره آرای محاکم اعم از برائت و محکومیت در کل کشور در ناآرامی‌های اخیر گفت: طبق آمار ارائه‌شده در تهران تاکنون برای هزارو ۱۱۸ نفر کیفرخواست صادر شده است. درباره آمار محکومیت و برائت در سراسر کشور تاکنون برای دوهزارو ۴۳۲ نفر رأی بدوی اعم از محکومیت و برائت صادر شده است.

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه اوین گفت: در حال تحقیقات از ۴۲ متهم هستیم و با توجه به شلوغی و ترافیک رسیدگی در آن مجموعه این پرونده با جدیت در حال رسیدگی است و واجد محرمانگی است و پس از مشخص‌‌شدن ابعاد آن، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی درباره مسئله ایذه گفت: موضوع ایذه سخت و ناگوار بود و بعد از قضیه حرم مطهر شاهچراغ و حوادث دیگر که نسبت به حافظان امنیت حاصل شد، ما شاهد خبر ایذه بودیم. احضارها و تذکرات لازم داده شد و ما کسانی را که توجه نکردند و به دستور قضائی بی‌توجه بودند، تفهیم اتهام و بازداشت کردیم و قرار قانونی مناسب صادر شد.

وی افزود: یک‌سری یافته‌ها از حادثه تلخ ایذه داریم که از طریق ضابطین عام و خاص به قوه قضائیه رسیده است و تماما این اخبار را جمع‌آوری و بررسی می‌کنیم تا به یک جمع‌بندی درست برسیم و ببینیم ضوابط این حمله تروریستی چگونه بوده است.

ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره اقدام نماینده رهبر انقلاب در دلجویی از مردم سیستان‌و‌بلوچستان و تأکید بر ضرورت برخورد با مقصران حوادث خاش و زاهدان و اینکه آیا در مورد این حادثه و حوادثی که در جریان ناآرامی‌های اخیر منجر به آسیب‌رسیدن به برخی اشخاص و اموال مردم شده، پرونده‌ای تشکیل شده است؟ گفت: این سفر، سفر موفقی ارزیابی می‌شود. این سفر برای بررسی اوضاع و احوال منطقه مورد بحث بوده است. دیدار چهره به چهره با مردم منطقه، معتمدین، علما و خانواده شهدا و جان‌باختگان اخیر و استماع دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنان صورت گرفته است. این سفر با استقبال گسترده مردم سیستان‌و‌بلوچستان مواجه شد. سران طوایف و بزرگان استان از این سفر استقبال کردند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبات سفر، با توجه به سخنان نماینده مقام معظم رهبری، شورای تأمین استان و تأکیدات قوه قضائیه نسبت به پرونده متهمان اقدام کردیم که ۴۲ نفر از آنها آزاد شدند و بقیه افراد بنا بود تا صد نفر تعیین تکلیف شوند که این افراد تکلیف‌شان محقق شد و در این زمان صد نفر از آنها آزاد شدند و برخی هم با قرار تأمین آزاد می‌شوند و باید حواس‌شان باشد مقررات و قوانین را رعایت کنند و نشان دهند پشیمان شده‌اند.

وی ادامه داد: برخی بی‌گناه هستند یا گناه آنها کم است که آزاد شدند. اجرای قانون وظیفه ذاتی قوه قضائیه است و مطالبه مردم در آن منطقه این امر است که با مقصران و مسببان برخورد شود. مردم نمی‌پذیرند که مسببان و مقصران آزاد شوند و قوه قضائیه باید با در نظر گرفتن موقعیت و اینکه همه در مقابل قانون یکسان هستند، برخورد قانونی و شرعی انجام دهد.

وی خاطر‌نشان کرد: اگر کسی از مأموران هم مرتکب خطا و صدمات شده باشد، قوه قضائیه با تمسک به اصل قانون و بدون در نظر گرفتن ملاحظات و با تمسک به اصل قانون رفتار خواهد کرد. افراد می‌توانند شکایت کنند تا به شکایت آنها رسیدگی شود. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به اینکه‌ چنین پرونده‌هایی تشکیل شده است؟ گفت: سازمان قضائی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی است و با دقت و صحت این پرونده‌ها مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.