|

رئیسی در راهپیمایی 13 آبان و گرامیداشت روز دانش‌آموز که در سراسر کشور برگزار شد

ایران ۴۳ سال پیش آزاد شد و هرگز به اسارت شما در نخواهد آمد

‌هم‌زمان با هفتمین روز بزرگداشت شهدای حمله تروریستی شاهچراغ‌(ع)، راهپیمایی ۱۳ آبان امسال با شعار «حماسه ایستادگی، مقاومت و استکبارستیزی» روز گذشته هم‌زمان در تهران و سایر کشور برگزار شد.

ایران ۴۳ سال پیش آزاد شد و هرگز به اسارت شما در نخواهد آمد

‌هم‌زمان با هفتمین روز بزرگداشت شهدای حمله تروریستی شاهچراغ‌(ع)، راهپیمایی ۱۳ آبان امسال با شعار «حماسه ایستادگی، مقاومت و استکبارستیزی» روز گذشته هم‌زمان در تهران و سایر کشور برگزار شد. سید‌ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، سخنران مراسم بود و بعد از سخنان رئیسی هم قطع‌نامه پایانی قرائت شد. شرکت‌کنندگان در راهپیمایی ۱۳ آبان در قطع‌نامه پایانی این مراسم تأکید کردند: «ما شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی ضمن اعلام حمایت از اقدامات انقلابی مجلس، دولت و دستگاه قضا مصرانه بر مقابله مستمر بر فتنه‌انگیزی‌ها و اخلال‌گری‌ها تأکید و از مسئولان امر می‌خواهیم ضمن رسیدگی به مشکلات معیشتی و رفاهی مردم صف معترضان و اعتراضات به حق آنان را از مغرضان جدا دانسته و راهکارهای قانونی بیان انتقادات را فراهم کنند».

سخنران این مراسم رئیس‌جمهور بود که در بخشی از سخنان خود در پاسخ به مداخله‌جویی بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی بر اینکه ایران آزاد خواهد شد با صراحت اعلام کرد که ایران ۴۳ سال پیش آزاد شد و هرگز گاو شیرده نخواهد شد.

سید‌ابراهیم رئیسی پیش‌از‌ظهر جمعه در مراسم گرامیداشت روز ملی مبارزه با استکبار، نماد و نمود امروز استکبار را نظام سلطه حاکم بر آمریکا دانست که امام راحل عظیم‌الشأن از او تعبیر به شیطان بزرگ کردند و گفت: «آمریکا برای اینکه به منافع خود برسد، حاضر است بسیاری ملت‌ها و مردم در جای‌جای دنیا از بین بروند یا منافع مادی و معنوی آنها به خطر بیفتد».

رئیسی همچنین روز مبارزه با استکبار جهانی را نماد اقتدار و مظلومیت ملت بزرگ ایران دانست و خاطرنشان کرد: «۱۳ آبان سالروز تبعید رهبر عظیم‌الشأن ملت ایران، سالروز شهادت جمعی از دانش‌آموزان عزیز و روز دانش‌آموز و سالروز حرکت با بصیرت دانشجویان ما و روز مبارزه با استکبار است». رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه همه تریبون‌داران و مسئولان باید در این روز ابعاد حرکت فرعونی و استکباری مستکبرین و به‌ویژه توطئه‌ها و فتنه‌های آمریکایی‌ها را روشن و تبیین کنند، گفت: «همه کسانی که تریبون در اختیار دارند، باید روشن کنند آمریکایی‌ها چگونه با فتنه‌گری می‌خواهند در میان ملت‌ها اختلاف‌افکنی کنند تا به سلطه خودشان به هر نحو ممکن ادامه دهند». رئیسی افزود: «اگر قرار باشد طوماری از جنایت‌ها و حق‌کشی‌ها در عالم ارائه شود، آمریکا در صدر این لیست قرار دارد. شرکت در بیش از ۳۰۰ جنگ در عالم، انجام ۶۲ کودتا برخلاف رأی ملت‌ها در عالم، بمباران اتمی که فقط از سوی آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی انجام و باعث کشته‌شدن تعداد کثیری انسان شد. مشارکت در پرتلفات‌ترین جنگ‌های تاریخ عالم از‌جمله در افغانستان، عراق و ویتنام بخشی از فهرست طومار جنایات آمریکاست».

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکا نقش اول را در این جنگ‌ها و خونریزی‌ها دارد، اضافه کرد: «دخالت نظامی در دیگر کشورها به نام مبارزه با تروریسم و آزاد‌کردن ملت‌ها، بنیان‌گذاری و حمایت از گروه‌های تکفیری مثل داعش و النصره، حمایت از جریان‌های تجزیه‌طلب و تروریسم در بسیاری از نقاط عالم و به راه انداختن نظام‌های تحریمی علیه کشورهای مستقل به‌ویژه ایران اسلامی و بسیاری از جنایت‌های دیگر از‌جمله مصادیق عملکرد استکباری آمریکا هستند».

رئیسی در ادامه توصیف خوی استکباری و سلطه‌گری آمریکایی‌ها گفت: «آنها نمی‌خواهند در عالم حرف و سخن و رأی مردم حاکم باشد، بلکه خواستشان این است که به میل و اراده آنها عمل شود و ملت‌ها مانند آنها بیندیشند و عمل کنند و کشورها برای آنها گاو شیرده باشند».

رئیس‌جمهور با اشاره به ادعای عجیب و مضحک طرفداری آمریکایی‌ها از آزادی و حقوق انسان‌ها باوجود داشتن کارنامه ننگین مملو از جنایت تصریح کرد: «کجای عالم چنین ادعایی را از شما می‌پذیرند؟ مگر خودتان به بنیان‌گذاری گروه تروریستی‌-‌تکفیری داعش که امروز در عالم جنایت می‌کند، اعتراف نکردید؟ نتیجه ۲۰ سال حضور شما در افغانستان جز جنگ، خونریزی، جنایت و ویرانی چیز دیگری بود؟ مگر ۳۵ هزار کودک معلول نتیجه مستقیم جنگ آمریکایی‌ها و حضور آمریکایی‌ها در افغانستان نیست؟ همه این جنایات و اقدامات تروریستی که آمریکایی‌ها در نقاط مختلف دنیا با روش‌های مختلف مرتکب می‌شوند به نام آزادی و ادعای طرفداری از حقوق بشر است».

رئیس‌جمهور حواس‌پرت آمریکا ظاهرا نمی‌داند ایران ۴۳ سال قبل از چنگال آنها آزاد شد!

رئیسی سپس به لفاظی اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: «چند ساعت قبل مطلع شدم رئیس‌جمهور آمریکا سخنانی را بر زبان آورده که شاید از حواس‌پرتی‌ای که دارد ناشی شده باشد؛ چرا‌که پیش از این از تریبون‌های رسمی چنین ادعاهایی مطرح نمی‌شد. ظاهرا او گفته است ما بنا داریم ایران را آزاد کنیم! آقای بایدن! ایران ۴۳ سال قبل از چنگال شما آزاد شد و مصمم است دیگر به اسارت شما در‌نیاید و ما هرگز گاو شیرده نخواهیم شد». رئیس‌جمهور تأکید کرد: «ملت ایران بارها از روی بصیرت، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی این مواضع را اعلام کرده است و امروز دهه‌هشتادی‌ها و دهه‌نودی‌ها هم همین مواضع را بر زبان جاری می‌کنند؛ به رفتار و گفتار برخی افرادی معدود گول‌‌خورده و خائن به ملت بزرگ ایران نگاه نکنید».

رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باوجود همه تهدیدها و تحریم‌های شما، امروز در مسیر پیشرفت قرار دارد، تصریح کرد: «کشوری که روزی شما سیم‌خاردار به رزمندگانش نمی‌دادید، امروز یکی از تولیدکنندگان صنایع پیچیده هسته‌ای و نظامی است. شما هرگز گمان نمی‌بردید کشوری که سال‌ها او را تحت تحریم های ظالمانه قرار دادید، امروز بتواند ۹۵ درصد داروی مورد نیاز مردمش را در داخل تولید کند. مگر ما با تحریم‌ها و تهدیدهای شما متوقف می‌شویم؟ مگر حرکت قطار پیشرفت در کشور کند خواهد شد؟».

رئیس‌جمهور ادامه داد: «در محضر رهبر حکیم و فرزانه‌ ملت بزرگ ایران اشاره کردم که در جریان سفر به نیویورک و دیدار با دبیرکل سازمان ملل اولین سخن او به بنده این بود که آقای رئیس‌جمهور من از شما و ملت ایران عذر می‌خواهم که نتوانستم علی‌رغم تلاش‌ها تحریم واکسن کرونا را از کشور شما بردارم و من در پاسخ گفتم که آقای دبیرکل ما امروز از وارد‌کننده واکسن به تولید‌کننده و صادر‌کننده آن در جهان تبدیل شده‌ایم و شش واکسن در ایران تولید می‌شود و در صنایع مختلف جوانان متخصص و برومند ایرانی حرف برتر را در منطقه و جهان می‌زنند». رئیسی افزود: «بله دشمنان به دنبال کند‌کردن این قطار پرشتاب هستند، اما زهی خیال باطل! جوانان ما، مردان و زنان ما، دختران و پسران با اراده ما هرگز اجازه نخواهند داد امیال پلید شما در این کشور اجرائی شود».

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روزی آمریکایی‌ها می‌خواستند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، تولید را در کشور کند و متوقف کنند و ملت ایران را به زعم خود در جهان منزوی کنند، اما در همه این توطئه‌ها شکست خوردند، اظهار کرد: «امروز حضور ایران در منطقه تعیین‌کننده است و همه از‌جمله آمریکایی‌ها خوب می‌دانند و به آن نیز معترف هستند که هیچ معادله‌ای در منطقه بدون نظر موافق ایران اسلامی رقم نخواهد خورد.»

رئیس‌جمهور با اشاره به ایجاد داعش از سوی آمریکایی‌ها و قتل و کشتار مردم مسلمان منطقه از سوی این گروهک گفت: «ایران اسلامی برای حفظ منطقه از حضور دست‌نشاندگان آمریکا حرکت کرد و حاج قاسم سلیمانی تبدیل به نماد مبارزه با تروریسم در عالم شد. منطقه امن و نقشه آمریکایی‌ها نقش بر آب شد، اما آنها همچنان دنبال فتنه‌گری بودند تا حرکت ملت ایران را کند کنند اما هر‌چه کردند دیدند که حرکت ملت ایران در مسیر پیشرفت همچنان شتابان است».‌ رئیسی خطاب به مردم، جوانان، ‌دانش‌آموزان و دانشجویان با بصیرت و آینده‌ساز کشور افزود: «امروز دشمن وحدت و انسجام ملی ما را هدف قرار داده است؛ اقوام مختلف از کردهای عزیز، بلوچ‌های گرامی، لر، ترک، فارس، ترکمن، عرب، عجم، همه بدانند امروز آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی انسجام و وحدت ملی ما هدف قرار داده‌اند».

رئیس‌جمهور اضافه کرد: «بدانید امروز دشمن علم و فناوری، کسب علم و دانش در دانشگاه‌ها، جایگاه برتر علمی و فناورانه و پیشرفت و امید را در کشور هدف قرار داده است. بدانید امروز آمریکایی‌ها به دنبال ناامیدی‌شان در ۴۳ سال گذشته، امنیت، آرامش و اقتدار را در کشور هدف قرار داده‌اند. بدانید امروز آرامش در اقتصاد و بازار و امنیت و آرامش و جان انسان‌ها به‌ویژه جان انسان‌های ارزشمندی که حاضرند برای حفظ انقلاب و نظام خطرپذیری داشته باشند، هدف دشمن است».

رئیسی اظهار کرد: «رهبری بارها همه ما را مخاطب قرار دادند و فرمودند مراقب باشید دشمن داشته‌های بسیار ما را و از همه مهم‌تر اعتماد‌به‌نفس ما را هدف قرار داده است. اینکه ما گفتیم زندگی مردم را به لبخند و اخم دیگران مرتبط نمی‌کنیم، این مورد هدف دشمن است. دشمن نمی‌خواهد در کشاورزی، صنعت و علم و فناوری روی پای خود بایستیم».

‌هر‌کس گامی در جهت اغتشاش بردارد، در جهت خواست دشمن حرکت کرده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز هرکس، در هر‌کجای این کشور به اغتشاش، آشوب، بلوا، ناآرامی دامن بزند، بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد در جهت راهبرد آمریکایی‌ها و دشمن حرکت کرده است، تصریح کرد: «هر‌کس در جهت ایجاد آرامش، امنیت، تولید، پیشرفت، کسب علم و دانش، رونق تحصیل و علم‌آموزی و علم‌افزایی در مراکز علمی و فرهنگی کشور گام بردارد، هر‌کس در جهت شتاب هر‌چه بیشتر قطار پرشتاب پیشرفت کشور گام بردارد، بداند که در جهت راهبرد انقلاب و جمهوری اسلامی حرکت کرده است؛ دوگانه امروز ما این است».

رئیسی با اشاره به اینکه هرکس در جهت ناامنی و اغتشاش گام بردارد، ولی کوچک‌ترین هم باشد، بداند در جهت خواست دشمنان انقلاب اسلامی گام برداشته است، خاطرنشان کرد: «همه باید بدانند انقلاب اسلامی پیشرفت‌های بسیاری داشته، نظام اسلامی به برکت خون مطهر شهدا و به برکت جانبازی جانبازان و ایثار ایثارگران، به برکت ناله‌های نیمه‌شب همسران و فرزندان و مادران و پدران شهدا، به برکت خون دل خوردن بسیار انقلابیون در این کشور و کسانی که گمنام هستند و نام و نشانی از آنها شاید در هیچ جلسه‌ای بیان نمی‌شود اما نفس آنها و تلاش آنها در حفظ انقلاب تأثیر زیادی داشته، پیشرفت‌های بسیاری داشته است».

رئیسی با بیان اینکه ما به اعتبار اقتدار خون شهدا، به رهنمودها و رهبری‌های حکیمانه امام و رهبری معظم انقلاب و به حضور مردم با بصیرتمان در هر کوی و برزن مقتدریم، تصریح کرد: «قدرت ما تنها متکی به صنایع نظامی نیست‌ بلکه این حضور میلیونی شما مردم در ۱۳ آبان در سراسر کشور اسلامی شاخصه اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران است».

رئیس‌جمهور با اشاره به خیال باطل آمریکایی‌ها برای سوریه‌سازی و لیبی‌سازی در جمهوری اسلامی ایران، خطاب به مقامات آمریکایی گفت: «شما چند بار باید نقشه‌های خود را در ایران امتحان کنید؟ چند بار باید ملت ایران شما را در این توطئه‌ها ناکام بگذارند؟ چرا از این تجربه‌ها درس نمی‌گیرید؟ ملت بزرگ ایران در مقابل شما، سر فرود نخواهد آورد».

رئیسی تأکید کرد: «آنچه امروز از اسارت و جنایت به نام آزادی و ادعای مبارزه با تروریسم به سر مردم افغانستان، سوریه، عراق و نقاط مختلف دنیا آوردید، همه پیش‌روی ملت بزرگ ایران است و این ملتی که با رهبری امام بزرگوارمان و با خون شهدای دانش‌آموز و دانشجو، با خون شهدای حریم و حرم و با خون شهدای امنیت آزاد شده است، هرگز به اسارت درنخواهد آمد».