|

امیر‌عبداللهیان به اروپا هشدار داد و از کی‌یف خواست برای روشن‌شدن ماجرای ارسال پهپاد، در نشستی دو‌جانبه حضور یابند

تقابل و تفاهم‌

این روزها که موضوع ارسال پهپادهای ایران به روسیه به سرفصل تازه‌ای در منازعات تهران و غرب بدل شده است، حسین امیرعبداللهیان از راهکار تهران برای حل‌وفصل این مسئله خبر داد.

تقابل و تفاهم‌

‌عبدالرحمن فتح‌الهی: این روزها که موضوع ارسال پهپادهای ایران به روسیه به سرفصل تازه‌ای در منازعات تهران و غرب بدل شده است، حسین امیرعبداللهیان از راهکار تهران برای حل‌وفصل این مسئله خبر داد. در این راستا حسین امیرعبداللهیان دیروز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه بلاروس عنوان کرد: «اتهامات بی‌اساس برخی از کشورها درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین را نیز قویا رد می‌کنیم و مقامات اوکراین را دعوت می‌کنیم که در یک نشست دو‌جانبه در سطح متخصصان فنی ایران و اوکراین حضور پیدا کنند و هر سندی را که در این زمینه در اختیار دارند، ارائه دهند. موضع ما همان‌طور که پیش‌ازاین گفته‌ایم، عدم تسلیح طرفین در این جنگ است و ما مخالف جنگ هستیم». اگرچه تحت تأثیر حواشی سقوط هواپیمای اوکراینی در سال 98 پاسخ اوکراین قابل حدس نیست؛ اما حتی اگر اوکراین در این مسیر هم گام بردارد و خواهان نشست مشترک با ایران باشد، این احتمال وجود دارد که به دلیل فشار واشنگتن عملا پیشنهاد رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران بر زمین بماند.

اما امیرعبداللهیان در نشست دیروز خود علاوه بر لحن دیپلماتیک و همکاری‌جویانه نوعی هشدار را هم به قاره سبز داشت. وزیر امور خارجه با اشاره به اقدام ایران در اعمال تحریم علیه چند نهاد و شخص در اتحادیه اروپا اظهار کرد: «در پاسخ به اقدام غیرسازنده اتحادیه اروپا در اعمال تحریم علیه ایران، امروز (چهارشنبه) لیست جدیدی از تحریم‌های وزارت خارجه علیه هشت نهاد و ۱۲ شخص در چارچوب اتحادیه اروپا را منتشر کردیم. این هشت نهاد و ۱۲ شخص در وقایع اخیری که در ایران رخ داد، اقدام به حمایت و تشویق ترور، افراط‌گری و خشونت کرده بودند و از نظر ما جزء مصادیق تعریف تروریسم محسوب می‌شوند و در همان چارچوب با آنها برخورد می‌شود».

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان ادامه داد: «در همین‌جا به اتحادیه اروپا هشدار و آنها را به این موضوع توجه می‌دهیم که مسیر غیرسازنده، تکراری و شکست‌خورده سال‌های قبل را ادامه ندهند. برای ما کاملا روشن است که رهبران چند کشور محدود در اتحادیه اروپا نگاه‌های افراطی و شتاب‌زده نسبت به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی دارند و بخش بزرگی از اتحادیه اروپا در مسیر عقلانیت حرکت می‌کند».

پیرو این تهدید و هشدار سکان‌دار سیاست خارجی ایران، وزارت امور خارجه ایران، دیروز چهارشنبه درخصوص اعمال تحریم علیه برخی اشخاص و نهادها در حوزه اتحادیه اروپا بیانیه‌ای منتشر کرد.

در این بیانیه عنوان شد: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وفق مصوبات مراجع ذی‌ربط و در چارچوب قواعد مرتبط و سازوکارهای تحریمی مربوطه و به‌عنوان عمل متقابل، نهادها و اشخاص زیر در حوزه اتحادیه اروپا را به دلیل اقدامات عامدانه آنان در حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم و خشونت و نفرت‌پراکنی که موجب اغتشاش، خشونت، اقدامات تروریستی و نقض حقوق بشر علیه ملت ایران شده، تحت تحریم قرار می‌دهد».

نهادهای زیر تحت تحریم قرار می‌گیرند:

- گروه به‌اصطلاح «دوستان ایران آزاد» 

(Friends of Free Iran) و اعضای آن در پارلمان اروپا؛

- کمیته بین‌المللی جست‌وجوی عدالت (The International Committee in Search of Justice, ISJ) و اعضا؛

- سازمان Stop the Bomb؛

- شبکه دویچه‌وله فارسی آلمان

 (Deutsche Welle Persian)؛

- شبکه آر‌اف‌آی فارسی فرانسه (RFI Persian)؛

- لیگ بین‌المللی ضد نژادپرستی و یهودستیزی فرانسه (LICRA)؛

- شرکت کارل کولب (Karl Kolb Co.) آلمان، تحویل‌دهنده سلاح شیمیایی به رژیم صدام حسین؛

- شرکت راین بایرن فاهرزگبائو 

(Rhein Bayern Fahrzeugbau Co.) آلمان، تحویل‌دهنده گازهای شیمیایی به رژیم صدام حسین.

اشخاص زیر تحت تحریم قرار می‌گیرند:

- آلخو ویدال کوادراس (Aljo Vidal Quadras)، رئیس کمیته بین‌المللی جست‌وجوی عدالت؛

- خاویر زارزالخوس (Javier Zarazlejos)، رئیس مشترک گروه به‌اصطلاح دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا؛

- میلان آزور (Milan Azver)، رئیس مشترک گروه به‌اصطلاح دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا؛

- شارلیه وایمرز (Charlier Weimers)، نماینده پارلمان اروپا؛

- یان زهرادیل (Jan Zahradil)، نماینده پارلمان اروپا؛

- هلموت گئوکینگ (Helmot Geuking) نماینده پارلمان اروپا؛

- هرمان ترتچ (Hermann Tertsch) نماینده پارلمان اروپا؛

- مایر حبیب (Meyer Habib)، نماینده مجلس ملی فرانسه؛

- مارتین والتون (Matine Valleton)، شهردار ویلپنت فرانسه؛

- ژان فرانسوا لگارت (Jean Francois Legaret)، شهردار سابق منطقه یک پاریس؛

- یوهاند بویی (Johanned Boie)، مدیرمسئول روزنامه بیلد آلمان؛

- الکساندرا وورزباخ (Alexandra Wurzbach)، مدیرمسئول روزنامه بیلد آلمان.

در ادامه بیانیه قید شده است که تحریم‌های یادشده شامل ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود اشخاص فوق به ایران و توقیف اموال و دارایی آنان در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران است. همه نهادهای جمهوری اسلامی ایران طبق مصوبات مراجع مربوطه، اقدامات لازم را جهت اجرای این تحریم‌ها معمول خواهند داشت. جمهوری اسلامی ایران با یادآوری تعهدات اتحادیه اروپا و دولت‌های متبوع اشخاص و نهادهای فوق، حمایت، تسهیل و نیز قصور از مقابله با اقدامات این اشخاص و نهادها را نقض تعهدات بین‌المللی اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو دانسته و آنان را مسئول و پاسخ‌گو می‌داند. بدیهی است که این اقدام تحریمی، نافی پیگیری کیفری افراد به سبب دست‌داشتن در اقدامات مجرمانه در محاکم قانونی دارای صلاحیت نخواهد بود. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، مجددا، اقدام شورای اتحادیه اروپا مورخ ۱۷ اکتبر ۲۰۲۲ در اعمال تدابیر غیرقانونی محدود‌کننده علیه اشخاص و نهادهای ایرانی، مبتنی بر اتهامات بی‌اساس را که مصداق بارز دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران است، قویا رد و محکوم می‌کند.

با این تفاسیر اکنون دو مسیر «تقابل» یا «تفاهم» با ایران پیش‌روی اروپا قرار دارد؛ حال باید دید که قاره سبز کماکان در مسیر تشدید تنش با تهران گام برمی‌دارد یا کی‌یف با پذیرش همکاری با تهران می‌تواند در تعدیل این شکاف نقش مثبتی ایفا کند؟ هرچند برخی تحلیلگران عکس این گزاره را نزدیک به واقعیت می‌دانند و عنوان می‌کنند این تهران است که باید بین «تقابل» و «تفاهم» با قاره سبز یکی را برگزیند، آینده تصویر روشن‌تری ارائه خواهد داد.