|

والیبال قهرمانی جهان؛ ایران در آرزوی دومین رتبه تک‌رقمی

تیم ملی والیبال ایران در هفت دوره‌ای که در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت کرده، تنها در یک دوره توانسته رتبه‌ای تک‌رقمی کسب کند.

تیم ملی والیبال ایران در هفت دوره‌ای که در رقابت‌های قهرمانی جهان شرکت کرده، تنها در یک دوره توانسته رتبه‌ای تک‌رقمی کسب کند. به گزارش ایرنا، والیبال ایران از پنجم شهریور سال جاری هفتمین حضور خود را در آوردگاه بزرگ مسابقات جهانی تجربه خواهد کرد. شاگردان عطایی در مرحله گروهی این رقابت‌ها به مصاف تیم‌های آرژانتین، هلند و مصر خواهند رفت و از آنجایی که در رقابت‌های قهرمانی جهان همه تیم‌ها با ترکیب اصلی و با تمام داشته‌های‌شان حاضر می‌شوند، تیم ملی والیبال حتی برای صعود از گروه خود کار بسیار دشواری دارد. در شش دوره‌ حضور تیم ملی والیبال در رقابت‌های قهرمانی جهان، به جز در یک دوره این تیم نتوانسته حتی در جمع ۱۰ تیم برتر دنیا قرار بگیرد و این موضوع نشان‌دهنده کار سخت تیم ملی والیبال در دوره آتی رقابت‌های قهرمانی جهان است؛ رقابت‌هایی که نسبت به چند دوره اخیر یک تفاوت بزرگ برای تیم ایران دارد و آن هم حضور سرمربی ایرانی به‌عنوان سکان‌دار این تیم است. در ادامه عملکرد تیم ملی والیبال در شش دوره حضورش در رقابت‌های قهرمانی جهان مورد بررسی قرار گرفته است.

رقابت‌های قهرمانی جهان ۱۹۷۰ - بلغارستان

تیم ملی والیبال برای اولین بار در رقابت‌های قهرمانی جهان ۱۹۷۰ شرکت کرد. در این دوره از رقابت‌ها که به میزبانی بلغارستان برگزار شد، تیم ایران در این رقابت‌ها 11 بازی انجام داد که از این تعداد تنها در سه بازی به پیروزی رسید و در هشت بازی مغلوب شد و با قرارگرفتن در رده بیست‌و‌یکم به کار خود پایان داد.

رقابت‌های قهرمان جهان ۱۹۹۸ - ژاپن

28 سال پس از اولین حضور تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان، این تیم توانست یک بار دیگر حضور در این رویداد معتبر را تجربه کند. تیم ایران با تیم‌های لهستان، کوبا و آرژانتین هم‌گروه شد و مقابل هر سه حریفش با نتیجه 3 بر صفر شکست خورد و در نهایت در جایگاه نوزدهم این رقابت‌ها قرار گرفت.

رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۰۶ - ژاپن

تیم ملی والیبال ایران برای سومین بار راهی رقابت‌های قهرمانی جهان در ژاپن شد و با تیم‌های بلغارستان، چک، ایتالیا، آمریکا، ونزوئلا و بلغارستان هم‌گروه شد. این بار نیز ملی‌پوشان والیبال ایران نتیجه قابل قبولی کسب نکردند و هر پنج بازی خود را با شکست به پایان رساندند و به رتبه‌ای بهتر از بیست‌و‌یکمی این رقابت‌ها دست پیدا نکردند.

رقابت‌های قهرمان جهان ۲۰۱۰- ایتالیا

در این دوره از رقابت‌ها تیم ایران در گروه A و در کنار تیم‌های ایتالیا، مصر و ژاپن قرار گرفت. در این دوره ملی‌پوشان والیبال ایران مقابل مصر شکست خوردند و ژاپن را مغلوب کردند؛ اما اوج عملکرد این تیم بازی با ایتالیا بود که با بدشانسی مقابل لاجوردی‌پوشان با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب شد و در نهایت نتوانست از گروهش صعود کند. در این دوره از رقابت‌ها تیم ایران در رده نوزدهم قرار گرفت.

رقابت‌های قهرمان جهان ۲۰۱۴- لهستان

بهترین نتیجه تاریخ والیبال ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان در این دوره از رقابت‌ها رقم خورد. تیم ملی ایران که با تیم‌های فرانسه، آمریکا، ایتالیا، بلژیک و پورتوریکو هم‌گروه شده بود، مقابل تیم‌های آمریکا، ایتالیا، بلژیک و پورتوریکو به پیروزی رسید و تنها مقابل فرانسه شکست خورد و به‌عنوان تیم دوم راهی مرحله دوم این رقابت‌ها شد. در مرحله دوم ملی‌پوشان والیبال ایران با تیم‌های ایتالیا، فرانسه، لهستان، صربستان، آرژانتین و استرالیا در یک گروه قرار گرفت و با کسب پنج برد به مرحله سوم صعود کرد. در این مرحله هم تیم ملی والیبال رودرروی فرانسه و آلمان قرار گرفت که با شکست مقابل این دو تیم نتوانست راهی مرحله نیمه‌نهایی شود و در جایگاه ششم این رقابت‌ها قرار گرفت.

رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۸- لهستان

تیم ملی والیبال ایران همراه با تیم‌های لهستان، بلغارستان، کوبا، فنلاند و پورتوریکو در گروه چهارم این دوره از رقابت‌ها قرار گرفت. شاگردان کولاکوویچ در مرحله اول گروهی این رقابت‌ها توانستند با کسب چهار پیروزی به‌عنوان تیم دوم راهی دور بعدی شوند؛ اما عملکرد ضعیف آنها در این مرحله و شکست مقابل کانادا، آمریکا و بلغارستان باعث شد در رده سیزدهم قرار بگیرند.

کار دشوار شاگردان عطایی برای تک‌رقمی‌شدن

ملی‌پوشان والیبال ایران عملکرد بسیار خوبی در لیگ ملت‌ها داشتند؛ اما واقعیت این است که این رقابت‌ها به لحاظ کیفی قابل مقایسه با قهرمانی جهان نیست. رقابت‌های والیبال قهرمانی جهانی پس از مسابقات والیبال المپیک، پراهمیت‌ترین رویداد والیبالی دنیا محسوب می‌شود و به‌همین‌خاطر باید توقع از تیم ملی واقع‌بینانه باشد. از طرفی به جز رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۴ تیم ملی والیبال در سایر دوره‌ها در جمع ۱۰ تیم برتر دنیا هم قرار نگرفت و اگر بتواند یکی از ۱۰ تیم پایانی این دوره از رقابت‌ها باشد، باید به این تیم نمره قابل قبولی داد.

ترکیب ترسناک بسکتبال استرالیابرای بازی با ایران

تیم ملی بسکتبال استرالیا با ترکیبی از باتجربه‌ها و جوانان، در پنجره چهارم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ شرکت می‌کند. به گزارش ایسنا، تیم ملی بسکتبال استرالیا که به‌تازگی عنوان قهرمانی رقابت‌های کاپ آسیا ۲۰۲۲ اندونزی را به دست آورده است، ترکیب ۱۲‌نفره رسمی خود برای دو بازی پنجره چهارم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ را معرفی کرد که در فهرست اعلامی می‌توان به نکات درخور‌توجهی راجع به نفرات این تیم دست یافت.

ترکیب استرالیا در پنجره چهارم به شرح زیر است:

۱- میچ مک‌کارون ۲- سم فرولینگ ۳- الکس مودرونیا ۴- ریس ویگ ۵- نیک کی ۶- آنگوس برانت ۷- تاد بلانچفیلد ۸- لوک تراورز ۹- دژان ماسیلچویچ ۱۰- میچ نورتون۱۱- الکس توهی ۱۲- روری هاوک

در این لیست بازیکنانی مانند «میچ مک‌کارون»، «سم فرولینگ» و «ریس واگ» از همان تیم مسابقات کاپ آسیا ۲۰۲۲ اندونزی در ترکیب کانگوروها حضور یافته‌اند. «مک‌کارون» در پایان مسابقات کاپ آسیا اندونزی، به‌عنوان یکی از بازیکنان تیم منتخب مسابقات (شوتینگ گارد) انتخاب شد. «فرولینگ» و «مک‌کارون» برای سومین بار است که در جریان انتخابی‌های جام جهانی به تیم ملی استرالیا دعوت می‌شوند.

برجسته‌ترین چهره این لیست «مک‌کارون» است که در رقابت‌های کاپ آسیا ۲۰۱۷ هم به عنوان قهرمانی رسیده بود. نفراتی مانند «نیک کی»،‌ «آنگوس برانت»، «تاد بلانچفیلد» و «میچ نورتون» نیز از‌جمله بازیکنانی هستند که سابقه کسب مدال برنز المپیک را دارند تا با «میچ مک‌کارون» برجسته‌ترین چهره‌های این لیست باشند. البته در‌این‌میان «میچ نورتون»‌ برای اولین‌بار است که در انتخابی‌های جام جهانی ۲۰۲۳ برای استرالیا به میدان می‌رود. «لوک تراورز» نیز به‌عنوان درفت شماره ۵۶ فصل ۲۰۲۲ لیگ NBA، می‌تواند اولین بازی خود برای استرالیا در پنجره‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳ را انجام دهد. «دژان واسیلیویچ» نیز برای اولین حضور خود در این رقابت‌ها و برای تیم ملی استرالیا آماده می‌شود. استرالیا که با شش برد در پنجره‌های اول تا سوم انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۳ به پنجره چهارم رسیده است، روز ۷ شهریور در شهر بندیگو میزبان تیم ملی ایران خواهد بود.