|
کدخبر: 848539

تقویت راهبردهای بین‌المللی سینما

نشست مشترک رؤسای سینماهای دو کشور ایران و عراق روز گذشته دوشنبه 23 خرداد در محل سازمان سینمایی برگزار شد. نشست مشترک محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی و احمد موسی، رئیس امور سینمایی عراق، به منظور تبادل نظر درخصوص گسترش تعاملات و همکاری‌های فرهنگی و سینمایی دو کشور در محل سازمان سینمایی صورت گرفت.

نشست مشترک رؤسای سینماهای دو کشور ایران و عراق روز گذشته دوشنبه 23 خرداد در محل سازمان سینمایی برگزار شد.

نشست مشترک محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی و احمد موسی، رئیس امور سینمایی عراق، به منظور تبادل نظر درخصوص گسترش تعاملات و همکاری‌های فرهنگی و سینمایی دو کشور در محل سازمان سینمایی صورت گرفت.

محمد خزاعی در این نشست با اشاره به شاخصه‌های سینمای ایران، از محتوای انسانی و ارزش‌های جهان‌شمول آن گفت: سینما یکی از دریچه‌های مهم شناخت فرهنگ یک جامعه و ملت است و یکی از ابزارهای مؤثر در دیپلماسی عمومی در دنیاست. جایگاه ممتاز سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی در جهان و منطقه قابل اعتناست و می‌توان از این ظرفیت برای تقویت مناسبات گسترده بین ملت‌ها استفاده کرد.

او ادامه داد: در جهان امروز تقویت مناسبات انسانی و اشتراکات فرهنگی، آیینی و اعتقادی از اهمیت بسزایی برخوردار است و دو ملت ایران و عراق تاریخ و اشتراکات فرهنگی عمیق و ریشه‌دار و روابط دیرینه دارند و سینما در این زمینه می‌تواند باعث قوت و استحکام بیشتر شود.

به گفته او تقویت مسائل فرهنگی و اجتماعی به تقویت و گسترش روابط سیاسی منجر می‌شود.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه تاریخچه تأسیس سالن سینما در عراق بسیار قدیمی و 120‌ساله است که نشان می‌دهد مردم عراق به سینما علاقه‌مند هستند، گفت این ویژگی ظرفیت بسیار مهمی برای تعاملات سینمایی بین دو کشور ایران و عراق است. مضافا اینکه عراق علاوه بر قدمت فرهنگی از جشنواره‌های سینمایی و هنری خوبی هم برخوردار بوده است.

او با بیان اینکه دو کشور می‌توانند در زمینه آموزش، نمایش و عرضه آثار سینمایی همکاری کنند، اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود ما آمادگی خود را برای تسهیل شرایط حضور سینماگران در جشنواره‌‌ها، برگزاری هفته‌‌های فیلم دو کشور، برپایی هفته فیلم محرم و سایر رویدادهای فرهنگی اعلام می‌کنیم و از طریق ظرفیت انجمن سینمای جوانان ایران برای اعزام استاد و مربی تخصصی و ارائه خدمات آموزشی در کشور عراق همکاری خواهیم داشت.

به گفته او تسهیل ارتباط و زمینه‌سازی برای مشارکت نیروهای تخصصی دو کشور در پروژه‌‌های مشترک سینمایی، تبادل دانش فنی و تخصصی و اعزام استاد و سینماگر به عراق، فراهم‌کردن شرایط انجام پروژه‌‌های تولید مشترک بر‌اساس مفاهیم و موضوعات منطقه‌ای و راهبردی و تقویت برگزاری رویدادهای سینمایی از دیگر موارد تفاهمات صورت‌گرفته در این نشست مشترک بود.

احمد موسی، رئیس امور سینمایی عراق نیز در این نشست ضمن قدردانی از همکاری‌های سازمان سینمایی با اشاره به عمق تاریخی و تمدنی دو ملت عراق و ایران، گفت: همکاری فرهنگی و سینمایی و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای کار مشترک در حوزه سینما به نفع دو کشور است و به دلیل اشتراکات فرهنگی و دینی دو کشور ظرفیت‌های همکاری بسیار زیادی وجود دارد.

او افزود: سینمای ایران به لحاظ محتوایی و فنی از جایگاه بسیار خوبی در منطقه و جهان برخوردار است و برگزاری هفته‌های فیلم متقابل دو کشور، برگزاری جشنواره‌های سینمایی، تولیدات مشترک و حضور استادان سینمایی ایران در عراق باعث رشد و پیشرفت سینمای عراق خواهد شد.

احمد موسی ضمن اظهار امیدواری برای برگزاری هفته فیلم ایران در عراق در آینده نزدیک خاطرنشان کرد: پیرو توافقات صورت‌گرفته بین وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزیر فرهنگ عراق، قرار شده ایران در زمینه ارائه خدمات آموزشی و اعزام متخصص و استاد به عراق اقدام کند.

او با اشاره به فقدان سینمای کودک در عراق افزود: ما می‌دانیم سینمای ایران به دلیل پشتوانه‌های فنی و فرهنگی در زمینه سینما به‌ویژه سینمای کودک قوی و موفق است و شاخصه‌های اخلاقی و آموزندگی و فرهنگی که این نوع سینما دارد، بسیار مهم است.

او ادامه داد: از‌این‌رو ما به‌شدت به این نوع سینما برای کودکان و جوانان نیاز داریم و خوشحال خواهیم شد نمونه‌هایی از این فیلم‌ها را در عراق داشته باشیم و دفتری در این زمینه ایجاد کنیم.

رئیس امور سینمایی عراق همچنین تقاضا کرد با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان سینمایی ایران هفته فیلم‌های عراقی در ایران برگزار شود.