|

ادارات کدام استان‌ها پنج‌شنبه و شنبه تعطیل شدند؟

ادارات و دستگاه‌های اجرایی برخی از شهرها و استان‌های کشور، پنج‌شنبه و شنبه تعطیل شدند.

ادارات کدام استان‌ها پنج‌شنبه و شنبه تعطیل شدند؟

به گزارش شبکه شرق، ادارات چند شهر و استان کشور، به دلیل افزایش گرمای هوا، مدیریت مصرف انرژی و آلودگی هوا تعطیل شدند.

جزئیات تعطیلی ادارات و دستگاه‌های اجرایی در چند شهر و استان کشور به دلیل افزایش شدید دما و گرمای بی‌سابقه، مدیریت مصرف انرژی، خیزش گرد و غبار و آلودگی هوا اعلام شد.

با توجه به خیزش گرد و غبار و آلودگی هوا، افزایش مصرف برق، پیش‌بینی افزایش دما در پایان هفته‌ جاری و جهت مدیریت مصرف بهینه برق، ادارات و دستگاه‌های اجرایی برخی از شهرها و استان‌های کشور، فردا «پنج‌شنبه، ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳» و شنبه «۲۳ تیرماه ۱۴۰۳» تعطیل اعلام شدند.

تعطیلی ادارات استان کهگیلویه و بویراحمد

 

 

ادارات و دستگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد فردا «پنج‌شنبه، ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳» تعطیل شدند.

به استناد مصوبه شورای عالی امنیت ملی کشور و مدیریت مصرف انرژی با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر کشور، افزایش دما و حفظ پایداری شبکه برق، تمامی سازمان‌ها، ادارات و دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد به استثنا مراکز خدمات‌رسان، درمانی و نظامی روز پنج‌شنبه «۲۱ تیرماه ۱۴۰۳» تعطیل هستند.

تعطیلی ادارات استان کرمان

استانداری کرمان اعلام کرد: «کلیه ادارات استان فردا «پنج‌شنبه، ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳» تعطیل اعلام می‌شوند.»

تعطیلی ادارات استان خوزستان

دستگاه‌های اجرایی ادارات خوزستان شنبه تعطیل شدند.

فعالیت ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان در روز «شنبه، ۲۳ تیرماه ۱۴۰۳»، به دلیل گرمای هوا، به صورت دورکاری اعلام شد.

با توجه به گزارش هواشناسی در خصوص افزایش دما و به منظور پایداری شبکه برق استان فعالیت کلیه ادارات، سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، موسسات عمومی و غیردولتی، شهرداری‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و مراکز و موسسات آموزشی خوزستان در روز شنبه مورخ «۲۳ تیرماه»، به صورت دورکاری اعلام شد.

این دورکاری شامل مراکز امدادی، درمانی، بهداشتی، اورژانس، آتش‌نشانی‌ها، بیمارستان‌ها و بخش‌های عملیاتی دارای نوبت کاری، تولیدی و ارائه دهنده خدمات عمومی (آب، برق، گاز، مخابرات و خدمات شهری شهرداری‌ها) نمی‌شود.

آزمون‌های پایانای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، حوزه‌های علمیه، آزمون‌های استخدامی (از جمله دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش) مصاحبه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و سایر آزمون‌ها بدون تغییر و مطابق برنامه زمان‌بندی اعلام شده قبلی در تاریخ‌های مذکور برگزار خواهند شد. شورای هماهنگی بانک‌های استان نیز پس از هماهنگی با استاندار خوزستان نسبت به ابلاغ تصمیم اتخاذ شده به بانک‌های سطح استان اقدام می‌کند.

تعطیلی ادارات استان زنجان

ادارات استان زنجان تعطیل شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: «براساس مصوبه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به علت گرمی هوا ادارات این استان در روز پنجشنبه «۲۱ تیرماه»، تعطیل است.»

«عباس بابایی» مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: «به دلیل افزایش نسبی دمای هوا و روند افزایشی مصرف انرژی به ویژه مصرف برق در مناطق مختلف استان و به منظور جلوگیری از ناترازی انرژی و پیشگیری از قطع احتمالی برق کارگروه تولید و مصرف انرژی استان مراکز اداری به استثنا مراکز امدادی، دستگاه‌های خدمات رسان، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شبانه‌روزی فردا در استان تعطیل هستند. دستگاه‌های اجرایی باید با کاهش مصرف برق خود در ساعات اداری به میزان حداقل ۳۰ درصد نسبت به زمان عادی و ۶۰ درصد در ساعات غیراداری با اولویت خاموش کردن روشنایی‌های غیرضروری و سامانه‌های سرمایشی اقدام کنند.»

تعطیلی ادارات استان سمنان

استاندار سمنان گفت: فردا «پنج‌شنبه»، به دلیل گرمای هوا و صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی، این استان تعطیل خواهد بود.

«محمدرضا هاشمی» استاندار سمنان، ضمن بیان اینکه به دلیل گرمای هوا و نیاز به صرفه‌جویی در انرژی تصمیماتی در برخی استان‌های کشور گرفته شد، تاکید کرد: «امروز نشستی در استانداری با همین موضوع برگزار شد. مصوبه این نشست آن بود که فردا «پنجشنبه» ادارات و ارگان‌های دولتی و آموزشی استان سمنان تعطیل باشند. این امر البته برای مراکز حساس و خدمت‌رسان مانند بهداشت و درمان و آتش نشانی و… نیست.»

استاندار سمنان همچنین با بیان اینکه فردا تمام ارگان‌های دولتی و نهادهای اداری استان سمنان تعطیل است، گفت: «از مردم می‌خواهیم که در مصرف برق و انرژی و به خصوص آب دقت نظر لازم را داشته باشند.»

تعطیلی ادارات استان لرستان

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: «با موافقت استاندار لرستان دستگاه‌های اجرایی استان به دلیل مدیریت مصرف انرژی، دو ساعت زودتر تعطیل می‌شوند.»

«مهدی پازوکی» مدیرکل مدیریت بحران لرستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها، اظهار داشت: «با توجه‌ به درخواست مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان و پیشنهاد کارگروه استانی مدیریت تقاضا و مصرف برق و همچنین با موافقت استاندار لرستان باتوجه‌به پیش‌بینی افزایش دما در پایان هفته جاری و به جهت مدیریت مصرف بهینه برق مقرر شد در دو روز آینده تغییری در ساعت کاری ادارات انجام شود. بر این‌ اساس، فعالیت تمامی دستگاه‌های اجرایی، ادارات و بانک‌های استان به جز مراکز خدمات‌رسان، مراکز بهداشتی و درمانی و مراکز آموزشی و شیفت گردان روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه از ساعت شش آغاز و با دو ساعت تعجیل در پایان کار رأس ساعت ۱۱ تعطیل خواهند شد و روز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه نیز تعطیل اعلام می‌شود.»

مدیرکل مدیریت بحران لرستان، تاکید کرد: «کسری ساعات کاری طبق ماده «۸۷» قانون مدیریت خدمات کشوری، می‌بایست از طریق دورکاری جبران شود. همچنین تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به عدم استفاده از سیستم‌های برودتی ادارات مربوطه طی دو روز مذکور هستند.»

تعطیلی ادارات استان قم

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم از تعطیلی ادارات این استان در روز پنج‌شنبه «۲۱ تیر ۱۴۰۳» به دلیل مدیریت مصرف انرژی خبر داد.

«محسن اروجی» مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم گفت: «با توجه به درخواست مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان و پیشنهاد کارگروه استانی مدیریت تقاضا و مصرف برق با توجه به پیش‌بینی افزایش دما در پایان هفته‌ی جاری و به جهت مدیریت مصرف بهینه برق مقرر شد در روز پنجشنبه تغییری در ساعت کاری ادارات انجام شود. بر این اساس فعالیت تمامی دستگاه‌های اجرایی، ادارات و بانک‌های استان به جز مراکز خدمات‌رسان، مراکز بهداشتی و درمانی روز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه نیز تعطیل اعلام می‌شود.»

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم تاکید کرد: «کسری ساعات کاری طبق ماده «۸۷» قانون مدیریت خدمات کشوری، می‌بایست از طریق دورکاری جبران شود. همچنین تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به عدم استفاده از سیستم‌های برودتی ادارات مربوطه طی روز پنج‌شنبه مذکور هستند.

تعطیلی ادارات استان چهارمحال و بختیاری

مدیرکل بحران چهارمحال و بختیاری گفت: «به دلیل گرمای شدید و همچنین برای کاهش مصرف برق، تمام دستگاه‌های اجرایی این استان پنج‌شنبه تعطیل هستند.»

«خسرو کیانی» مدیرکل بحران چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: «به دلیل افزایش دمای هوا و گرمای تابستان و به دلیل صرفه‌جویی در مصرف انرژی فعالیت کاری کلیه ادارات در چهارمحال و بختیاری، امروز «چهارشنبه، ۲۰ تیرماه» از ساعت ۶ تا ۱۱ صبح است. همه دستگاه‌های اجرایی به جز دستگاه‌های خدماتی، انتظامی و امدادی روز پنج‌شنبه هفته جاری تعطیل هستند.»

تعطیلی ادارات استان اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: «امروز «چهارشنبه، ۲۰ تیرماه» ساعت کاری ادارات تا ساعت ۱۱ خواهد بود؛ روز پنجشنبه نیز تعطیل اعلام شده است.»

«منصور شیشه‌فروش» مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اعلام کرد: جلسه ستاد مدیریت بحران استان و کارگروه اضطرار شرایط گردوغبار با حضور اعضا تشکیل شد. با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر هشدار وزش تندباد و گردوغبار و کاهش میدان دید و تقویت توده هوای گرم تابستانه و ماندگاری این توده از چهارشنبه «۲۰ تیرماه» تا جمعه «۲۲ تیرماه»، با افزایش ۲ تا ۳ درجه سانتیگراد دما مواجه هستیم. به منظور پایداری شبکه برق در بخش‌های خانگی، صنوف و…، چهارشنبه «۲۰ تیرماه»، ساعت خاتمه کار دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و سایر نهادهای عمومی و مراکز آموزشی استان اصفهان ساعت ۱۱ و پنج‌شنبه «۲۱ تیرماه» نیز همه دستگاه‌های مذکور تعطیل خواهند بود؛ البته مراکز امدادی، خدمات‌رسان، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شبانه‌روزی کماکان در این ایام ارائه خدمت خواهند داشت.»

شیشه فروش تاکید کرد: «آزمون‌های سراسری در این بازه زمانی، طبق برنامه‌ریزی‌های سابق کماکان برگزار خواهد شد. همچنین در این راستا، مقرر شد همه دستگاه‌های اجرایی استان نسبت به کاهش مصارف برق در ساعات اداری به میزان حداقل ۳۰ درصد نسبت به قبل و در ساعات غیراداری به میزان ۶۰ درصد مصرف جاری با اولویت خاموش کردن روشنایی‌های غیرضروری و سامانه‌های سرمایشی اقدام کنند. در این رابطه مقرر شد شرکت‌های برق نسبت به اقدامات دستگاه‌های اجرایی استان نظارت ویژه و مستمر داشته باشند.»

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد: «همچنین همه دستگاه‌های اجرایی جهت کاهش مصرف برق بایستی انجام تعمیرات و در مدار قراردادن دیزل ژنراتور در زمان اوج مصرف برق، تعویض لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های پرمصرف، انجام تعمیرات سالیانه کولرهای آبی و نصب سایه‌بان و تعمیر کولرهای گازی در مناطق گرمسیر را مدنظر قرار دهند. استفاده حداکثری از نور طبیعی در طول روز، جایگزینی پروژکتورهای قدیمی با چراغ‌های مجهز به لامپ‌های ال‌ای‌دی، اجرای روش‌های پیشگیری از هدررفت انرژی با نصب درزگیر و عایق‌های پنجره‌ها در ادارات، صنوف و بخش خانگی ضروری است. دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند از یک ساعت قبل از خاتمه کار، سیستم سرمایشی خود را خاموش کنند. مشترکین برق خانگی و صنوف نیز بایستی نصب سیستم‌های کنترل هوشمند در مجتمع‌های تفریحی و مراکز خرید، کاهش روشنایی عمومی در پارکینگ‌ها و راهروها، استفاده از نور طبیعی و خاموش کردن لامپ‌های اضافه، انجام تعمیر کولرها و نصب سایه‌بان و تعویض لامپ‌های قدیمی و پرمصرف اقدام کنند.»

او ضمن تاکید بر ممنوعیت هر اقدامی که منجر به تشدید گرد و خاک و آلاینده‌ها می‌شود، گفت: «خاکبرداری، آتش زدن بقایای کشاورزی و فضای سبز، فعالیت‌های معدنی و حمل و نقل خاک، گچ و… نیز ممنوع است. رعایت توصیه‌های بهداشتی و حفاظت فردی در برابر گرد و خاک، بخصوص افراد آسیب‌پذیر و بیماران، استفاده از ماسک استاندارد، عدم ورزش و فعالیت‌های بدنی در فضاهای باز نیز ضروری است.»

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد: «کمیته اضطرار شرایط گرد و غبار، به طور مستمر نسبت به رصد و پایش شرایط ایجادشده با صدور اطلاعیه‌ها پایش کانون‌های فرسایش بادی و اعمال محدودیت‌های اقدام خواهد کرد.»

تعطیلی ادارات استان یزد

استاندار یزد با تعطیلی ادارات استان در روزهای پنج‌شنبه موافقت کرد.

«مهران فاطمی» استاندار یزد اعلام کرد: «با توجه به قطع بدون هماهنگی برق در مناطق خارج از استان و به دنبال آن قطع جریان آب انتقالی به دلیل عدم تامین برق ایستگاه‌های پمپاژ و طولانی شدن اتصال مجدد جریان آب به مدت ۴ ساعت، با تعطیلی پنجشنبه موافقت می‌شود چراکه به هیچ عنوان نباید چنین اتفاقاتی رخ دهد.  اگر تعطیلی ادارات در روزهای پنجشنبه باعث می‌شود فشاری از روی دوش مردم و صنایع و کشاورزان برداشته شود، مشکلی ندارد و کارهای اداری آن انجام و به ادارات استان اعلام شود.»

تعطیلی ادارات استان خراسان جنوبی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: «دستگاه‌های اجرایی استان، پنجشنبه‌ها تعطیل هستند.»

«علیرضا عباس‌زاده» معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی در ستاد مدیریت مصرف انرژی که بر اساس درخواست شرکت برق و به صورت اضطراری برگزار شد، تاکید کرد: «بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران استان، دستگاه‌های اجرایی به جزو واحدهای خدمات‌رسان، امدادی و عملیاتی، پنجشنبه‌های هر هفته تا نیمه شهریورماه، تعطیل هستند.»

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی، این مصوبه از پنجشنبه هفته جاری «۲۱ تیرماه» اجرایی می‌شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به گزارش ناپایداری برق در کشور گفت: «در راستای مدیریت مصرف انرژی و با توجه به تداوم گرمای شدید هوا و گرد و غبار، مقرر شد تمامی دستگاه‌های اجرایی روزهای پنجشنبه تا نیمه شهریور امسال تعطیل شوند. شرایط خراسان جنوبی، مشابه استان‌های قم، یزد و خوزستان است که در این استان‌ها هم یک روز در هفته تعطیل شده است.»

عباس‌زاده از تمامی دستگاه‌های اجرایی خواست تا نسبت به تنظیم دمای آسایش از ۲۴ تا ۲۶ درجه و استفاده از روشنایی طبیعی و راه‌اندازی مولد دیزیلی از ساعت ۱۰ صبح تا پایان وقت اداری، در راستای مدیریت مصرف برق اقدام کنند تا انرژی برق در استان و کشور پایدار شود.

تعطیلی ادارات استان همدان

دستگاه‌های اجرایی دو ساعت زودتر تعطیل می‌شوند. 

استانداری همدان اعلام کرد: «با عنایت به درخواست مدیرعامل محترم شرکت توزیع نیروی برق استان و پیشنهاد کارگروه استانی مدیریت تقاضا و مصرف برق و همچنین با موافقت استاندار همدان قاسمی‌فرزاد، با توجه به پیش‌بینی افزایش دما در پایان هفته‌ی جاری و به جهت مدیریت مصرف بهینه برق مقرر شد:

فعالیت تمامی دستگاه‌های اجرایی، ادارات و بانک‌های استان به جز مراکز خدمات‌رسان، مراکز بهداشتی و درمانی و مراکز آموزشی که در بازه‌ی زمانی امتحانات پایان ترم و یا برگزاری کنکور سراسری هستند در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه «۲۰ و ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳»، از ساعت ۶ آغاز می‌شود و با دو ساعت تعجیل در پایان کار، راس ساعت ۱۱، تعطیل خواهند شد. بدیهی است کسری ساعات کاری طبق ماده «۸۷» قانون مدیریت خدمات کشوری، می‌بایست از طریق دورکاری جبران شود. لازم به ذکر است تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به عدم استفاده از سیستم‌های برودتی ادارات مربوطه طی دو روز مذکور هستند.»

تعطیلی ادارات استان سیستان و بلوچستان

ادارات و دستگاه‌های اجرایی سیستان و بلوچستان امروز و فردا (چهارشنبه و پنج‌شنبه) ساعت ۱۱ تعطیل می‌شوند.

به نقل از روابط عمومی استانداری، «عباسعلی ارجمندی» معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به گرمای بیش از حد هوا در این ایام و به جهت مدیریت مصرف بهینه برق، فعالیت تمامی دستگاه‌های اجرایی، ادارات و بانک‌های استان به جز مراکز خدمات رسان، مراکز بهداشتی و درمانی و مراکز آموزشی در بازه زمانی برگزاری کنکور، در روزهای «چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۰ و ۲۱ تیرماه ۱۴۰۳»، از ساعت شش صبح آغاز شده و با دو ساعت تعجیل رأس ساعت ۱۱ تعطیل خواهند شد و کاهش ساعت کاری از طریق دورکاری جبران می‌شود.»

تعطیلی ادارات استان مرکزی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: «چهارشنبه «۲۰ تیرماه» ساعت کاری ادارات تا ساعت ۱۱ خواهد بود؛ روز پنجشنبه نیز تعطیل اعلام شد.»

«بهنام نظری» معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اعلام کرد: «با توجه به هشدار سطح نارنجی شماره «۱۱» اداره کل هواشناسی استان در خصوص افزایش سرعت وزش باد و تقویت الگوی انتقال گرد و خاک به استان و کاهش دید افقی و کیفیت هوا همچنین ضرورت مدیریت مصرف انرژی، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی تشکیل شد. بر اساس تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوا، چهارشنبه فعالیت ادارات استان مرکزی (به‌جز دستگاه‌های خدمات‌رسان و اداراتی که دارای نوبت کاری یا کشیک هستند) تا ساعت ۱۱ است و پنج‌شنبه نیز ادارات تعطیل هستند.»

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها