|

زنگ خطر آموزش در ایران؛

ترک تحصیل دانش‌آموزان، رکورد زد!

یک میلیون دانش‌آموز سال گذشته ترک تحصیل کرده‌اند!

ترک تحصیل دانش‌آموزان، رکورد زد!

به گزارش شبکه شرق، طبق گزارش مرکز آمار، پارسال در مقطع ابتدایی بیش از ۱۷۵ هزار دانش‌آموز، در مقطع متوسطه‌ی اول حدود ۱۹۸ هزار دانش‌آموز و در مقطع متوسطه‌ی دوم نیز حدود ۵۵۷ هزار دانش‌آموز ترک تحصیل کرده‌اند.

روزنامه اطلاعات از افزایش آمار تعداد دانش‌آموزانی که ترک تحصیل می‌کنند ابراز نگرانی کرده است. 

به گزارش اطلاعات، طبق گزارش مرکز آمار، پارسال در مقطع ابتدایی بیش از ۱۷۵ هزار دانش‌آموز، در مقطع متوسطه‌ی اول حدود ۱۹۸ هزار دانش‌آموز و در مقطع متوسطه‌ی دوم نیز حدود ۵۵۷ هزار دانش‌آموز ترک تحصیل کرده‌اند.

این روزنامه سپس با طرح این سوال که ترک تحصیل در این مقاطع سنی، بیانگر چه واقعیاتی است؟ نوشت: آیا می‌توان فرضیات ذیل را به عنوان علل این واقعه برشمرد؟: بی‌انگیزگی در تحصیل و روشن‌نبودن آینده‌ی پس از آن؛ به‌گونه‌ای که تحصیل را از امری «معنی‌دار» به کنشی بی‌سرانجام جلوه داده‌است. فقر در محیط خانواده؛ به گونه‌ای که ادامه‌ی تحصیل مدرسه‌ای از توان سبد خانوار بیرون افتاده‌است. فراهم‌نبودن سخت‌افزارهای آموزشی و دشواری‌های حضور در مدرسه، اعمّ از سقف بالای سر و حداقل‌های امکانات رفاهی، که در مقایسه‌های میان مدارسِ برخوردار و غیربرخوردار، دانش‌آموزان ضعیف را وامی‌دارد تا عطای مدرسه را به لقایش ببخشند.

منبع: روزنامه اطلاعات
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها