|

معاون وزیر صمت اعلام کرد:

کشف ذخایر قابل توجهی از طلا در ‌کردستان

رئیس سازمان زمین‌شناسی گفت: با اجرای دقیق فعالیت‌های زمین‌شناسی، اکتشاف و ژئوفیزیک هوایی در سطح استان کردستان به ذخایر قابل توجهی از منابع معدنی جدید دست پیدا کرده‌ایم که در آینده نزدیک معرفی خواهند شد.

کشف ذخایر قابل توجهی از طلا در ‌کردستان

به گزارش شبکه شرق، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از شناسایی و کشف ذخایر قابل توجهی از آهن و طلا در استان کردستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت صمت، در پی اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی در استان کردستان که از خردادماه ۱۴۰۱ آغاز شده‌ بود، در حال حاضر و در آستانه پایان عملیات اجرایی این طرح، ذخایر قابل توجهی از آهن، طلا و مس در این استان شناسایی شده‌است.

«علیرضا شهیدی» معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ضمن بیان این مطلب گفت: با اجرای دقیق فعالیت‌های زمین‌شناسی، اکتشاف و ژئوفیزیک هوایی در سطح استان کردستان به ذخایر قابل توجهی از منابع معدنی جدید دست پیدا کرده‌ایم که در آینده نزدیک معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به حجم عملیات و میزان پیمایش‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در استان کردستان یادآور شد: اجرای طرح تحول در این استان در قالب ۷۵ پروژه زمین‌شناسی و اکتشافی به وسعت پیمایش ۴۷ هزار کیلومترمربع و همچنین ۲۲ هزار کیلومترخطی برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی جهت اکتشاف ذخایر پنهان معدنی صورت گرفت که با توجه به حجم عملیات، میزان حضور متخصصان و زمان اجرای پروژه در کشور کم‌سابقه بوده‌است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به نتایج طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی در کشور افزود: در پی اجرای موفقیت‌آمیز این طرح در استان خراسان جنوبی و معرفی ذخایرجدید معدنی در آن استان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به طراحی و اجرای مستمر آن در کشور مبادرت ورزید که اجرای طرح در استان‌های کردستان، آذربایجان‌غربی، بخش‌هایی از استان‌های قم-مرکزی-اصفهان و همچنین استان یزد از دیگر مناطق اجرای این طرح تاکنون است.

وی اضافه کرد: با پایان یافتن عملیات اجرایی طرح تحول در استان کردستان شاهد نتایج بسیار مطلوبی در حوزه شناسایی و اکتشاف ذخایری چون آهن، طلا و مس در سطح استان بوده‌ایم.

شهیدی همچنین گفت: در حوزه اکتشافات ژئوشیمیایی به ۱۷۴ حوزه امیدبخش درجه اول و در حوزه اکتشاف ذخایر پنهان معدنی به روش ژئوفیزیک هوایی به ۱۶ منطقه امیدبخش معدنی دست پیدا کرده‌ایم که نیازمند تکمیل عملیات اکتشاف است و امید می‌رود طی زمان کوتاهی به ذخیره قابل توجه و معدن برسد.

لازم به توضیح است، طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی کشور از ابتدای دولت سیزدهم با ابتکار و طراحی عملیاتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در قالب توافقنامه سه جانبه بخش معدن با حضور معاونت معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین ایمیدرو به اجرا درآمده که تاکنون ۲۱۰ هزار کیلومتر مربع از سطح کشور را مورد پیمایش‌های چهارگانه زمین‌شناسی، اکتشافات ژئوشیمیایی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی قرار داده ‌است.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها