|

رییس کانون وکلای دادگستری همدان:

کانون وکلا نباید وارد بازی‌های سیاسی شود

رییس کانون وکلای دادگستری همدان گفت: کانون وکلا نباید وارد بازی های سیاسی و جریانی شود چرا که در غیر این صورت کانون از بی طرفی که هویت اصلی آن است خارج می شود.

کانون وکلا نباید وارد بازی‌های سیاسی شود

به گزارش شرق، مهدی غلامی جلال بیان کرد: یکی از خصوصات برجسته کانون وکلای دادگستری، مستقل بودن و تعلق نداشتن به جریان های سیاسی است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان همدان با اشاره به حساسیت های کار وکالت،تاکید کرد: فردی که به عنوان متهم و طرف دعوا مورد محاکمه قرار می گیرد حق و حقوقی دارد و وکیل تنها از حقوقی که قانون برای متهم پیش بینی کرده دفاع می کند بنابراین پذیرش وکالت این افراد و دفاع از موکل به عنوان تایید، دفاع و پذیرش باورها و رفتارهای او نیست با این توضیح که پذیرش وکالت یک قاتل به معنی تایید قتل و ارج نهادن به این اقدام نیست.

عضو هیات منصفه دادگاه مطبوعات همدان اظهار کرد: در جرائم سیاسی، مطبوعاتی و اخلاقی، وکیل از حقوق این افراد بر مبنای قانون دفاع می کند و معتقدیم وکیل باید گرد و غبار پیش چشم قاضی را کنار زده و با شفاف سازی موضوع پرونده زمینه صدور رای منطبق بر واقعیت را برای قاضی فراهم کند.

غلامی جلال با بیان اینکه سیاست های داخلی کانون وکلا نظارت بر گفتار، رفتار و اعمال وکلا و توجه به اصل خود انتظامی و خودنظارتی است،افزود: این مجموعه در پرداختن به امور خودانتظامی به هیچ وجه اهل مماشات نیست.

وی ادامه داد: این موضوع بر مبنای آمارهای موجود و آرایی که نقض می شود قابل ارزیابی و صحت سنجی است بنابراین به هیچ وجه در برخورد با تخلفات صنفی کوتاه نمی آییم و این اصل در همه کانون های وکلای کشور نهادینه شده است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان همدان ادامه داد: علت سخت گیری در برخورد با تخلفات صنفی این است که در صورت بی توجهی و تساهل، مجوز ورود سایر مجموعه ها برای نظارت بر رفتار وکلا را صادی می کنیم بنابراین کانون وکلا با سخت گیری در نظارت بر عملکرد وکلا نمی خواهد سایر ارگان ها بر عملکرد این مجموعه نظارت کند.

غلامی جلال ادامه داد: به عنوان نمونه این مجموعه در موارد متعددی یعنی بیش از ۱۰ پرونده رای به ابطال پروانه فعالیت وکیل داده است که پس از اعتراض وکیل و ارجاع پرونده به تهران، دادگاه انتظامی قضات تهران رای کانون را سختگیرانه و شدید دانسته و رای را نقض و به ۶ ماه تا ۲ سال تعلیق کاهش داده است.

وی گفت: خطوط قرمز کانون وکلا «حق الناس» و «آبروی جامعه وکالت» است بنابراین اگر فردی به عنوان وکیل و نه شهروند با رفتار و گفتار خود اقدامی انجام دهد که منجر به ورود خدشه به آبروی این نهاد شود قابل اغماض نیست.

رییس کانون وکلای دادگستری استان همدان افزود: این مجموعه در سیاست گذاری خارجی کانون وکلا، آموزش وکلا و به روز رسانی دانش آنها را با جدیت دنبال می کند.

غلامی جلال با بیان اینکه افزایش تعاملات بیرونی در دستور کار کانون وکلای همدان است،اضافه کرد: برای ارتقای تعاملات بیرونی و شناساندن جایگاه کانون وکلا تلاش می کنیم چرا که کانون وکلا به عنوان یک نهاد اجتماعی باید برای حفظ پشتوانه مردمی و ادای تکالیف و وظایف اجتماعی در رخدادها و آسیب ها بی تفاوت نبوده و مسیولیت پذیر باشد.

وی ادامه داد: در این راستا کانون وکلا در حوادث و رخدادهای اجتماعی علاوه بر کمک های موثر قضایی، معاضدت و کمک به همنوعان را در دستور کار قرار داده و استقبال وکلای همدان از این کار خداپسندانه خوب بوده به گونه ای که موسسه خیریه وکلای دادگستری نیز ثبت شد.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها