|

آیا حذف «عجله دارم» باعث افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی شده است؟

حذف گزینه «عجله دارم» از اسنپ و تپسی باعث شده این شائبه به وجود آید که آنها برای جبران کاهش درآمد خود قیمت سفر‌هایشان را افزایش داده‌اند.

آیا حذف «عجله دارم» باعث افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی شده است؟
خبرنگار: سایه فرنود

فشارهای سازمان تعزیرات به دو تاکسی اینترنتی «اسنپ» و «تپسی» باعث شد تا در نهایت آنها از ابتدای هفته گزینه «عجله‌ دارم» را از سرویس‌های خود حذف کنند، اما حذف این گزینه حالا این شائبه را به وجود آورده که آیا این تاکسی‌های اینترنتی تعرفه سفر‌های خود را افزایش داده‌اند؟

گزارش‌های مختلفی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که اعلام می‌کنند «اسنپ» و «تپسی» با حذف گزینه «عجله دارم» برای جبران کاهش درآمد احتمالی خود، قیمت سفر‌ها را افزایش داده‌اند. برخی گزارش‌ها خبر از افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت سفر در یک هفته اخیر می‌دهد.

یک کاربر در شبکه X با انتشار یک اسکرین شات از مسیر سفر خود نشان داده که اسنپ از تهران به کرج ۶۰۰ هزار تومان می‌شود و آن را با پرواز خارجی از استانبول به تهران مقایسه کرده که قیمت آن به 700 هزار تومان می‌رسد. برخی از کاربران هم اعلام کرده‌‌اند که با حذف گزینه «عجله دارم» حالا قیمت تمام سفر‌ها با حالت عجله دارم حساب می‌شود و نسبت به این اتفاق انتقاد کرده‌اند.

اسنپ و تپسی

در همین زمینه یکی از کاربران در گفت‌وگو با «فن‌زی» هم از افزایش عجیب و غریب قیمت سفر‌ها بعد از حذف گزینه «عجله‌ دارم» خبر می‌دهد. او در مورد تجربه خود در این زمینه می‌گوید: «محل زندگی من انتهای خیابان تخت‌ طاووس، بعد از چهارراه سهروردی است. محل کارم هم میدان فاطمی است. قیمت تاکسی‌های اینترنتی قبل از حذف گزینه عجله دارم معمولا در ساعاتی که پیک ترافیک بود یا اگر از گزینه عجله دارم استفاده می‌کردم مبلغی بین 50 تا 60 و به ندرت به 70 هزار تومان می‌رسید. اخیرا و بعد از حذف این گزینه، من برای همین مسافت در ساعاتی که قبلا هم از تاکسی‌های اینترنتی استفاده می‌کردم  بیش از 100 هزار تومان پرداخت کردم. که به نسبت مسافت و زمان تردد مبلغ زیادی است.»

تعزیرات: مردم را گروگان‌گرفته‌اند

صدای اعتراض کاربران به افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی باعث واکنش سازمان تعزیرات حکومتی هم شده است. امروز ( 23 اسفند) رئیس سازمان تعیزیرات حکومتی در نشست خبری خود اعلام کرده که دو تاکسی اینترنتی پس از حذف گزینه «عجله دارم» افزایش قیمت داشته‌اند که با آنها برخورد قانونی خواهد شد. او اعلام کرده که این اقدام «اسنپ» و «تپسی» گروگان‌گیری مردم است.

احمد اصانلو خطاب به مدیران تاکسی‌های اینترنتی گفت: «اگر احراز شود که گران‌فروشی کرده‌اید، مسیری که تا دیروز ۵۰ تومان بوده بعد از حذف این گزینه افزایش دادید و اساسا دنبال گروگان‌ گرفتن مردم هستید، مطمئن باشید که برخورد قاطع خواهد شد.»

او با اعلام اینکه برخورد قانونی با پلتفرم‌هایی که پس از حذف گزینه عجله دارم همچنان به دنبال راهی برای گران‌فروشی هستند صورت خواهد گرفت، اعلام کرد: «بر اساس گزارش‌هایی که به ما داده‌اند، برای اینکه بگویند گزینه «عجله‌ دارم» درست بوده است، به این متوسل شده‌اند که یا خدمات ارائه ندهند، یا تعداد سرویس‌دهیشان را کم کنند و یا تعرفه را بالا ببرند. همینجا به این دو مجموعه تذکر و هشدار می‌دهم که هر دو مصداق تخلف است و ما برخورد خواهیم کرد.» اصانلو از مردم و افرادی که با این موضوع مواجه می‌شوند خواست از طریق سامانه ۱۳۵ شکایت‌های خود را اعلام کنند.

ترافیک عامل گرانی

در پیگیری خبرنگار «شبکه شرق» از اسنپ و تپسی در مورد علت افزایش قیمت سفرها همزمان با حذف گزینه عجله دارم، تنها اسنپ حاضر به پاسخگویی در این زمینه شد.

فرید شهابی، معاون تجاری اسنپ، در گفت‌وگو با «فن‌زی» اعلام می‌کند که آنها با حذف گزینه «عجله دارم» هیچ افزایش قیمتی روی سرویس خود اعمال نکرده‌اند و علت افزایش قیمت‌ها میزان ترافیک است.

او در این زمینه گفت: «با فرارسیدن هفته پایانی سال میزان ترافیک و سفرهای درون‌شهری به اوج خودش رسیده و وضعیت حمل‌ونقل به دلیل افزایش درخواست‌ها و کاهش تعداد کاربران راننده به شدت خاص شده است.» او ادامه داد: «در چنین شرایطی که توازن بین عرضه و تقاضا به هم می‌خورد برای تبدیل بیشتر درخواست‌ها به سفر ممکن است نوسان قیمتی اتفاق بیافتد.»

او تاکید کرد که با این حال، تلاش می‌کنند با راهکارهای هوشمند تعادل در تعیین نرخ را حفظ کنند و از طریق تعیین حد مجاز قیمت اجازه ندهند نرخ‌ سفر از یک سطحی بالاتر برود. از سوی دیگر با در نظر گرفتن طرح‌های تشویقی برای کاربران راننده سعی می‌کنند آنها را به فعالیت بیشتر ترغیب کنند.

با این حال کاربران همچنان نسبت به تغییرات قیمت تاکسی‌های اینترنتی اعتراض دارند و معتقدند بالا رفتن قیمت سفرهایشان با این تاکسی‌های اینترنتی در یک هفته اخیر به شکلی محسوس بوده است و ارتباطی به ترافیک و پایان سال ندارد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها