|

مجلس شهرداری‌ها را مکلف به همکاری با اپراتورها برای توسعه فیبر نوری کرد

نمایندگان مجلس شهرداری‌های سراسر کشور و وزارت راه و شهرسازی را مکلف به توسعه شبکه تار (فیبر) نوری در کشور کردند.

مجلس شهرداری‌ها را مکلف به همکاری با اپراتورها برای توسعه فیبر نوری کرد

نمایندگان مجلس شهرداری‌های سراسر کشور و وزارت راه و شهرسازی را مکلف به توسعه شبکه تار (فیبر) نوری در کشور کردند. مجلسیان در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۳ به وزارت راه و شهرسازی و شهرداری سراسر کشور تکلیف کردند که  به ‌منظور تسریع و تسهیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه شبکه تار (فیبر) نوری کشور، آنها باید مجوز حفاری و نصب تجهیزات در معابر شهری و معابر خارج از شهر را حداکثر پانزده روز پس از دریافت تقاضای اپراتور صادر کنند.

به گزارش «فن‌زی» نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز ( 7 بهمن ماه) مجلس در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1403 کل کشور، با بندهای (الف)، (ب) و (پ) تبصره (11) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

در بند (الف) تبصره (11) ماده واحده این لایحه آمده است: «به‌ منظور تضمین و ارتقای سطح امنیت شبکه، امنیت زیرساخت‌ها و امنیت سامانه‌های خود و پیشگیری مؤثر از وقوع حوادث امنیتی رایانیکی (سایبری) در دستگاه خود اختصاص دهند. آیین‌نامه ‌‌اجرائی این بند مشتمل بر موارد مستثنی بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرف یک‌ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون به‌تصویب هیئت وزیران می‌رسد.»

همچنین ب اساس بند (ب) تبصره (11) ماده واحده لایحه یاد شده؛ مانده ‌حساب توسعه شبکه تار (فیبر) نوری موضوع بند «س» تبصره (7) قانون بودجه سال 1402 کل کشور پس از تأسیس صندوق توسعه فیبر به‌حساب صندوق انتقال می‌یابد.

در بند (پ) تبصره (11) ماده واحده این لایحه آمده است: «به ‌منظور تسریع و تسهیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در توسعه شبکه تار (فیبر) نوری کشور، شهرداری‌های سراسر کشور و وزارت راه و شهرسازی مکلف هستند مجوز حفاری و نصب تجهیزات در معابر شهری و معابر خارج از شهر را حداکثر پانزده روز پس از دریافت تقاضای کارور(اپراتور) معرفی‌شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با رعایت شرایط و ضوابط و تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و با همکاری شهرداری‌ها ارائه کنند.»

حداقل در بیش از پنج سال گذشته یکی از دلایل اصلی توسعه کند شبکه فیبر نوری در کشور عدم همکاری شهرداری‌ها و وزارت نیرو با اپراتورها برای حفاری و استفاده از زیرساخت‌های فیبر نوری آنها برای توسعه این شبکه بوده است. پاییز  سال گذشته وزیر ارتباطات در نشستی با وزیر نیرو از او خواست در توسعه پروژه فیبر نوری کشور، کمک و زیرساخت‌های خود در این زمینه را در اختیار اپراتورها بگذارد. در ادامه هم وزیر نیرو تأکید کرد که هر امکانی در اختیار وزارت نیرو است برای استفاده در این پروژه در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت. یکسال از این اظهارات گذشته و اپراتورها هنوز در دریافت زیرساخت‌های خود از وزارت نیرو سردرگم هستند.

شهرداری‌ها هم سمت دیگر برای توسعه این پروژه هستند. به جز تکلیفی که امروز مجلس بر دوش شهرداری‌ها در زمینه همکاری با اپراتورها برای توسعه فیبر نوری گذاشته است، اواخر آذر ماه نیز بالاخره تفاهم‌نامه اجرای پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و شهردار تهران به امضا رسید. البته هنوز جزییات این همکاری و نحوه توسعه آن توسط شهرداری مشخص نیست.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها