|

به بهانه روز جهانی انیمیشن و تاثیری که کارتون‌ها روی رشد کودکان دارند

جهان موازی کودکان

امروز روز جهانی انیمیشن است. شاید تعجب کنید که چرا باید چنین روزی در تاریخ ثبت شده و اصلا چرا بعضی موضوعات به ظاهر معمولی در تقویم جهانی نقش داشته باشند. پاسخ ساده است. در پس هر موضوع نه چندان مهم، فلسفه‌های زیادی وجود دارد. شاید فسلفه روز انیمیشن این باشد که شخصیت‌های کارتونی تاثیر عمیقی روی کودکان دارند. در واقع همین انیمیشن‌ها، جهان بزرگسالی آن‌ها را می‌سازد و کمک می‌کند تا در دنیایی فانتزی و زیبا جور دیگری زندگی کنند. چه چیز بهتر از اینکه در دنیای پرآشوب این روزها، بچه‌ها با شخصیت‌های کارتونی زندگی کنند، چیزهای زیادی یاد بگیرند و در آینده خود را به شکل بهتری در ذهن بسازند.

جهان موازی کودکان

یک منبع مهم برای یادگیری

در سال‌های گذشته بسیاری از والدین براین باور بودند که تماشای تلویزیون و انیمیشن به روحیه و ذهن کودکان آسیب می‌زند. اما امروزه انیمیشن‌ها و ویدیوها یکی از منبع‌های مهم یادگیری برای کودکان به شمار می‌روند. تماشای انیمیشن برای کودکان اگر به اندازه کافی و از منبع‌های مشخص شده باشد اتفاقا باعث رشد آن‌ها می‌شود. در کشورهای پیشرفته بخشی از تربیت و آموزش فرزندان به وسیله انیمیشن‌ها صورت می‌گیرد.

درک مساله از دست دادن عزیز، با انیمیشن coco

درک بسیاری از مفاهیم زندگی مانند غم، فقدان و مرگ برای کودکان سخت است. والدین نیز برای توضیح دادن چنین موقعیت‌هایی با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. اما امروزه به وسیله انیمیشن‌ها، کودکان راحت‌تر با این موضوع آشنا شده و ارتباط برقرار می‌کنند. در انیمیشن‌ها، قهرمان داستان خانواده و دوستانی دارند و تمام داستان حول محور رفتار و ارتباط او با آن‌ها می‌گذرد. این ارتباط می‌تواند از هر جنسی باشد. کودکان با قهرمان‌های انیمیشن ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها پیروی می‌کنند. حال شما تصور کنید که قهرمان یک انیمیشین یکی از اطرافیان خود را از دست بدهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ به‌طور مثال انیمیشن coco درباره فقدان و ازدست دادن عزیزان است. کودکی که مادربزرگ خود را از دست داده و برای درک این فقدان به سرزمین ارواح می‌رود و در نهایت با موضوعی به نام مرگ روبرو می‌شود. انیمیشن‌ها کمک می‌کنند تا کودکان با چالش کمتری، این دست موضوعات را درک کند.

بچه‌ها را با احساساتشان آشنا کنید

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که کودکان باید یاد بگیرند، آشنایی با احساسات مختلف مانند شادی، خشم، غم و ترس است. شناختن هر کدام از این حس‌ها به بقا و سلامت روانی کودکان کمک می‌کند. بسیار پیش آمده که ما در مواجهه با یک موضوعی به جای احساس شادی کردن، احساس ترس می‌کنیم و تمامی این‌ها به دلیل عدم شناخت احساسات در کودکی به وجود می‌آید. اگر کودکان از همان ابتدا با احساسات خود آشنا شوند، در بزرگسالی با موضوعی مانند عدم شناخت احساسات درونی مواجه نمی‌شوند. تمامی افراد در مسیر زندگی خود با حس‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند. این مواجهه با احساسات مختلف به رشد و بلوغشان کمک می‌کند. یکی از انیمیشن‌هایی که در این رابطه ساخته شده، انیمیشن «inside out» است که دوبله آن به نام «درون بیرون» شناخته می‌شود. هدف این انیمیشن نشان دادن اهمیت شناخت احساسات و اهمیت دادن به آن است. درواقع می‌خواهد بگوید که در کنار رشد، باید همزمان احساسات را هم پرورش دهیم و تمامی حس‌ها برای بقا و سلامت روح و روان لازم هستند.

موفقیت در کسب و کار با انیمیشن کودکان شگفت‌انگیز

همانطور که قبلا هم اشاره کرده‌ایم، انیمشین‌های بسیار زیادی درباره موضوعات اجتماعی و روانشناسی برای کودکان ساخته شده است. اما یکی از چیزهای مهم دیگری هم که باید کودکان‌مان با آن آشنا شوند، مهارت برقراری ارتباط با دیگران، مدیریت مالی و نحوه صحیح سرمایه‌گذاری است. یکی از انیمیشن‌هایی که در این راستا تولید شده است مسترکلاس انیمیشنی وارن بافت با نام  «کودکان شگفت‌انگیز» است. این انیمیشن در واقع مسترکلاس وارن بافت؛ اقتصاددان و یکی از ثروتمندین افراد در جهان است که برای کودکان نکات مهمی را در حوزه کسب و کار آموزش می‌دهد.

 حلقه گمشده انیمیشن‌های حوزه کسب و کار

در کشورهای پیشرفته، کودکان از همان ابتدا با مسائلی مانند کارآفرینی، مدیریت مالی، سرمایه‌گذاری و ... آشنا می‌شوند. بخشی از این آموزش برعهده محتواهای ویدئویی آموزشی است که جنبه سرگرمی چندانی ندارد. در مستر کلاس وارن بافت اما، تمامی موارد گفته شده آموزش داده می‌شود. نکته جالب ماجرا اینجاست که این بخش حلقه مفقوده انیمیشن‌های دوبله شده در ایران بوده  و کمتر کسی به آن توجه کرده است. حالا هلدینگ سیلانه سبز در راستای مسولیت اجتماعی خود، این انیمیشن را به صورت اختصاصی دوبله کرده و به صورت رایگان در آپارات در اختیار عموم قرار داده است . با این کار  تمامی کودکان به ۲۵ قسمت انیمیشن دسترسی رایگان دارند و از همین امروز می‌توانند با رازهای موفقیت در کسب و کار آشنا شوند.

امروز را در دنیای فانتزی انیمیشن‌ها باشید

در انتها باید گفت که باتوجه به این موضوع که کودکان با قهرمانان داستان‌ها هم‌ذات پنداری می‌کنند، بهتر است انیمیشن‌ها با دقت بیشتری انتخاب شوند. البته که انیمیشن‌ها تنها برای کودکان نیستند و محتوای آن‌ها برای بزرگسالان هم مناسب است. به همین دلیل است که می‌توانیم به راحتی کنار فرزندانمان بنشینیم، در دنیای کودکی و فانتزی غرق شویم و از تماشای انیمیشن‌ها لذت ببریم. اگر تا به حال چنین تجربه منحصر به فردی را نداشتید همین امروز و به مناسب روز جهانی انیمیشن می‌توانید آن را تجربه کنید.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها