|

توضیحات سخنگوی ستاد اربعین درباره میزبانی دولت و مردم عراق

رایزن فرهنگی و سخنگوی ستاد اربعین ایران در کشور عراق می‌گوید که دولت و مردم عراق در میزبانی برگزاری آیین اربعین نهایت همکاری را داشته‌اند.

توضیحات سخنگوی ستاد اربعین درباره میزبانی دولت و مردم عراق

به گزارش شبکه شرق، حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در عین حال سخنگویی ستاد اربعین را در عراق هم برعهده دارد، معتقد است که زبان ما در برابر دولت و مردم عراق بابت میزبانی زائران اربعین باید زبان شکرگزاری باشد و نباید بی‌توجهی به ظرفیت‌های واقعی موجود و نیز برخی ناهماهنگی‌ها را به پای ناتوانی یا کم کاری آنان بگذاریم.

 

او که در کمیته فرهنگی ستاد اربعین در کربلا حضور یافته بود، در این زمینه اضافه کرد: اولین خدمت دولت عراق این بود که پس از یک پروسه مذاکره، در زمینه لغو ویزا با ما همکاری کردند. همچنین در زمینه اعتبار گذرنامه‌ها نهایت همکاری را داشتند. برای سفر اتباع غیر ایرانی هم نهایت همکاری را داشتند و  در زمینه انتقال وسایل موکب ها هم همراهی خود را دریغ نکردند.

 

او افزود: علاوه‌ بر دولت عراق، اقلیم کردستان عراق نیز در این زمینه نهایت همکاری را داشت و حتی پروتکل‌های عبور و مرور مرزی اقلیم را هم به خاطر زایران ما زیر پا گذاشتند. چه اقلیم کردستان و چه خود دولت عراق هم در زمینه تکثر مرزهای ورودی نهایت همکاری را با ما کردند.

 

حجت‌الاسلام اباذری اضافه کرد: شرایط سیاسی روزهای منتهی به آیین پیاده‌روی اربعین در عراق شرایط خوبی نبود اما مردم عراق نهایت همکاری را با زائران ایرانی داشتند. آیا ما به مردمی که پای زائر ایرانی را در وطن خودش می‌شوید و می‌بوسد که پا در راه امام حسین (ع) گذاشته است، می‌توانیم بی‌مهری کنیم؟

 

سخنگوی ستاد اربعین ایران در عراق با اشاره به ظرفیت‌های دولتی و مردمی موجود در عراق تصریح کرد: واقعیت این است که ظرفیت شهرهای نجف و کربلا پر شده بود و ما خواستیم فعالیت مرزهای زمینی متوقف شود که ظرفیت پذیرش بیشتر با خروج بخشی از زایران ممکن شود؛ چرا که زیارت در ایام اربعین مورد سفارش بزرگان دین بوده و صرفا محدود به روز اربعین نمی شود. لذا با مدیریت زمان و ورود و خروج منطقی زائران، مشکلات حل می شود.

 

اباذری افزود: ۱۲۰ هزار نیروی نظامی عراق درگیر کار اربعین است. مدیریت عتبه ها در شهرهای نجف، کربلا، سامرا و کاظمین نیز با تمام امکانات در خدمت زائران بوده‌اند. پس زبان ما از عراقی‌ها باید زبان شکر باشد. وقتی ظرفیت بیش از این وجود ندارد ما باید کار خودمان را مدیریت کنیم.

 

رایزن فرهنگی ایران در عراق با اشاره به این‌که بار فشار کاری اربعین روی دوش عراقی‌ها است، اظهار کرد: با یک حساب سرانگشتی، مجموعا حدود نیم میلیارد وعده غذایی برای زایران لازم است که بیش از ۹۰ درصد آن را عراقی‌های مشتاق به خدمت‌رسانی به زایران امام حسین (ع) تامین می‌کنند. درواقع آنها شبانه روز هزینه می‌کنند که به زایران خدمت کنند.

 

سخنگوی ستاد اربعین در عراق در پایان تاکید کرد: مشکل اصلی هر ساله در زمینه آیین اربعین، مسأله حمل و نقل است که باید برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشت. مابقی هر چه هست، لطف عراقی‌هاست برای عاشقان امام حسین (ع) و زنده نگاه داشتن آیین اربعین.