|

جدیدترین نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

جدیدترین نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد.

جدیدترین نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

به گزارش شبکه شرق، سخنگوی ستاد انتخابات کشور نتایج هشتمین مرحله از شمارش آرای انتخابات چهاردهمین دوره‌ی ریاست‌جمهوری را اعلام کرد.

جدیدترین نتایج رسمی شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اعلام شد.

براساس اعلام وزارت کشور، آرای حدود ۱۲ درصد شعب اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری شمارش شده است؛  پیش‌بینی‌ها مبنی‌بر دو مرحله‌ای شدن انتخابات است.

فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از ساعت «۸» صبح، روز جمعه «۸ تیر ماه ۱۴۰۳»، در بیش از ۵۸ هزار شعبه اخذ رأی در سراسر کشور آغاز شد.

رای‌گیری در شعب اخذ رای با حضور مجریان، ناظران و نمایندگان کاندیداها انجام گرفت. همچنین رای‌گیری در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به‌صورت کاغذی انجام شد.

بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط در داخل و خارج از کشور می‌توانستند در رأی‌گیری شرکت کنند.

رای‌دهی با ارائه‌ی شناسنامه یا کارت ملی امکان‌پذیر بود. در این دوره از انتخابات، درج مهر بر شناسنامه حذف شد.

در پایان زمان رأی‌گیری و پس از شمارش آرا، با حضور مجریان، ناظران و نمایندگان کاندیداها در شعب اخذ رای، صورت جلسه تهیه و در سامانه احراز بارگذاری و سپس در بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها تجمیع و به وزارت کشور اعلام می‌شود و بعد از تایید شورای نگهبان، وزارت کشور آمار رسمی را اعلام خواهد کرد.

آخرین نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

«محسن اسلامی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور نتایج هشتمین مرحله از شمارش و تجمیع آرای انتخابات چهاردهمین دوره‌ ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. 

«محسن اسلامی» اظهار کرد: «تعداد کل شعب در کشور، ۱۱ هزار و ۴۲۵ است. آرای ۴۷ هزار و ۶۰۴ شعبه، شمارش شده‌اند که شامل ۴۴۲ شهرستان می‌شود.»

نتایج میزان آرای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٣

سخنگوی ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: «۱۹ میلیون و ۶۹ هزار و ۷۱۳ رای شمارش شده است؛  ترتیب آرای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٣ به شرح زیر است:

* مسعود پزشکیان: ۸ میلیون و ۳۰۲ هزار و۵۷۷ رای

*سعید جلیلی: ۷ میلیون و ۱۸۹هزار و ۷۵۶رای

*محمدباقر قالیباف: ۲ میلیون و ۶۷۶هزار و ۵۱۲رای

* مصطفی پورمحمدی: ۱۵۸ هزار و ۳۱۴رای

نتایج انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم به تفکیک استان‌ها

میزان مشارکت در انتخابات و نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم به تفکیک استان‌ها مشخص شد.

نتیجه رسمی انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم حکایت از پیشتازی «مسعود پزشکیان» دارد. تا این لحظه، از مجموع ۱۹ میلیون و ۶۹ هزار و ۷۱۳ رای شمارش‌شده ، نتیجه زیر حاصل شده است.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری

آرای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در استان گیلان

مسعود پزشکیان: ۳۱۷ هزار و ۲۴۸ رای

سعید جلیلی:‌ ۲۱۶ هزار و ۳۳۹ رای 

محمدباقر قالیباف:‌ ۹۰ هزار و ۱۹ رای

مصطفی پورمحمدی: ‌ ۶ هزار و ۷۵۹ رای ‌

مشارکت: ۳۲.۶ درصدی

آرای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در استان کهگیلویه و بویراحمد

مسعود پزشکیان: ۱۲۳ هزار و ۱۱۵ رای

سعید جلیلی: ۱۰۲ هزار و ۴۹۹ رای

محمد‌باقر قالیباف: ۵۶ هزار و ۶۵۴ رای

‌مشارکت: ۴۶.۸ درصد

آرای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در استان خراسان شمالی

مسعود پزشکیان: ۱۱۵۶۹۷ رای

سعید جلیلی: ۱۱۵۶۷۲ رای

محمدباقر قالیباف: ۵۷۶۳۸

مصطفی پورمحمدی: ۱۰۲۶

مشارکت: ۴۵ درصد

کاندیدای پیروز انتخابات ریاست جمهوری باید چند رای بیاورد؟

سخنگوی ستاد انتخابات درباره اینکه نامزد پیروز انتخابات باید چقدر رای بیاورد توضیحاتی داد.

«محسن اسلامی» سخنگوی ستاد انتخابات گفت: «کسی که بتواند «نصفِ به‌علاوه یک» تعداد کل آرای صحیح و باطله را کسب کند پیروز انتخابات است؛ در غیر این صورت ۲ نفری که بیشترین رای را گرفته‌اند در دور دوم انتخابات باهم رقابت می‌کنند.»

بحث به مرحله دوم کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری، طبیعتا بعد از شمارش کامل  آرا مشخص می‌شود اما پیش‌بینی‌های لازم از سوی وزارت کشور و شورای نگهبان صورت گرفته و طبق زمان‌بندی، اگر انتخابات به دور دوم برود، جمعه آینده، طبق قانون، مرحله دوم برگزار خواهد شد.

رقابت میان «مسعود پزشکیان» و «سعید جلیلی» در جریان است و احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم بسیار زیاد است.

تاکنون حضور «مسعود پزشکیان» با حدود ۴۴ درصد آرای شمارش‌شده و «سعید جلیلی» با حدود ۳۷.۷ درصد آرای شمارش‌شده تا این لحظه، در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری تقریباً قطعی شده است. با توجه به این نتیجه، انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری به احتمال زیاد به مرحله دوم کشیده خواهد شد.

این آمار تقریبی است و هنوز به صورت رسمی تایید نشده است. آمار رسمی و دقیق، با اعلام وزارت کشور و تایید شورای نگهبان قطعی و اعلام خواهد شد.

دو کاندیدایی که بیشترین آرا را در مرحله‌ اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله‌ دوم شرکت می‌کنند. فرد منتخب مرحله اول باید حداقل ۵۰ درصد به علاوه یک رای کسب کند.

پیش از این اعلام شده بود که در صورت کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم، این انتخابات جمعه، «۱۵ تیر ۱۴۰۳» برگزار شد.

فعالیت تبلیغات انتخاباتی در مرحله دوم، از تاریخ اعلام رسمی نتایج قطعی آرای مرحله اول شروع می‌شود و تا ساعت «۸ صبح» روز پنج‌شنبه «۱۴ تیر ماه ۱۴۰۳» ادامه خواهد یافت. انتخابات مرحله دوم در روز جمعه «۱۵ تیر ۱۴۰۳» برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها