|

کاخ سفید:

پیام رسمی حماس درباره صلح و آتش‌بس را دریافت کردیم

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از دریافت پیام رسمی حماس به طرح صلح «جو بایدن» برای استقرار آتش‌بس در غزه خبر داد.

پیام رسمی حماس درباره صلح و آتش‌بس را دریافت کردیم

به گزارش شبکه شرق، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از دریافت پیام رسمی حماس به طرح صلح «جو بایدن» برای استقرار آتش‌بس در غزه خبر داد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از دریافت پاسخ حماس به طرح صلح پیشنهادی «جو بایدن» برای آتش‌بس در غزه خبر داد.

بر این اساس، کربی در جمع خبرنگاران گفت: ما پیام رسمی حماس درباره طرح صلح بایدن را که از سوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته است، از طریق میانجی‌گران مصری و قطری دریافت کردیم و در حال بررسی و ارزیابی این پاسخ هستیم.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد: پاسخ رسمی حماس به این طرح صلح، بسیار ضروری و کمک‌کننده بود.

طرح صلح «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا حاوی سه مرحله است که مرحله اول آن، به سادگی از سوی دو طرف قابل اجراست. در این مرحله که شامل ۶ هفته آتش‌بس موقت می‌شود، نظامیان اسرائیل از مناطق پرجمعیت عقب‌نشینی کرده و کمک‌های امدادی به صورت گسترده وارد غزه می‌شوند.

با این حال، مرحله دوم این طرح صلح از دید تل‌آویو، غیرقابل پذیرش است. در این مرحله قرار است پس از مذاکره و تبادل اسرا، آتش‌بس دائمی در غزه استقرار یابد؛ موضوعی که مقامات اسرائیل بارها با آن مخالفت کرده‌اند.

نگرانی حماس از پذیرش آتش‌بس موقت، این است که اسرائیلی‌ها پس از آزادی گروگان‌های خود، به جنگ در غزه ادامه داده و حاضر به ترک این منطقه نباشند؛ به ویژه آنکه آمریکا در گفتگوهای صلح، جانب تل‌آویو را گرفته و نمی‌توان متصور بود واشنگتن بخواهد فشار معناداری به اسرائیل وارد کند.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها