|

طحان‌نظیف در پاسخ به سؤال «شرق» درباره نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت با ردصلاحیت‌های گسترده:

مشارکت برای شورای نگهبان مهم است

سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: همواره شورای نگهبان برای افزایش مشارکت تلاش کرده و مشارکت در انتخابات برای ما بسیار مهم است.

مشارکت برای شورای نگهبان مهم است

شرق: سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: همواره شورای نگهبان برای افزایش مشارکت تلاش کرده و مشارکت در انتخابات برای ما بسیار مهم است. «هادی طحان‌نظیف»، سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سؤال «شرق» درباره اینکه برخی شورای نگهبان را مقصر کاهش مشارکت در انتخابات می‌دانند و آیا شورای نگهبان برنامه‌ای برای افزایش میزان مشارکت دارد، گفت: متأسفانه برخی از سیاسیون از این حرف‌ها می‌زنند، اما این حرف‌ها هیچ‌گاه مبنای علمی و کارشناسی دقیقی نداشته است. وی تأکید کرد: موضوع مشارکت حتما برای شورای نگهبان مهم است و همواره شورای نگهبان برای افزایش مشارکت تلاش کرده است. سخنگوی شورای نگهبان عنوان کرد: در موضوع مشارکت باید همه عوامل را مدنظر داشت که قطعا شورای نگهبان به سهم خود توجه دارد اما مسئله اصلی برای مردم عمل به وعده‌ها، وضعیت کشور و حل مسائل اقتصادی و معیشتی است. وی تأکید کرد: رسانه‌ها در چنین شرایطی وظیفه دارند ایجاد امید، شور و نشاط انتخاباتی را در دستور کار خود قرار دهند و از صحبت‌های ناامیدکننده پرهیز کنند. قطعا هیچ تغییر و بهبودی جز از مسیر صندوق رأی ایجاد نخواهد شد.

‌افرادی که قصد کاندیداتوری دارند، مسئولیت‌های ریاست‌جمهوری را مدنظر داشته باشند

وی تأکید کرد: افرادی که قصد کاندیداتوری دارند، باید مسئولیت‌های خطیر ریاست‌جمهوری را مورد نظر داشته باشند و با دیدی باز و برآوردی صحیح و واقعی از توانایی‌های خود و اقبال عمومی نسبت به خود به این عرصه ورود کنند. گاهی بوده که افرادی به این عرصه ورود کرده‌اند که حتی در جریان سیاسی خودشان نیز اقبالی نداشته‌اند. داوطلبان کاندیداتوری ریاست‌جمهوری باید از پشتوانه سیاسی و مردمی خودشان برآورد داشته باشند. طحان‌نظیف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه در شرایط خاصی قرار داریم، شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها این شرایط خاص را در نظر می‌گیرد، گفت: مجری و ناظر انتخابات مبتنی بر ضوابط قانونی در حال انجام فرایندهای انتخابات هستند. ما شرایط اصل ۱۱۵ قانون اساسی را داریم و هرکسی این شرایط را در خود می‌بیند و احساس می‌کند که توان اداره کشور را دارد، می‌تواند در این عرصه ورود کند و ما نیز در شورای نگهبان براساس قانون عمل خواهیم کرد.

‌برنامه شورا برای اقناع بهتر افکار عمومی پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شورای نگهبان برای اقناع بهتر افکار عمومی پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری چه تدبیری خواهد داشت، بیان کرد: همواره سعی کردیم پاسخ‌گویی لازم را در مواقع مختلف داشته باشیم و در این دوره نیز این رویکرد استمرار خواهد داشت. رسانه‌ها در تبیین موضوعات به کمک شورای نگهبان بیایند و از نشر اخبار غیرواقعی و نادرست پرهیز کنند و انتظار دوم ما از صاحبان تریبون و سیاسیون است که در اظهارنظرهای خود، منافع ملی را در نظر بگیرند تا ان‌شاءالله مبتنی بر اخلاق‌مداری و در فضایی همدلانه بتوانیم انتخابات پیش‌رو را برگزار کنیم. طحان‌نظیف در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد که افراد برجسته جناح‌های مختلف سیاسی در انتخابات پیش‌رو حضور داشته باشند، گفت: همه دستگاه‌هایی که در انتخابات مسئولیت دارند، در حال انجام وظیفه هستند و مهم‌ترین تضمین شورای نگهبان این است که به وظایف قانونی خود عمل کند و مبنای قانون را در بررسی صلاحیت‌ها مورد نظر داشته باشد. توجه به سوابق در ادواری که پشت سر گذاشتیم، نشان‌دهنده حضور همه جریان‌های سیاسی است. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک در روز انتخابات ریاست‌جمهوری، بیان کرد: با توجه به شرایط پیش‌آمده و با توجه به اینکه زمان زیادی تا برگزاری انتخابات نداریم، باید دستگاه‌ها و امکانات این نوع انتخابات آماده‌سازی شود، تاکنون جلساتی با وزارت کشور داشتیم و این جلسات ادامه دارد؛ به محض رسیدن به نتیجه در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

‌توضیح درباره محل تولد نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره محل تولد نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: مبنای ما اصل ۱۱۵ قانون اساسی و ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری است. در قانون به ایرانی‌الاصل‌بودن و تابعیت ایرانی اشاره شده است و طبیعتا هر فردی این دو شرط را داشته باشد، می‌تواند در انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره معیار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: معیارهای شورای نگهبان در قانون اساسی آمده است. همچنین مصوبه شورای نگهبان درباره تشخیص رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن هم در ثبت‌نام و هم در بررسی صلاحیت‌ها مبنای عمل خواهد بود. سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: در همه دوره‌های انتخابات تنوع سلایق داشتیم و رئیس‌جمهور منتخب همواره با رأی، اراده و انتخاب مردم و از میان جریان‌های سیاسی مختلف انتخاب شده است و در دوره پیش‌رو نیز همین‌طور خواهد بود.

آخرین وضعیت لایحه عفاف و حجاب

طحان‌نظیف درباره آخرین وضعیت لایحه عفاف و حجاب، گفت: درباره این لایحه در مراحل قبل، هم ما به عنوان شورای نگهبان ایراد داشتیم و هم هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص ایراداتی را داشتند که اخیرا هیئت عالی اعلام کرده که ایرادات برطرف شده است و این موضوع در نوبت رسیدگی در شورای نگهبان قرار دارد. او درباره مصوبه مجلس شورای اسلامی پیرامون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، گفت: این موضوع در لایحه برنامه هفتم آمده بود که در شورای نگهبان ابهام و اشکالی نسبت به آن نداشتیم. لایحه برنامه هفتم توسعه به دلیل برخی از موارد دیگر و با اصرار مجلس، به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده و در جلسه اخیر مجمع برخی از این موارد حل‌وفصل شده است. البته برخی موارد همچنان باقی است. طبیعتا به محض ابلاغ لایحه برنامه هفتم توسعه، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز از ابتدای سال لازم‌الاجرا خواهد شد.

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان هشم تیر برگزار نمی‌شود

طحان‌نظیف در پاسخ به این سؤال که آیا هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری برای تعیین جایگزین نمایندگان شهید این مجلس برگزار خواهد شد، تصریح کرد: این موضوع را در شورای نگهبان مورد بررسی قرار دادیم و با توجه به اینکه انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرایطی از جمله برگزاری آزمون دارد، با بررسی‌های پیش‌رو مقرر شد که در هشتم تیر انتخابات مجلس خبرگان رهبری را نداشته باشیم.

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی تأیید شد

او همچنین در ابتدای نشست بیان کرد: بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مربوط به جداول بودجه خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. بر این اساس جداول بودجه ۱۴۰۳ تبدیل به قانون شد.‌ وی تأکید کرد: طرح اصلاح مواد ۱۹ و ۲۲ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی ایران در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. بر اساس طرح اصلاح مواد ۱۹ و ۲۲ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی که در شورای نگهبان تأیید شد، احراز هویت در انتخابات پیش‌رو علاوه بر شناسنامه با کارت ملی هم انجام خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: لایحه موافقت‌نامه همکاری در حوزه امنیت و اطلاعات با فدراسیون روسیه و همچنین لایحه موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی انتظامی بین ایران و قرقیزستان به تأیید شورای نگهبان رسید. وی ادامه داد: طرح اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی که درباره جرائم قابل گذشت و غیر قابل گذشت بود، پس از اصلاحات، خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و جهت اجرا، مراحل ابلاغ را طی خواهد کرد. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری و زمان آغاز تبلیغات، گفت: زمان قانونی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها پنج روز است و امکان تمدید آن به مدت پنج روز دیگر نیز پیش‌بینی شده است که از پنج روز اول حتما استفاده خواهیم کرد و در تلاش هستیم تا از پنج روز دوم استفاده نکنیم. طبیعتا بعد از بررسی صلاحیت‌ها و اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها، زمان تبلیغات انتخاباتی تا ۲۴ ساعت قبل از روز انتخابات ادامه خواهد داشت.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها