|

جزئیات تازه درباره طرح آتش‌بس ۳ مرحله‌ای حماس

حماس جزئیات طرح آتش‌بس مورد موافقت خود را اعلام کرد.

جزئیات تازه درباره طرح آتش‌بس ۳ مرحله‌ای حماس

به گزارش شبکه شرق، حماس در بیانیه‌ای، از موافقت «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش با طرح قطر برای آتش‌بس در غزه خبر داد.

حماس، ساعاتی پیش اعلام کرد که با توافق آتش‌بسی که از سوی میانجی‌گران مصری و قطری ارائه‌ شده، موافقت کرده است.

جنبش حماس اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، موافقت این جنبش با طرح پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه را به «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر اعلام کرده است.

حماس اعلام کرد که با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجی‌گران مصری و قطری ارائه‌ شده، موافقت کرده است.

جنبش حماس در بیانیه‌ای، از موافقت «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش با طرح قطر برای آتش‌بس در غزه خبر داد.

جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی این جنبش امروز «دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳» در تماس تلفنی با «شیخ محمد عبدالرحمان»، نخست‌وزیر قطر و «عباس کامل»، رئیس دستگاه اطلاعات مصر، موافقت خود را با آتش‌بس در غزه اعلام کرد.»

هنیه، آل‌ثانی و کامل را در جریان موافقت جنبش متبوعش با طرح پیشنهادی قطر و مصر برای آتش‌بس در غزه قرار داد.

پیش از این نیز، یک عضو ارشد حماس به الجزیره گفته بود که «به واسطه‌های قطری و مصری اعلام کردیم با طرحشان برای آتش بس در غزه موافق هستیم».

جزئیات طرح آتش‌بس از زبان عضو ارشد حماس

نائب رئیس حماس در نوار غزه جزئیات طرح آتش‌بس در این باریکه را تشریح کرد.

به نقل از الجزیره، «خلیل الحیه» نایب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در نوار غزه در سخنانی به تشریح طرح پیشنهادی آتش‌بس در این باریکه که مورد موافقت این جنبش قرار گرفته است، پرداخت.

الحیه اعلام کرد: این پیشنهاد که از سوی میانجیگران قطری و مصری ارائه شده، شامل سه مرحله است. این پیشنهاد شامل عقب‌نشینی کامل از نوار غزه، بازگشت آوارگان و مبادله اسرا در سه مرحله است.

نایب رئیس جنبش حماس در نوار غزه بیان کرد: این پیشنهاد دربرگیرنده خروج ۳۰ تن از اسرا از زندان‌های اسرائیل بر اساس قدیمی‌تربودن آن‌ها در برابر هر اسیر اسرائیلی است. بر اساس متن توافق پیشنهادی، مراحل آتش‌بس پی‌در‌پی و مرتبط هستند.

الحیه ادامه داد: در مرحله دوم این طرح پیشنهادی به صورت مستقیم توقف عملیات نظامی و خصمانه به صورت دائم اعلام می‌شود. میانجی‌گران به ما گفتند که رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح اجرای توافق را تضمین می‌کند. اکنون توپ در زمین اسرائیل است.

او افزود: ما موافقت کامل خود با طرح پیشنهادی آتش‌بس را به میانجی‌گران اعلام کردیم. در این توافق اهداف خود در آتش‌بس، بازگشت آوارگان، امدادرسانی و توافق جدی مبادله اسرا را محقق کردیم.

الحیه ادامه داد: در روز نخست از مرحله اول توافق، پایبندی روشن به توقف موقت عملیات نظامی صورت خواهد گرفت. هیچ محدودیتی برای بازگشت آوارگان وجود ندارد و این موضوع در طرح پیشنهادی توافق به روشنی ذکر شده است.

او گفت: در مرحله نخست طرح پیشنهادی آتش‌بس، اشغالگران به حاشیه مناطق مرزی در داخل نوار غزه عقب‌نشینی خواهند کرد. ما از برخی موارد کوتاه آمدیم تا راه توقف این جنگ دیوانه‌وار را باز کنیم و روند حقیقی مبادله اسرا محقق شود.

الحیه افزود: در مرحله نخست گفت‌وگوهایی غیرمستقیم از طریق میانجی‌گران مصری و قطری در خصوص موارد راهگشای مبادله اسرا صورت خواهد گرفت. ما موعد مشخصی را برای موافقت اسرائیل با طرح پیشنهادی آتش‌بس اعلام نکرده‌ایم و منتظر پاسخ اسراپیل به موافقتمان با طرح پیشنهادی آتش‌بس هستیم.

حماس جزئیات آتش‌بس مورد موافقت خود را اعلام کرد

«طاهر النونو»، مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس جزئیات پیشنهاد آتش‌بسی را که مورد موافقت این جنبش قرار گرفته است، اعلام کرد.

«شفقنا» به نقل از «آرتی» نوشت که النونو افزود: «ما با پیشنهاد آتش‌بسی که شامل توقف جنگ، بازسازی، بازگشت آوارگان و آزادسازی اسرا است، موافقت کردیم.»

او اظهار داشت: «هیات حماس به زودی برای گفت‌وگو درباره توافق آتش‌بس به قاهره سفر خواهد کرد.»

مشاور رسانه‌ای هنیه تصریح کرد: «پیشنهادی که میانجی‌گران قطری و مصری ارائه کردند، شامل سه مرحله است: مرحله نخست؛ عقب‌نشینی کامل از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسرا. مرحله دوم؛ تبادل اسرا در سه مرحله. مرحله سوم؛ آزادسازی ۳۰ نفر از اسرای فلسطینی طبق سابقه»

شبکه ۱۲ اسرائیل هم اعلام کرده است تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی پاسخ حماس را از میانجی‌گران دریافت کرده و در حال بررسی برای واکنش رسمی به آن است.

منابع خبری پیشتر اعلام کردند «اسماعیل هنیه»،رئیس دفتر سیاسی حماس در تماس تلفنی با نخست‌وزیر قطر و رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس‌شان در نوار غزه را اعلام کرده است.

حماس پیش از این، در پی تهدید اسرائیل به انجام عملیات نظامی زمینی در رفح اعلام کرده بود مذاکرات آتش‌بس و تبادل اسرا را به حالت تعلیق درآورده است.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها