|

در دیدار رجب طیب اردوغان و اسماعیل هنیه چه گذشت؟

ترکیه اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» در دفتر خود، میزبان «اسماعیل هنیه» است.

در دیدار رجب طیب اردوغان و اسماعیل هنیه چه گذشت؟

به گزارش شبکه شرق، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در استانبول، با رئیس‌جمهور ترکیه دیدار کرد.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور امروز «شنبه، اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۳» در دفتر خود میزبان «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس است.

این دیدار پشت در‌های بسته در دفتر ریاست جمهوری اردوغان برگزار شد. طبق گزارش ریاست جمهوری ترکیه، دو طرف بر لزوم آتش‌بس دائم و فوری در غزه تاکید کردند.

اردوغان در دیدار هنیه در آنکارا تاکید کرد: بی‌شک اسرائیل یک روز بهای ظلم به مردم فلسطین را پرداخت خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: برپایی دولت فلسطینی مستقل کلید صلح منطقه‌ای و تحقق صلح دائم در منطقه است. وحدت فلسطینی‌ها در این مرحله بسیار مهم است. ترکیه به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای جلب توجه جامعه بین‌المللی به ظلمی که علیه مردم فلسطین انجام می‌شود، ادامه خواهد داد.

او افزود که کشورش تحریم‌هایی از جمله محدودیت‌های تجاری علیه اسرائیل وضع کرده است.

سفر هنیه به ترکیه در شرایطی انجام می‌شود که سامح شکری، وزیر خارجه مصر هم در همین کشور به سر می‌برد و دیدار‌هایی با هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه داشت.  پیشتر یک رسانه عربی با اشاره به سفر هنیه به ترکیه گزارش داد که آنکارا در تلاش است میان جنبش حماس و اسرائیل وساطت کند و جای مصر و قطر را بگیرد.

کانال وساطت ترکیه به‌طور مستقیم تحت اشراف و نظارت رجب طیب اردوغان خواهد بود و او از طریق روابط خود تلاش خواهد کرد که به توافقی نهایی برای پایان دادن به جنگ غزه دست یابد.

رجب طیب اردوغان اسماعیل هنیه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها