|

الجزیره:

حماس آتش‌بس پیشنهادی اسرائیل را پذیرفت

الجزیره مدعی شد که حماس چارچوب پیشنهادی آتش‌بس در غزه را پذیرفته است.

حماس آتش‌بس پیشنهادی اسرائیل را پذیرفت

به گزارش شبکه شرق، حماس شرط گذاشته است که در مرحله دوم و قبل از آغاز تبادل اسرا، آتش‌بس دائم در غزه اعلام شود. 

شبکه خبری الجزیره، به نقل از منابع خود، جزئیاتی از پاسخ حماس به پبشنهادات طرف اسرائیلی ارائه کرد.

این منابع با بیان اینکه حماس چارچوب پیشنهادی آتش‌بس سه مرحله‌ای را پذیرفته است، گفتند: «هر مرحله شامل ۴۲ روز خواهد بود. حماس شرط گذاشته است که نظامیان اسرائیلی در مرحله اول، تا خط حائل، عقب‌نشینی کند.»

منابع مذکور ادامه دادند: «حماس شرط گذاشته است که در مرحله دوم و قبل از آغاز تبادل اسرا، آتش‌بس دائم اعلام شود. در این مرحله، نظامیان اسرائیلی باید به خارج از نوار غزه عقب‌نشینی کنند.»

به گفته منابع مذکور، حماس پیشنهاد کرده است که در ازای آزادی ۳۰ اسیر فلسطینی، یک اسیر غیرنظامی اسرائیلی آزاد شود. کما اینکه در ازای، آزادی ۵۰ اسیر فلسطینی، یک سرباز اسرائیلی آزاد خواهد شد.

جنبش حماس روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که پاسخ خود را به پیشنهادی که روز دوشنبه گذشته دریافت کرده بود، به مصر و قطر ارائه کرده است.

حماس با تأکید مجدد بر مطالبات خود، گفت که این مطالبات شامل «آتش‌بس دائمی، خروج ارتش اسرائیل از کل نوار غزه، بازگشت آوارگان به محل سکونت خود، افزایش ارسال کمک [انسان‌دوستانه]و شروع بازسازی» است.

«عبد اللطیف القانوع» سخنگوی حماس هم روز پنج‌شنبه تاکید کرد که «کلید هر توافق با اسرائیل، آتش‌بس دائم است». القانوع با اشاره به اینکه «بازگشت بدون قیدوشرط آوارگان و خروج کامل نیرو‌های اسرائیل از نوار غزه، اولویت ما در فرآیند مذاکرات است»، گفت که بدون تحقق چنین شروطی، هیچ توافقی حاصل نخواهد شد.

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها