|

ایران به باشگاه «هایپرسونیک» پیوست

تا پیش‌ از این، تایید ادعاهای ایران در مورد توانایی‌هایش در این زمینه غیرممکن بود، اما اکنون می‌توان گفت که جمهوری اسلامی ایران به‌وضوح به فهرست بسیار کوچک کشورهای دارای چنین سلاح‌های پیشرفته‌ای (هایپرسونیک) پیوسته است.

ایران به باشگاه «هایپرسونیک» پیوست

به گزارش شبکه شرق، موشک مافوق‌صوت «خیبرشکن» سلاحی است که ساعاتی پیش برای حمله به پایگاه هوایی اسرائیل در نقب مورد استفاده قرار گرفت.

پراودا نوشته است: تا پیش‌ از این، تایید ادعاهای ایران در مورد توانایی‌هایش در این زمینه غیرممکن بود، اما اکنون می‌توان گفت که جمهوری اسلامی ایران به‌وضوح به فهرست بسیار کوچک کشورهای دارای چنین سلاح‌های پیشرفته‌ای (هایپرسونیک) پیوسته است.

خیبرشکن یک موشک بالستیک میان‌برد نسل سوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. نام این سلاح به معنای «قلعه شکن» است و از «خیبر»، قلعه یهودیان گرفته شده که در صدر اسلام در جنگ خیبر توسط مسلمانان فتح شد.

خیبرشکن دوربردترین موشک بالستیک تاکتیکی سوخت جامد جهان است که قادر است کلاهک ۵۰۰ کیلوگرمی را به اهدافی در فاصله ۱۴۵۰ کیلومتری برساند. این موشک می‌تواند از سکوهای پرتاب مختلف ایرانی کار کند و دارای کلاهک‌های قابل‌تعویض است.

روابط‌عمومی کل سپاه بامداد امروز (یکشنبه) در اطلاعیه‌ای از پاسخ نیروی هوا فضای سپاه به جنایات اخیر رژیم اسراییل در حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از مستشاران کشورمان در سوریه، از حمله و اصابت موفق ده‌ها فروند موشک و پهپاد به اهدافی درون سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

 

این حملات علاوه بر تخریب مواضع نظامی ارتش رژیم اسراییل از جمله پایگاه اطلاعاتی در منطقه «جبل الشیخ» و پایگاه هوایی «نواتیم»، هزینه‌های هنگفتی نیز برای رژیم اسراییل و سامانه‌های پدافند هوایی آن به همراه داشته است.

در همین راستا، رسانه‌های عبری‌زبان فاش کردند که تلاش رژیم اسراییل برای رهگیری پهپادها و موشک‌های ایران ۱.۳ میلیارد دلار هزینه روی دست اسراییلی‌ها گذاشته است.

به دنبال آغاز حملات ایران، تلویزیون رژیم اسراییل هم به نقل از مسؤولان اسراییلی اعلام کرد ایران با شلیک ده‌ها پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی حمله خود را آغاز کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه شماره ۲ خود با اشاره به انهدام اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی اسراییل در سرزمین‌های اشغالی و هشدار به دولت تروریستی آمریکا نسبت به هرگونه پشتیبانی و مشارکت در ضربه به منافع ایران، تاکید کرد: هرگونه تهدید آمریکا و رژیم اسراییل از مبدأ هر کشوری با پاسخ متقابل جمهوری اسلامی ایران به منشأ تهدید مواجه می‌شود.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح کشورمان نیز امروز در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره جزئیات این عملیات اعلام کرد عملیات وعده صادق شامل هدف قرار گرفتن مقر اطلاعاتی دشمن اسراییل در منطقه «جبل الشیخ» و پایگاه هوایی «نواتیم» بوده است و از این ۲ پایگاه برای حمله به محل کنسولگری ایران در دمشق استفاده شده بود.

 

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها