|

خاطرات سال ۱۳۸۰ هاشمی‌رفسنجانی| بیست و دوم فروردین

نامه نمایندگان مجلس به هاشمی شاهرودی

هاشمی رفسنجانی روز بیست و دوم فروردین سال ۱۳۸۰ از چند دیدار و نامه نمایندگان مجلس به هاشمی شاهرودی نوشته‌است.متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌‌خوانید.

نامه نمایندگان مجلس به هاشمی شاهرودی

آقاى [احمد] تویسرکانى [راوری]، معاون [سیاسی و قضائی سازمان] بازرسى‌ کل‌ کشور آمد. درخواست داشت که مجمع [تشخیص مصلحت نظام]، براى نظارت‌ها، سیاست‌ کلى و راهبردى بنویسد و نظارت‌ها را که امروز به صورت مزاحم و مچ‌گیری و فاقد سیاست و شیوه مناسب است، نجات دهد. داماد مرحوم آقاى [شیخ احمد] توکلى[زاده] راورى است که آخر عمر با [خانم بتول باهنر]، همشیره شهید [محمدجواد] باهنر ازدواج کرده بود. گفتم، ماهیت عملیاتی‌ که ساواک، قبل از انقلاب در مورد همشیره آقاى باهنر داشت، روشن کنند؟! خواست که به وضع آقاى [مرتضی] فهیم [کرمانی، حاکم شرع سابق دادگاه انقلاب کرمان] که اکنون منزوى است، برسم.

آقایان [اکبر] غمخوار و [محمود] احمدپور آمدند. از بنیاد جانبازان کنار گذاشته شده‌‌اند و گله‌مندند؛ مدیرانی لایق و کارى بودند. آقاى احمدپور در دانشگاه تدریس مى‌کند و آقاى غمخوار، شرکت جهانگردى تأسیس کرده است. از دوران سازندگى با عظمت یاد کردند و از رکود فعلى ابراز نگرانى نمودند.

اخوى محمد، [معاون اجرایی رئیس‌جمهور] آمد و گزارشى از سفر مکه و نیز از امور دولت داد. عصر آقاى دکتر [عبدالله] جاسبى، [رئیس دانشگاه آزاد اسلامی] آمد. از امکان تضعیف هیئت سه‌نفره تأیید رشته‌هاى دانشگاه آزاد، ابراز نگرانى کرد و در مورد نامزدشدنش براى انتخابات [ریاست‌جمهوری]، مشورت کرد.

150 نفر از نمایندگان مجلس [ششم]، نامه‌اى به آقاى [سیدمحمود هاشمی] شاهرودى، [رئیس قوه قضائیه]، در مخالفت با بازداشت ملى‌مذهبى‌ها نوشته‌اند. بعضى از گروه‌هاى دوم خردادی هم بیانیه صادر کرده‌اند. بعضى نمایندگان جناح مقابل هم در تأیید اقدام دادگاه انقلاب، سخن گفته‌اند. آقاى [علی] مبشرى، رئیس دادگاه انقلاب، اعلام کرد که به زودى بعضى از آنها با قید ضمانت آزاد مى‌شوند.

آمریکا، یک قدم دیگر در مقابل چین عقب‌نشینى‌ کرد و ضمن نامه‌اى به مردم چین، ابراز تأسف شدید کرده و اعتراف نموده که هواپیماى آمریکایى، بدون اجازه چین در جزیره هاى‌نان فرود آمده است. چین اعلام کرد که سرنشینان هواپیما، به‌زودى آزاد مى‌شوند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها