|

خاطرات سال ۱۳۸۰ هاشمی‌رفسنجانی| نوزدهم فروردین

روایتی از کاندیداتوری چهره‌های مطرح در انتخابات ریاست‌جمهوری

هاشمی رفسنجانی روز نوزدهم فروردین سال ۱۳۸۰ در مورد مساله کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری و گفت‌‌و‌گوها در این حوزه نوشته‌است.متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌‌خوانید.

روایتی از کاندیداتوری چهره‌های مطرح در انتخابات ریاست‌جمهوری

آقاى [حسین] مرعشى، نماینده کرمان آمد. گفت، دیروز با آقاى [سیدمحمد] خاتمى، [رئیس‌جمهور]، ملاقات داشته و این‌گونه به دست آورده که آقاى خاتمى، تصمیم به نامزدی دارد، ولى سیاست تبلیغى تشنه‌ کردن مردم را اجرا مى‌کنند. فقط نگران کم‌شدن آرا است و مى‌خواست بفهمد که جناح مقابل، چه کسى را نامزد مى‌کند.

آقاى [عبدالرضا] ایزدپناه، معاون [اجتماعی] آقاى [سیدمحمود هاشمی] شاهرودى، رئیس قوه قضائیه آمد. گفت، بنا دارند که ملى‌مذهبى‌ها را به طور جد تعقیب نمایند. گفتم، در مورد اتهامات آقاى [محمدرضا] یزدان‌پناه، [مدیرعامل سابق منطقه آزاد کیش]، بررسى مجدد کنند. از آثار قرآنی من تمجید کرد. آقاى [محمدرضا] مظلومى، جانبازى که از دو چشم نابینا شده و رئیس فدراسیون ورزشى نابینایان است، براى گرفتن حقش از شهردارى تهران که زمین ملکى پدرش را در طرح قرار داده، آمد و نیز براى ورزش نابینایان استمداد کرد. به آقایان [مرتضی] الویرى، [شهردار تهران] و [مصطفی] هاشمى‌طبا، [رئیس سازمان تربیت بدنی] توصیه کردم.

آقایان [محمد] شفیعى و [امیر] تهرانى از وزارت اطلاعات آمدند. در مورد انتخابات [ریاست‌جمهوری]، سؤالاتى داشتند و گفتند، خیلى‌ها منتظرند که شما نامزد بشوید که مأیوس‌شان کردم. گفتند، آقاى [علی] یونسى، [وزیر اطلاعات] هم کم‌کم تعدیل شده است. عصر آقاى على لاریجانى، [رئیس سازمان صداوسیما] آمد؛ براى انتخابات، با توجه به تقویت احتمال شرکت آقاى [سیدمحمد] خاتمى، براى دو حالت آمدن و نیامدن، مذاکره و پیشنهاد داشت.

آقایان [محمدجواد] ایروانی و [کاظم] نجفی‌علمی، [اعضای کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمدند. گفتند، احتمال دارد یک نفر از گروه آنها نامزد شود؛ مثلاً آقاى قاسمى یا نجفى‌علمى. آقاى ایروانى از اوضاع عراق گفت؛ از کربلا برگشته است. آقاى [سیدنیازحسین] نقوى از دادگاه انقلاب قم آمد. خطبه‌هاى جمعه من در موضوع عدالت اجتماعى را به صورت کتاب در آورده و به اردو هم ترجمه کرده است. اجازه گرفت که کلید قرآن را نیز به اردو ترجمه کند. گفت، سخت‌گیرى در مورد آیت‌الله منتظرى صحیح نیست، باید مدارا شود.

آقاى مصطفى پورمحمدى، [معاون سابق وزیر اطلاعات] آمد. در مورد بازداشت‌هاى اخیر و انتخابات [ریاست‌جمهوری] و آقاى [علی] فلاحیان، [وزیر اسبق اطلاعات]، صحبت کرد؛ مخالف با آمدن آقاى فلاحیان [برای انتخابات] است. دادگاه انقلاب، اعلام کرد که سى نفر دیگر از ملى‌مذهبى‌ها را به اتهام قصد براندازى، دستگیر کرده‌اند.

 

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها