|

خاطرات سال ۱۳۷۹ هاشمی‌رفسنجانی| پانزدهم اسفند

تصرف برخی زمین‌های کرج از سوی سپاه، دادگاه تاجزاده و انتشار بیانیه‌ها علیه قوه قضاییه

خاطرات سال ۱۳۷۹ هاشمی رفسنجانی روایت دست اول از سالی پرالتهاب و پرحادثه است. هاشمی رفسنجانی روز پانزدهم اسفند از دیدار با هادی غفاری، ملاقات با نماینده و فرماندار کرج و ماجرای دادگاه تاجزاده نوشته‌است. متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌‌خوانید.

تصرف برخی زمین‌های کرج از سوی سپاه، دادگاه تاجزاده و انتشار بیانیه‌ها علیه قوه قضاییه

آقای هادی غفاری [عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام] آمد. مقداری از جناح چپ و دوم خردادی‌ها انتقاد کرد و گفت، اخیراً کتاب خاطرات [عبور از بحران] شما را خوانده‌ام و کلی برای وضع موجود تأسف می‌خورم. برای مراسم ازدواج پسرش، دعوت کرد.

آقایان [حمیدرضا] شهبازی و [میرطاهر] موسوی، فرماندار و نماینده کرج آمدند. برای سفر به کرج دعوت کردند و تشکر کردند، از کمک‌هایی که برای اصلاح محله اسلام‌آباد نموده‌ام که مدت‌ها کار متوقف بوده و می‌خواهند از نو شروع کنند و مقدار زیادی زمین و پول، برای طرح داده بودم. گفتند، بخشی از زمین‌ها را سپاه گرفته است. آقای موسوی گفت، امروز جلسه مجلس، بیش از یک ساعت، به خاطر اعتراضات آیین‌نامه‌ای به آقای [مهدی] کروبی، [رئیس مجلس] و جواب توهین‌آمیز او به [محسن] آرمین و [سازمان] مجاهدین انقلاب، متشنج بود. گفت، نماینده‌ها این وضع را با زمان مدیریت شما، مقایسه می‌کنند و تأسف می‌خورند. گفتند، این وضع در تمام کشور هم صادق است؛ به خاطر هماهنگی و انسجام زمان ریاست‌جمهوری شما و درگیری قوا و نهادها و احزاب و ... .

آقای حمید آخوندی [تهیه‌کننده تلویزیون] و همکارانش، برای مصاحبه دربارۀ سیاست‌های سریال «انقلاب تنها» آمدند. عصر اعضاى شورای [کلانشهرها و] مراکز استان‌ها آمدند. از عدم همکاری وزارت کشور شکایت دارند که باعث تضعیف شوراها شده است. آقایان [ابراهیم] اصغرزاده [عضو شورای اسلامی شهر تهران] و [شکور] اکبرنژاد، [عضو شورای اسلامی شهر تبریز] و جمعی دیگر صحبت کردند. من گفتم، از پیش هم اینگونه تضادها و اختلاف‌ها، پیش‌بینی می‌شد و به تدریج باید حل شود. خواهان تشکیل شوراهای شهرستان و استان و شورای عالی بودند.

به مناسبت سالگرد [تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام]، مصاحبه‌ای با رادیو تلویزیون دربارۀ عملکرد مجمع تشخیص داشتم. دکتر [عبدالله] جاسبی [رئیس دانشگاه آزاد اسلامی] آمد. به نوعی خود را برای نامزدی انتخابات آماده می‌کند، ولی صریحاً اعلان نمی‌کند. عکس‌العمل محکومیت آقای [مصطفی] تاجزاده [معاون سیاسی وزیر کشور] در رسانه‌های داخلی و خارجی، وسیع و فشار بر قوه قضائیه زیاد است. مرتباً از سوی انجمن‌های اسلامی دانشگاه‌ها، بیانیه علیه قوه قضائیه صادر می‌شود. فشار بر طالبان بر سر انهدام مجسمه‌ها و مخصوصاً دو مجسمه بودا که بر سینه کوه‌های بامیان کنده شده، زیاد است. در هند، هندوها قرآن را آتش زده‌اند. عصر، دعای عرفه خواندم.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها