|

وزیر امور خارجه عراق:

لحظه جدید در عراق/ تنش بین ایران و آمریکا بسیار زیاد است

وزیر امور خارجه عراق می‌گوید: شبه‌نظامیان این پیام را دریافت کرده‌اند که اگر ادامه دهند، عراق را وارد جنگ خواهند کرد در حالی که این جنگ، جنگ ما نیست؛ این پیام در تهران هم دریافت شده است.

لحظه جدید در عراق/ تنش بین ایران و آمریکا بسیار زیاد است

به گزارش شبکه شرق، وزیر خارجه عراق گفت: ایران در اینجا نفوذ دارد، اما انکار می‌کند که ایران سیاست را در بغداد دیکته می‌کند.

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق گفت: حملات تلافی‌جویانه شبه‌نظامیان و نیروهای آمریکایی، ممکن است عراق را به سوی این درگیری‌ها بکشاند.

او گفت: این روزها تنش بین ایران و آمریکا بسیار زیاد است.

فواد حسین گفت: امیدوارم هر دو طرف حملات خود را متوقف کنند. آنها نباید بخواهند که مشکل خود را در خاک عراق حل کنند. ما هزینه بسیار زیادی پرداخته‌ایم. حملات آمریکا در عراق به تلافی کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن بود. ارتش ایالات متحده می‌گوید که «به اقدامات لازم» برای محافظت از افراد خود ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه عراق گفت که باید مذاکرات درباره خروج ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی که از سال ۲۰۱۴ به عنوان مستشار در اینجا مستقر شده‌اند، از سر گرفته شود تا از ظهور مجدد داعش جلوگیری شود. حرف دولت و مردم در خیابان‌ها این است که آنها بیش از حد در اینجا مانده‌اند.

وزیر خارجه عراق همچنین به ما گفت: «اکثر مردم عراق نمی‌خواهند نیروهای خارجی در خاک کشورشان حضور داشته باشند. چه کسانی که دعوت شده‌اند (آمریکایی‌ها) که ما این کار را از طریق مذاکره انجام خواهیم داد و چه کسانی که دعوت نشده‌اند. ما امیدواریم آنها هم از راه مذاکره این کار را بکنند.

وزیر خارجه عراق می‌گوید که شبه‌نظامیان اکنون به چالش کشیده شده‌اند، تغییری که نسبت به گذشته به معنای تهدید است. این یک لحظه جدید در عراق است.

او گفت: «حالا اگر با بسیاری از رهبران سیاسی صحبت کنید، آنها در این باره حرف می‌زنند. قبلا بسیاری از مردم جرات نداشتند در مورد آن صحبت کنند. این نیز بخشی از واقعیت این کشور است. ما اکنون در مورد آن صحبت می‌کنیم. مردم الان جرات می‌کنند که به این افراد بگویند: دیگر بس است.»

او می‌گوید: شبه‌نظامیان این پیام را دریافت کرده‌اند که اگر ادامه دهند، این کشور را وارد جنگ خواهند کرد؛ در حالی که این جنگ، جنگ ما نیست. این پیام در تهران هم دریافت شده است.

وزیر امور خارجه عراق اذعان می‌کند که ایران در اینجا «نفوذ» دارد، اما انکار می‌کند که ایران سیاست را در بغداد دیکته می‌کند.

منبع: انتخاب
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها