|

درخواست بایدن از چین برای انتقال پیام به ایران

چین درخواست آمریکا را به ایران منتقل کرد.

درخواست بایدن از چین برای انتقال پیام به ایران

به گزارش شبکه شرق، رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که مقام‌های چینی از ایران خواسته‌اند به مهار حملات یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ کمک کنند. 

یک مقام رسمی آمریکایی مدعی شد که رئیس‌جمهور این کشور، در دیدار اخیرش با همتای چینی خود که در پی تحولات اخیر منطقه انجام شد، درخواستی را درباره ایران با او مطرح کرده است.

یک مقام رسمی ارشد آمریکایی پس از دیدار و گفت‌وگوی چهار ساعته «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین که بحران اخیر منطقه در پی جنگ غزه نیز از محورهای آن بود، گفت که بایدن از چین خواسته است از نفوذ خود در ایران استفاده کرده و از تهران بخواهد از آنچه «اقدامات تحریک‌آمیز» خوانده شده، پرهیز کند.

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد که مقامات رسمی چینی به طرف آمریکایی گفتند درباره خطرات منطقه‌ای با ایران گفت‌وگوهایی داشته‌اند.

پنتاگون نیز به منظور آنچه ایجاد «بازدارندگی» در مقابل ایران و گروه‌های مقاومت در منطقه خوانده شده، بر شمار نظامیان و جنگ‌افزارهای خود در منطقه و شرق مدیترانه افزوده است که خود، اقدامی تنش‌زا محسوب می‌شود.

آمریکا که با حضور مداخله‌جویانه نظامی خود در منطقه مدعی کمک به تامین امنیت آن بود، نتوانست از بروز جنگی دیگر در خاورمیانه که امروز بیم گسترش آن را دارد، جلوگیری کند.

ایران موضوع «دستور دادن» یا «کنترل» نیروهای مقاومت منطقه برای حملات تلافی‌جویانه‌شان به منافع آمریکایی در منطقه و ادعای نقش داشتن در حمله حماس علیه اسرائیل را رد کرده و گفته است که تصمیم‌گیرنده خودشان هستند؛ اگرچه، ایران نسبت به گسترش درگیری‌ها در جنگ غزه و تبدیل شدن آن به جنگی منطقه‌ای هشدار داده است.

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها