|

معاون حقوقی رئیس‌جمهور خبر داد:

شکایت ایران از ترامپ، اسرائیل و علی کریمی

معاون حقوقی دولت ابراهیم رئیسی در خصوص شکایت از دونالد ترامپ، اسرائیل و علی کریمی توضیحاتی ارائه کرد.

شکایت ایران از ترامپ، اسرائیل و علی کریمی

به گزارش شبکه شرق، معاون حقوقی رئیس‌جمهور اعلام کرد که ایران به عنوان وارد ثالث در شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل ورود خواهد کرد.

محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس‌جمهور صبح امروز «چهارشنبه، ۲۷ دی ماه ۱۴۰۲» در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل اظهار کرد: بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸، این شکایت انجام شد. ما به خاطر برداشتی که از کنوانسیون و ماده ۹ آن داشتیم، چون این شائبه وجود داشت که شکایت مستقیم ما ممکن است منجر به شناسایی اسرائیل به عنوان دولت باشد، از این کار اجتناب کردیم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور ادامه داد: اما بلافاصله به محض شکایت آفریقای جنوبی ما هیات تشکیل دادیم و دوستان درحال تهیه متنی برای ورود ثالث هستند و ما هم به زودی اقدام می‌کنیم و در دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان وارد ثالث شکایت خومان را علیه اسرائیل مطرح خواهیم کرد.

دهقان درباره شکایت از ترامپ به دلیل نقش در ترور سردار سلیمانی گفت: ما در حال انجام دو اقدام هستیم. راجع به کلیه کسانی که در ترور قاسم سلیمانی نقش داشتند، ما در داخل کشور پرونده تشکیل دادیم؛ قوه قضاییه در حال رسیدگی است و آنها به خاطر جرم شخصی‌شان تحت تعقیب قرار می‌گیرند. به زودی قوه قضاییه و محکمه عدلی که در این زمینه شکل گرفته است، رای لازم را صادرو ما آنها را تعقیب خواهیم کرد.

او افزود: اما علیه دولت آمریکا هم ما شکایت تهیه کرده‌ایم و الان به دولت آمریکا اخطار داده‌ایم و در پایان فروردین ۱۴۰۳، شکایت‌مان را در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه دولت آمریکا به ثبت می‌رسانیم و موضوع را تعقیب می‌کنیم.

معاون حقوقی رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که در مورد علی کریمی و اقداماتی که علیه امنیت ملی انجام داده آیا کاری صورت گرفته است یا خیر، اظهار کرد: افرادی که از کشور رفته‌اند، تابع ایران هستند. هر فردی چه تبعه ایران، چه غیرتبعه ایران، علیه امنیت ملی کشور اقدامی انجام دهد، تحت پیگرد قرار می‌گیرد. این اقدامات به‌موقع توسط دستگاه‌های ذیربط انجام خواهد شد.

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها