|

امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه خطاب به آمریکا و انگلیس:

جنگ علیه یمن را متوقف کنید

وزیر خارجه ایران در نشست خبری با وزیر خارجه هند گفت: وزرای خارجه در حاشیه نشست سران بریکس توافقاتی را داشتند بر وجود اراده سیاسی دو دولت برای بسط همکاری‌های فرهنگی، عملی، صنعتی، اقتصادی، تجاری‌، گردشگری و فناوری تأکید کردیم.

جنگ علیه یمن را متوقف کنید

به گزارش شبکه شرق، وزیر امور خارجه ایران امروز در نشست خبری با همتای هندی به آمریکا و انگلیس هشدار داد که جنگ علیه یمن را فورا متوقف کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان که امروز (دوشنبه) ۲۵ دی ماه میزبان همتای هندی «سوبرامانیام جایشانکار» بود، پس از دیدار و گفت‌وگو با وزیر خارجه هند در نشست خبری مشترک به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

وی در ابتدای این نشست ضمن خیرمقدم به همتای هندی گفت: سفر ایشان به جمهوری اسلامی ایران گام مهمی در توسعه همکاری‌های متنوع و گسترده ایران و هند است.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: به عنوان دوستان دیرینه و شرکای قابل اعتماد، امروز گفت‌وگوهای بسیار مهمی را در راستای منافع دو ملت داشتیم.

وزیر خارجه در تشریح رایزنی‌های انجام شده، بیان کرد: مباحث دوجانبه و چندجانبه، همکاری‌های اقتصادی و تأکید بر توسعه بندر چابهار و مسیر ترانزیتی شمال - جنوب، توسعه تجارت و روابط ملت با ملت از طریق استفاده از ظرفیت موجود و گسترش همکاری‌های دو و چندجانبه مورد تأکید مشترک ما قرار داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد:‌ روسای جمهور ایران و هند در آخرین دیدارشان در حاشیه نشست سران بریکس توافقاتی را داشتند و بر وجود اراده سیاسی قوی دو دولت برای بسط همکاری‌های فرهنگی، عملی، صنعتی، اقتصادی، تجاری‌، گردشگری و فناوری تأکید کردیم. 

وی گفت: مناسبات موجود و موانع بر سر اجرای برخی توافقات را بررسی کردیم.اتفاق نظر داریم تیم‌های فنی و کارشناسی دو کشور برای رفع موانع و سرعت بخشیدن بر اجرای توافقات فیمابین نشست‌هایی را در اسرع وقت در پایتخت‌ها برگزار کنند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: همکاری‌های منطقه‌ای و چندجانبه راهبردی دو کشور به ویژه بعد از عضویت ایران در شانگهای و بریکس که البته همکارم آقای جایشانکار و نخست‌وزیر هند در عضویت ایران در هر دو سازمان نقش سازنده و مهمی داشتند و از این نقش مثبت هند تشکر می‌کنیم، از دیگر موضوعات مورد توجه ما بود.

وزیر خارجه بیان کرد: اتفاق نظر داریم علاوه بر مناسبات دوجانبه در قالب توافقات و اسناد موجود فیمابین در حوزه همکاری‌های شانگهای و بریکس از ظرفیت‌های موجود به نحو مطلوب استفاده کنیم.

به گزارش فارس، این دیپلمات عالیرتبه ایرانی ادامه داد: در دیدار امروز در حوزه همکاری‌ها و اشتراک دیدگاه‌ها در موضوعات بین‌المللی و به ویژه سازمان ملل دیدگاه‌های خود را به اشتراک گذاشتیم، از جمله وضعیت اسفناک غزه و فلسطین و نسل کشی در این کشور مورد توجه قرار گرفت.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: لزوم توجه همه کشورها بر توقف فوری جنگ و نسل کشی در غزه و جلوگیری از تسری جنگ به دیگر مناطق مورد تأکید مشترک ما قرار داشت.

وی با بیان اینکه ایران همواره بر پرهیز از توسعه جنگ تأکید داشته و ضرورت تامین امنیت دریانوردی و کشتیرانی مورد تأکید ایران است، افزود: این موضوعی است که در روابط دوستانه‌ای که با دولت نجات ملی در صنعاء داریم مورد تأکید این دولت قرار دارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: مقامات صنعاء در سفر دو هفته پیش یکی از مقامات عالیرتبه خود به تهران به ما اطمینان دادند در مسیر امنیت دریانوردی هیچ اخلالی ایجاد نخواهند کرد، ولی موضع آنها این است تا زمانی جنگ و نسل کشی علیه غزه ادامه دارد نسبت به ممانعت از تردد کشتی‌های رژیم اسرائیل و یا کشتی‌هایی که به سمت بنادر اسرائیل حرکت می‌کنند، اقدام خواهند کرد. ریشه در توقف جنگ و جنایت و نسل کشی در غزه و کرانه باختری است.

وی گفت: یمن بخشی از واقعیت و امنیت منطقه غرب آسیاست.

وزیر خارجه همچنین عنوان کرد: در خصوص تحولات قفقاز و افغانستان با همکارم گفت‌و‌گو کردیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ضرورت توقف جنگ و نسل کشی در غزه را در پیام‌های مختلف از طریق سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا به صورت رسمی بارها به مقامات آمریکا در کاخ سفید تأکید کرده و به آنها هشدار دادیم. مایلم بار دیگر تأکید کنم که آمریکا نمی‌تواند از یک سو داعش را در منطقه ما خلق کند و از سوی دیگر سخن از مبارزه با داعش و تروریسم به میان بیاورد.

وزیر خارجه ادامه داد: آمریکا نمی‌تواند در کنار اسرائیل با تمام توان قرار بگیرد و در کشتار ۲۴ هزار غیرنظامی در غزه از جمله هزاران زن و بیش از ۱۲ هزار کودک سهیم باشد و دیگران را به خویشتنداری و عدم اقدام دعوت کند.

وی گفت: کاخ سفید نمی‌تواند از تمایل خود برای عدم توسعه جنگ در منطقه سخن بگوید و به ما و دیگران پیام دهد اما همزمان اقدام به توسعه جنگ در دریای سرخ و علیه یمن کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: با صدای بلند به آقای بلینکن می‌گویم، آقای بلینکن بارها به شما گفته‌ایم راه‌حل در جنگ نیست. ما صد روز پیش و پس از عملیات طوفان الاقصی در هفت اکتبر به شما اعلام کردیم که دست خود را در غزه به خون مردم بیگناه آلوده نکنید. سرنوشت خود را به سرنوشت نتانیاهو گره نزنید. نتانیاهو با پرونده‌های مختلفی در سرزمین‌های اشغالی و تل‌آویو مواجه است و تاریخ او به پایان آمده است. کاخ سفید منافع ملی آمریکا را به این دولت و این رژیم اشغالگر و آپارتاید تا این سطح گره نزند. تردید نکنید مقاومت نقطه درخشان تاریخ بشری است.

وزیر خارجه بیان کرد: ایران با قوت از امنیت کشتیرانی و دریانوردی در منطقه حمایت می‌کند و به آمریکا و انگلیس هشدار می‌دهیم جنگ علیه یمن را فورا متوقف کنند. به آمریکا و رژیم اسرائیل هشدار می‌دهیم جنگ و نسل کشی علیه غزه را متوقف کنند. راه‌حل، هرگز نظامی نخواهد بود. 

وی در پایان گفت: برای دولت و ملت هند بهترین‌ها را از خدا آرزو دارم.

 

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها