|

رئیس جمهور جدید تایوان:

مصمم به ایستادگی مقابل چین هستیم

در ادامه کش و قوس بین پکن با تایوان، فرد پیروز انتخابات ریاست جمهوری جزیره تایوان غروب یکشنبه گفت که برابرچین ایستادگی خواهد کرد.

 مصمم به ایستادگی مقابل چین هستیم

 

به گزارش شبکه شرق، «لای چینگ ته» برنده انتخابات ریاست جمهوری تایوان غروب یکشنبه به وقت تهران گفت:«مصمم هستیم تایوان را برابر تهدیدات و ارعاب مداوم چین حفظ کنیم.»

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» وزارت امور خارجه تایوان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از چین می‌خواهد به نتایج انتخابات احترام بگذارند و از سرکوب تایوان دست بکشند.

لای چینگ ته روز شنبه با بیش از نهصد هزار رای، «هو یو-ایه از کومینتانگ» نزدیک‌ترین رقیب خود  را شکست داد. او گفت که می‌خواهد با چین همکاری و صلح و ثبات را حفظ کند.

پکن خط مشی و قصدش برای اتحاد مجدد با این جزیره را اعلام کرده و در عین حال حتی گزینه توسل به نیروی نظامی برای رقم زدن این اتحاد را رد نکرده است.

«شی جین‌پینگ » رئیس جمهور چین در سخنانی به مناسبت سال نوی میلادی «اتحاد مجدد سرزمین مادری» را «رویداد تاریخی اجتناب‌ناپذیر» خواند.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین  نیز روز یکشنبه گفت:«تایوان هرگز کشور نبوده و قطعاً در آینده هم نخواهد بود.»

آمریکا و انگلیس پیروزی لای  چینگ ته را تبریک گفتند فرانسه نیز روز یکشنبه به رای دهندگان و نامزدهای تایوان به دلیل شرکت در انتخابات  تبریک گفت.

پکن تحرکات غرب و تبریک پیروزی وزیر خارجه آمریکا به ویلیام لای چینگ ته را بی‌پاسخ نگذاشت و از آمریکا خواست به اصل چین واحد و تعهد رهبران خود مبنی بر عدم حمایت از استقلال تایوان احترام بگذارد.

«هوآ چونیینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین گفت:«ایالات متحده باید تعاملات رسمی با تایوان را متوقف و از ارسال هرگونه پیام اشتباه به نیروهای جدایی‌طلب خودداری کند.»

 

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها