|

مدیر حوزه‌های علمیه:

برای جوانان داوطلب هلال‌احمر دوره‌‌های اعتقادی و دینی در نظر گرفته شود

آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: برای جوانان داوطلب هلال احمر لازم است هم به لحاظ تخصصی و کاری و هم به لحاظ اعتقادی و دینی دوره‌‌های آموزشی و تبیینی در نظر گرفته شود.

برای جوانان داوطلب هلال‌احمر دوره‌‌های اعتقادی و دینی در نظر گرفته شود

به گزارش شبکه شرق، مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: برای جوانان داوطلب هلال احمر لازم است هم به لحاظ تخصصی و کاری و هم به لحاظ اعتقادی و دینی دوره‌‌های آموزشی و تبیینی در نظر گرفته شود.

محمد عشقی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد در جریان دیدار با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور در خصوص مهم‌ترین فعالیت‌های هلال احمر، اظهار کرد: جمعیت هلال احمر در کنار بحث های مدیریتی و اجرایی، در حوزه مباحث فرهنگی و آموزشی نیز اقدامات زیادی انجام می‌دهد، به ویژه در بحث‌های فرهنگی در تعامل با طلاب قدم‌هایی برداشته‌ایم.

عشقی با تاکید بر خیریه بودن جمعیت هلال احمر افزود: هلال احمر یک نهاد غیر دولتی است که وظایف خیرخواهانه را به دوش گرفته است و اولین پرچمی که در حوادث برافراشته می‌شود، پرچم هلال احمر است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان یزد با بیان اینکه توسعه خانه‌های هلال نقش مهمی در تقویت خدمات دهی به مردم در زمان بروز حوادث دارد، تصریح کرد: این خانه‌ها می‌توانند تمامی وظایف و تکالیف جمعیت هلال احمر را با همکاری جوامع محلی اجرا کنند و به دلیل شرایط خاص اقلیمی کشور ما، چرخه مدیریت بحران دارای جایگاه ویژه‌ای است و اگر اقدامات آماده‌سازی قبلی برای مواجهه با بحران مناسب باشد در زمان بروز حادثه می‌توان تبعات ناشی از حادثه را کاهش داد.

او با بیان اینکه بیش از ۹۰ خانه هلال در استان افتتاح شده و تیم بندی های خاص امدادی و جوانان در آن انجام شده و فعالیتهای داوطلبانه در مناسبت های مختلف را برگزار می کنند، افزود: در این چار چوب افزایش سرمایه اجتماعی با جلب همکاری مردم در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار دارد و در این رویکرد اقدامات بر اساس نیازهای واقعی مردم است.

حجت الاسلام شعشعی، مسول دفتر نماینده ولی فقیه جمعیت هلال احمر استان یزد نیز در این دیدار اظهار کرد: «هلال احمر از سال‌های دور یک ارتباطی را در بحث آموزش با جوانان دارد که از قدیم در مدارس و از سال ۸۰ در دانشگاها اجرا شده است.

او افزود: تشکیل کانون‌های دانشجویی هلال احمر و از اواسط دهه ۹۰ نیز کانون‌های طلاب در دستور کار هلال احمر بوده است.

مسول دفتر نماینده ولی فقیه جمعیت هلال احمر استان یزد با اشاره به این‌که مجهز کردن طلاب به این ابزار هم کمک‌کننده است  تصریح کرد:‌ از آنجا که استان نیز حادثه‌خیز است، وقتی طلاب با امداد و کمک‌های اولیه آشنایی بیشتری داشته باشند این آموزش‌ها هم برای خودشان، هم برای خانواده‌هایشان و هم برای اجتماعی که در آن حضور دارند، می‌تواند مفید باشد.

 آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور ضمن تبریک به مدیرعامل جدید هلال احمر استان و ضمن قدردانی از تلاش‌ها و خدمات اجتماعی نیروهای این نهاد ارزشمند و تقدیر ویژه از امدادگران و اعضای داوطلب در حوادث و بلایا، اظهار کرد: فعالیت و خدمت در راستای کمک به بندگان خدا از اجر بسیاری برخوردار است و از آنجا که اسلام، نظامی جامع است، تأمین نیازهای تمام مردم جهان و تحقق حقوق بشر در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: نظام امدادی و خدماتی زیادی در اسلام وجود دارد که در کمک رسانی به مردم بسیار مهم است و در این آئین، تامین نیازهای مادی، معنوی، اخلاقی و دینی و فکری زندگی اهمیت دارد.

مدیر حوزه های علمیه کشور  تصریح کرد: نیروهای هلال احمر معمولاً در شرایط سخت به کمک مردم می‌روند و به آنها امدادرسانی می‌کنند و ار انسان در شرایط سختی به فریاد کسی برسد، ارزش عمل او چندین برابر کار دیگران است.

آیت الله اعرافی با بیان این که فعالیت در قبال جامعه در دو بخش تعالی و زندگی و تامین نیازهای زیستی و حیاتی است، گفت: هر دو اهمیت زیادی دارد و تاکیدات زیادی بر تامین نیازها شده است به طوری که اسلام، نظامی جامع است و بسیاری از تامین نیازها در آن اختصاص به شیعیان و مسلمانان ندارد و تامین نیازهای انسان و حقوق بشر مورد توجه است.

وی با بیان این که فعالیت در قبال جامعه در دو بخش تعالی و زندگی و تامین نیازهای زیستی و حیاتی است، افزود: هر دو اهمیت زیادی دارد و تاکیدات زیادی بر تامین نیازها شده است به طوری که اسلام، نظامی جامع است و بسیاری از تامین نیازها در آن اختصاص به شیعیان و مسلمانان ندارد و تامین نیازهای انسان و حقوق بشر مورد توجه است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: اقداماتی که اسلام در زمینه یاری رساندن، درمان، امداد و نجات دیگران آورده مسائل مشترک است و کاری به اعتقادات مذهبی و دینی ندارد و ارزش و پاداش زیادی برای آن ذکر شده است.

مدیر حوزه های علمیه کشور، تصریح کرد: رفع بسیاری از مشکلات نیاز به همفکری و همراهی دستگاه‌های خصوصی و دولتی نیاز دارد و به هم پیوستگی و اقدامات شبکه‎ای منجر به موفقیت می‎ شود، دستگاه‎های اجرایی در ارتباط با دیگر دستگاه‎ها و نهادها باید تعامل داشته باشند.

آیت الله اعرافی تاکید کرد: لازم است هم به لحاظ تخصصی و کاری آموزش‌های لازم به جوانان داوطلب و امدادگران و نجاتگران ارائه شود و هم به لحاظ اعتقادی و دینی برای آنها دوره‌‌های آموزشی و تبیینی در نظر گرفته شود.

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها