|

لیبرمن:

مرز غزه و مصر را تخریب کنید تا فلسطینی ها به سینا آواره شوند

وزیر اسبق جنگ اسرائیل خواستار تخریب مرز بین نوار غزه و مصر با هدف وادار کردن فلسطینی‌های غزه به آوارگی در صحرای سینا مصر شد.

مرز غزه و مصر را تخریب کنید تا فلسطینی ها به سینا آواره شوند

 

به گزارش شبکه شرق، اویگدور لیبرمن در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت: عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در زمینه جلوگیری از قاچاق سلاح از طریق مرز مصر با نوار غزه، ناکام بوده است و ۹۰ درصد سلاح در غزه از طریق مصر وارد این منطقه می شود.

لیبرمن افزود: باید محور فیلادلفیا (مرز نوار غزه با مصر) منهدم شود. در این صورت فلسطینی ها به طور اختیاری به صحرای سینا منتقل خواهند شد.

وزیر جنگ اسبق اسرائیل همچنین گفت: ما فلسطینی ها را بیرون نمی کنیم. اما در مقابل، مانع رفتن آنها به مصر نیز نخواهیم شد.

لیبرمن پیشتر گفته بود: تنها راه حل برای نوار غزه، واگذاری اداره آن به مصر است. همچنین باید منطقه الف در کرانه باختری نیز به اردن واگذار شود.

وزیر جنگ اسبق اسرائیل همچنین تأکید کرده بود: راه حل وضعیت کنونی، لغو توافق اسلو و واگذاری غزه به مصر و بخش های مشخصی از کرانه باختری به اردن است. زیرا پیشنهاد بازگشت تشکیلات خودگردان به کرانه باختری، غیرقابل تحقق و بی فایده است و نیروهای چند ملیتی مانند یونیفل در لبنان قادر به حل «مشکل» در نوار غزه نخواهند بود.

لیبرمن تصریح کرده بود: مصر تنها کشوری است که می تواند غزه را کنترل کند و «اسرائیل» باید گذرگاه‌هایش با غزه را به طور کامل و به صورت همیشگی ببندد و از ارسال آب و برق به آن خودداری کند. همچنین باید مصری ها را با کار انجام شده مواجه کرد و چنانچه این وضعیت را نمی پسندند پس هر کاری را که می خواهند انجام دهند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه (هفتم اکتبر ۲۰۲۳) عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲(۲۴ نوامبر ۲۰۲۳)آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه نوار غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و متوقف ساختن عملیات مقاومت، در حال بمباران این منطقه تحت محاصره است.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها