|

احتمال بازگشت قریب‌الوقوع سفرای ایران و مصر به‌ دو کشور

با توجه به بازگشت روابط تهران و ریاض و گفت‌وگوی تلفنی اخیر رئیس‌جمهور ایران با همتای مصری خود، یک مسئول مصری از بازگشت قریب‌الوقوع روابط تهران و قاهره خبر داد.

احتمال بازگشت قریب‌الوقوع سفرای ایران و مصر به‌ دو کشور

به گزارش شبکه شرق، یکی از مقامات مصر از سفر قریب الوقوع سفرای ایران و مصر پس از سوگندنامه ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

اسپوتینک گزارش داد، احیای روابط تهران و پایتخت‌های عربی گامی اساسی در ثبات منطقه است، «مترسکی» را که واشنگتن برای ایجاد رعب در منطقه استفاده می‌کرد، از بین می‌برد.

 پس از احیای روابط عربستان و ایران، پیش بینی می‌شود گامی مشابه بین قاهره و تهران برداشته شود، به ویژه پس از تماس اخیر که رئیس جمهور ایران در آن پیروزی همتای مصری خود در انتخابات اخیر ریاست جمهوری مصر را تبریک گفت.
 
 
دانشگاه الازهر مصر با انتشار بیانیه ای از کشورهای عربی و اسلامی خواست فورا محاصره غزه را در هم بشکنند.
در همین زمینه، رخا احمد حسن، یکی از اعضای شورای روابط خارجی مصر گفت که بازگشت سفرای بین مصر و ایران احتمالا به زودی اتفاق می‌افتد.

 او خاطرنشان کرد: تبریک ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر پس از پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به معنای رسیدن روابط به بالاترین سطح است.

او در گفتگو با اسپوتنیک افزود: در جریان تماس رئیس‌جمهور ایران با السیسی، موضوعات زیادی از جمله احیای روابط دو کشور و پرونده‌های منطقه‌ای غزه و دریای سرخ مورد بررسی قرار گرفت.

 رخا افزود: سطح روابط دو کشور در حال حاضر حاکی از نزدیک بودن بازگشت سفرا به دو کشور است، در حالی که سخنان سلطان هیثم بن طارق عمان را می‌توان در راستای تلاش‌ها دانست.

 او معتقد است که بازگشت سفرا به دو کشور ممکن است پس از ادای سوگند السیسی  برای دوره جدید ریاست جمهوری صورت گیرد.

 وی خاطرنشان کرد: احیای روابط دو کشور به منزله تکمیل حلقه به ویژه پس از نزدیکی اخیر عربستان و ایران و تلاش برای حل بحران یمن است.

 به گفته رخا، دستیار سابق وزیر امور خارجه مصر، آغاز حضور ایران در کشورهای عرب به شکلی متفاوت، علاوه بر افزایش نسبت مبادلات تجاری با کشور‌های عربی، به ثبات و توسعه کمک می‌کند.

از دیگر جنبه‌های احیای روابط ایران با کشورهای منطقه می‌توان به از بین رفتن ادعاهای آمریکایی‌ها در مورد خطرات ایران در منطقه اشاره کرد. وقتی ادعاهای آمریکا از بین برود، رژیم صهیونیستی به عنوان خطر اصلی در منطقه دیده می‌شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها