|

اظهارات مهم امیرعبداللهیان درباره پیام آمریکا به ایران برای کنترل دامنه جنگ غزه و پاسخ صریح ایران

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جنگ غزه حیثیت آمریکا را به چالش کشیده است، گفت: امروز درون کاخ سفید درگیری‌های سیاسی وجود دارد مبنی بر اینکه چرا آمریکا اینقدر خود را به اسرائیل گره زد که حالا به فکر خروج آبرومندانه از جنگ غزه باشد.

اظهارات مهم امیرعبداللهیان درباره پیام آمریکا به ایران برای کنترل دامنه جنگ غزه و پاسخ صریح ایران

به گزارش شبکه شرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه بعدازظهر امروز (شنبه) پس از کنفرانس بین المللی تهران در خصوص فلسطین در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: اجلاس امروز با حضور نمایندگان رسمی دولت‌ها از ۴۰‌کشور و نمایندگانی از بخش‌های غیردولتی، علمای دینی و مدیران و اصحاب رسانه‌ای از ۲۹ کشور برگزار شد و این نشان می‌دهد موضوع فلسطین محوریت و اهمیت خوبی را در سطح جهانی دارد.

وی گفت: هدف اصلی از برگزاری این نشست ایجاد هماهنگی بیشتر در مواضع سیاسی و بین‌المللی برای کمک به مردم فلسطین است. هدف اصلی ما در این مقطع از نسل کشی مردم غزه این است که بتوانیم اقدامات چندجانبه داشته باشیم و باید همه بدانند که فلسطین و آینده آن متعلق به مردم آن کشور است.

وزیر امور خارجه افزود: تمرکز بر احقاق حقوق فلسطینیان از طریق حق تعیین سرنوشت آنها امروز با ردیگر مورد تاکید قرار گرفت. ریشه آنچه امروز شاهد هستیم به ۷ اکتبر(۱۵ مهر) بر نمی‌گردد؛ طوفان الاقصی اقدامی افتخار آمیز از سوی مقاومت فلسطین و حماس بود ولی ریشه آن به ۷۵ سال گذشته برمی‌گردد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: دیداری که اخیرا با اسماعیل هنیه در قطر داشتم در آستانه سفر وی به مصر و رایزنی در خصوص برخی طرح‌های سیاسی در خصوص توقف جنگ، چگونگی تبادل اسرا و آینده فلسطین بود که در این محورها گفتگو داشتیم. رهبران مقاومت فلسطین در جهاد اسلامی ایده‌های مهمی را برای مرحله سیاسی دارند و سناریوهای متعددی را، هم برای جنگ و هم برای آینده آن در جهت احقاق حقوق فلسطینیان دنبال می‌کنند.

جنگ غزه حیثیت آمریکا را به چالش کشیده است

وی گفت: در ۷۰ روز گذشته بدون استثنا پیام‌های آمریکایی‌ها و غربی‌ها به ما، با تمرکز بر این است که دامنه و گسترش جنگ را ایران کنترل کند. حزب الله لبنان خودش تصمیم گرفت تا با درگیری در جنوب لبنان با اسرائیل روبرو شود. نیروهای یمنی در دفاع از مردم فلسطین اقداماتی را انجام دادند و گروه‌های مقاومت عراقی و سوری هم پایگاه‌های آمریکایی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند. آمریکا مرتب درخواست می‌کند کمک کنید برای توقف این روند، اما نمی‌شود شما یک طرف جنگ باشید و بخواهید دیگران در این ارتباط کاری نکنند، این شدنی نیست.

وی ادامه داد: به صراحت به آمریکا گفتیم شمایی که در یک طرف جنگ غزه قرار دارید نمی توانید صحبت از کنترل دامنه جنگ کنید.

امیرعبداللهیان افزود: در مقطعی آمریکایی‌ها از ما خواستند تا گروه‌های مقاومت منطقه اقدامی علیه آنها انجام ندهد ولی ما به آنها چندین مرتبه گفتیم که ما هرگز نه به آنها دستوری دادیم و نه دستوری خواهیم داد.

وزیر امور خارجه گفت: آنچه ما امروز در صحنه جنگ غزه می‌بینیم این است که به‌رغم میل نتانیاهو در خصوص ادامه جنگ، حامیان اسرائیل به این نتیجه رسیدند که ادامه جنگ راهکار نیست و این وضعیت حیثیت آمریکا را به چالش کشیده است.

آمریکا متهم نیست، مجرم است

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به ایسنا درباره اتهام‌زنی آمریکا به ایران درباره کمک ایران به ارتش یمن درباره حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ گفت: آمریکا ایران را متهم می‌کند، این در حالی است که آمریکا خودش در کنار اسرائیل در جنگ قرار دارد. اگر ایران امروز متهم می‌شود به نادرستی از سوی آمریکا؛ آمریکا، متهم نیست بلکه خود مجرم است و باید در دادگاه جنایتکاران جنگی در کنار خلبانان و مقامات نظامی، امنیتی و سیاسی اسرائیل، مقامات آمریکایی هم محاکمه شوند و باید عدالت حکم کند درباره رفتاری که آمریکا در کنار اسرائیل در ۷۷ روز گذشته داشته است.

رایزنی رئیسی-السیسی بخشی از حرکت برای بازگشت روابط ایران-مصر به حالت عادی بود

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی دیگر درباره اولین گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهور ایران و مصر و روابط تهران-قاهره نیز گفت: ما در شهریور ماه توافقی را با وزیر خارجه مصر درباره بازگشت روابط ۲ کشور به حالت طبیعی داشتیم. در این مسیر دیدار سران ایران و مصر را در حاشیه نشست ریاض داشتیم. در آن‌جا توافقات مهمی بین روسای‌جمهور ۲ کشور انجام گرفت و امروز هم بخشی از حرکت ما برای بازگشت روابط ۲ کشور به حالت عادی را در چارچوب تماس تلفنی روسای جمهور ۲ کشور شاهد هستیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: ما امیدوار هستیم که در زمان مناسب و بر اساس طراحی‌ که بین وزرای خارجه ۲ کشور مورد توافق قرار دارد، بتوانیم شاهد توسعه و پیشرفت مناسبات تهران و قاهره باشیم. ما پیشرفت و توسعه مناسبات را به نفع ۲ ملت، منطقه و جهان اسلام می‌دانیم.

هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم

امیرعبداللهیان بیان کرد: بار دیگر تاکید می‌کنیم که هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم و این گروه‌های نیابتی که آمریکا می‌گوید گروه‌هایی هستند که در خصوص تامین منافع و امنیت ملی خود اقدام می‌کنند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در خصوص دریای سرخ و تشکیل ائتلاف از سوی آمریکا علیه یمن هم باید گفت که بهتر است بجای این قبیل کارها، آنها از حمایت اسرائیل که جنایتکارانه‌ترین رفتارها را در ۷۵ روز اخیر انجام داده دست بردارند.

ائتلاف «دریای سرخ» راهکار نیست بلکه راه حل در توقف ریختن «خون سرخ» مردم غزه است

وی ادامه داد: ما به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم و از اینکه آمریکا دست اسرائیل را کاملا باز گذاشته و فرماندهان نظامی، اطلاعاتی و مقامات سیاسی آمریکا با تمام توان در نسل کشی مردم غزه به آنها کمک می‌دهند، این را خطای استراتژیک آمریکا می‌دانیم. راهکار ایجاد ائتلاف در دریای سرخ نیست بلکه متوقف کردن ریختن خون سرخ مردم کرانه باختری و غزه است.

 

منبع: همشهری آنلاین
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها