|

بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند

تقویت همکاری‌ها در قالبهای دو جانبه، منطقه ای و چند جانبه با هدف هم پیوستگی منطقه ای از جمله موارد دیگری است که در بیانیه مشترک به آن اشاره شده است.

بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند

به گزارش شبکه شرق، نهادهای امنیت ملی ایران و هند در بیانیه مشترک با اعلام تعهد خود در افزایش همکاری‌ها به‌منظور مواجهه مشترک با چالش‌های منطقه‌ای وجهانی بر ضرورت بازبینی تحولات جدید و تأثیرگذار در جهان برای تقویت چندجانبه‌گرایی تأکید کردند.

 

در پایان سفر یک روزه «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند به ایران در بیانیه مشترکی که به امضای دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و همتای هندی وی رسید دو طرف با ارزیابی تحولات جهانی، منطقه ای و دوجانبه بر تعهد دو کشور در مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و مظاهر آن بمنظور ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه تاکید کردند.

در بخشی از این بیانیه که امروز دوشنبه (۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) در تهران صادر شد، دو طرف ضمن اعلام تعهد خود در افزایش همکاری‌ها به منظور مواجهه مشترک با چالش‌های منطقه ای و جهانی بر ضرورت بازبینی تحولات جدید و تاثیرگذار در جهان برای تقویت چندجانبه گرایی تاکید شده است.

تقویت همکاری‌ها در قالبهای دو جانبه، منطقه ای و چند جانبه با هدف هم پیوستگی منطقه ای از جمله موارد دیگری است که در بیانیه مشترک به آن اشاره شده است.

در این بیانیه از مواصلات به عنوان یک عنصر اصلی در ادغام منطقه ای و رفاه جمعی یاد شده و در این رابطه بر پروژه چابهار به عنوان نماد همکاری‌های دو طرف تاکید شده است.

ضرورت ارتقای تلاشهای مشترک با فدراسیون روسیه و سایر کشورهای ذی نفع در آسیای میانه و قفقاز با هدف ارتقای کریدورهای موجود به ویژه کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب (INSTC) و دیگر مسیرهای مواصلاتی که از چابهار بعنوان کانون ترانزیت در منطقه استفاده می کند از جمله رویکردهای مشترک دیگری است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

در بخش دیگری از بیانیه مشترک نهادهای امنیت ملی ایران و هند، طرفین نسبت به وضعیت انسانی و اقتصادی در افغانستان اظهار نگرانی کرده و از برقراری یک دولت فراگیر با مشارکت معنادار همه گروه‌ها و اقوام حمایت کردند.

تاکید بر ضرورت توسعه بیشتر روابط میان مردم دو کشور با توجه به پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت فراز دیگری از بیانیه مشترک امضاء شده میان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با آجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند است.

 

منبع: ایرنا
 
  • «شرق» از نشست فصلی شورای حکام و کنفرانس خبری رافائل گروسی در مورد حل چالش‌ها با تهران گزارش می‌دهد
  • «شرق» در گفت‌وگو با کارشناسان، تداوم تنش در مناسبات آذربایجان-ایران و دلایل تنش‌زایی‌های همسایه را بررسی می‌کند
  • گزارشی از رونمایی موشک هایپرسونیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتری در حضور رئیس‌جمهوری و بازخوانی بازخوردهای جهانی آن