|

امید کجاست؟

چشم‌ها به دنبال درنای سیبری

امید، تک‌درنای سیبری که به برندی برای منطقه فریدونکنار تبدیل شده، زمستان امسال وارد ایران نشد و نگرانی دوستداران محیط‌ زیست را فراهم کرد. البته متخصصان معتقدند نیامدن امید به علت تغییرات اقلیمی و اثر آن بر دمای هوا‌ست، چون زمستان امسال هوا چندان سرد نشده بود تا امید احساس سرما کند.‌

چشم‌ها به دنبال درنای سیبری

ایرنا: امید، تک‌درنای سیبری که به برندی برای منطقه فریدونکنار تبدیل شده، زمستان امسال وارد ایران نشد و نگرانی دوستداران محیط‌ زیست را فراهم کرد. البته متخصصان معتقدند نیامدن امید به علت تغییرات اقلیمی و اثر آن بر دمای هوا‌ست، چون زمستان امسال هوا چندان سرد نشده بود تا امید احساس سرما کند.‌

امید، تک‌درنای سیبری ۱۵ سال متوالی به تنهایی از سیبری به ایران و منطقه فریدونکنار می‌آمد تا زمستان خود را در این تالاب زیبا و پر از خوراکی بگذراند. سال گذشته دارای یک یار از بلژیک شد؛ در‌واقع یکی از نگرانی‌های مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست این بود که با تلف‌شدن امید، مسیر پروازی غربی که به ایران ختم می‌شود از بین برود و کور شود؛ ازاین‌رو با رایزنی‌های صورت‌گرفته با یک مرکز بین‌المللی پرورش درنا در بلژیک، موفق شدند یک درنای ماده را به ایران منتقل کنند که رویا نام گرفت.

رویا با رعایت پروتکل‌های بین‌المللی ششم بهمن ۱۴۰۱ وارد منطقه فریدونکنار شد. بعد از آن مراسم آشنایی رویا با امید آغاز شد و در مدت زمان کوتاهی با هم جفت‌و‌جور شدند. با گذشت چند روز، رفتارها و آواهای مخصوصی از سوی این دو پرنده به گوش رسید که نشان می‌داد ‌با هم آشنا شده‌اند. بعد از آن با مشاوره‌های بین‌المللی تصمیم بر رهاسازی رویا گرفته شد. بر این اساس رهاسازی به‌طور تدریجی انجام و باعث شد تا امید بعد از ۱۵ سال دوباره رقص و آواز را از سر بگیرد تا توجه رویا را به خود جلب کند. سپس هر دو به رقص درآمدند، این نزدیکی باعث شد تا مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به زنده‌ماندن مسیر پروازی غربی امیدوار شوند.

روزها گذشت و این دو پرنده در کنار هم به گشت‌و‌گذار در منطقه پرداختند. امید تلاش می‌کرد تا رویا را برای مهاجرت آماده کند. کم‌کم زمان مهاجرت نزدیک شد و همه امیدوار بودند که رویا در این مسیر طولانی امید را همراهی کند. بالاخره در ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ یعنی بعد از گذشت ۳۴ روز از روزهای در کنار هم بودن، این دو پرنده‌ سفرشان را آغاز کردند و هر دو به قصد سیبری، تالاب فریدونکنار را پشت سر گذاشتند. روزها گذشت اما خبری از آنها نبود تا اینکه در ۲۱ اسفند یعنی هفت روز بعد از شروع مهاجرت، خبر رسید که رویا به تنهایی در تنکابن -‌یکی از شهرهای غربی مازندران‌- دیده شده است؛ این یعنی اینکه تلاش‌ها نتیجه نداد و امید دوباره تنها رفت؛ حالا رویا ماند و یک سال دیگر انتظار که شاید امید بیاید اما بعد از آن امید نیامد و رویا در فریدونکنار  تنها ماند.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست درباره آخرین وضعیت امید و رویا به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: مهاجرت پرندگان تابع شرایط خاصی است که مهم‌ترین آن بحث دما و اقلیم است؛ زمانی که هوای عرض‌های شمالی زمین در وقت مشخصی سردتر می‌شود، پرندگان از عرض‌های شمالی به سمت عرض‌های جنوبی زمین می‌آیند، به‌خصوص پرندگان مهاجری که آبزی و کنار آبزی هستند در عرض‌های جنوبی مانند سواحل شمالی، جنوبی و تالاب‌های ایران وارد شده و زمستان‌گذرانی  می‌کنند.

علیرضا ابدالی درباره علت نیامدن امید در زمستان سال گذشته به فریدونکنار افزود: امید یک درنای سیبری است. حال و روز زمستان گذشته کره زمین هم چندان سرد نشده بود، در ایران و تهران هم در ماه‌های آذر و دی هوا چندان سرد نشده بود که قطعا در عرض‌های شمالی‌تر زمین هم وضعیت همین‌طور بود.

وی اظهار کرد: با این شرایط جوی، کارشناسان احتمال دادند که امید آمده اما به کشور ما نرسیده است و در همان عرض‌های شمالی تک مانده؛ چون هوا آن‌قدر سرد نبود که الزامی باشد تا امید به مناطق گرم‌تر بیاید. البته در سنوات گذشته هم پیش آمده بود که امید یک یا دو سالی به ایران نیامد. حالا امیدواریم امید تحت تأثیر شرایط اقلیمی ضرورتی ندیده باشد که به ایران بیاید.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: هر‌چند در سرشماری‌های سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز نسبت به سنوات گذشته کاهش چند‌درصدی مهاجرت پرندگان را شاهد بودیم، در‌‌واقع پرندگان از گونه‌های مختلف کمتر به عرض‌های جنوبی آمدند و این شرایط فقط مختص کشور ما نبود؛ چون هوا در عرض‌های شمالی آن‌قدر سرد نشده بود که پرندگان احساس نیاز به  مهاجرت کنند.

وی تأکید کرد: این یکی از حدس‌هایی است که درباره امید می‌زنیم و امیدواریم حدس غالب همین باشد و امید زنده باشد و امسال با سرد‌شدن هوا باز هم شاهد حضور تک‌درنای سیبری در کشور باشیم.

ابدالی درباره وضعیت رویا و اینکه اگر امید برنگردد تکلیف این درنای ماده چه می‌شود، گفت: رویا در شرایطی خوب و تحت حفاظت ویژه قرار دارد، اما اگر امید نیاید با همفکری کمیته تخصصی که در این زمینه در کشور فعال است، تصمیم خواهیم گرفت. البته رویا را از یک مرکز بین‌المللی پرورش درنا در بلژیک به ایران آوردیم و اگر امسال هم امید نیاید، با مرکزی که رویا را از آنجا گرفتیم همفکری خواهیم کرد و قطعا بهترین گزینه را برای رویا انتخاب می‌کنیم.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها