|

اجرای رتبه‌بندی حقوق معلمان را چقدر افزایش داد؟

رضا مرادصحرایی، وزیر آموزش و پرورش گفت‌‌: حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی، ۲۶ درصد رشد پیدا کرده که البته حق معلمان بیش از این است.

اجرای رتبه‌بندی  حقوق معلمان را چقدر افزایش داد؟

ایرنا: ‌رضا مرادصحرایی، وزیر آموزش و پرورش گفت‌‌: حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی، ۲۶ درصد رشد پیدا کرده که البته حق معلمان بیش از این است.

مراد‌‌صحرایی در جلسه علنی ‌روز گذشته (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی گفت: ما یک بسته تشویقی را برای نگهداشت بازنشستگان و افرادی که در شرف بازنشستگی هستند در وزارت آموزش و پرورش طراحی کردیم و اکنون در دولت است که اگر در دولت به تصویب برسد، بستر نگهداشت معلمان را فراهم خواهد کرد.

او با بیان اینکه دستورالعمل نقل‌و‌انتقال معلمان را نیز به نفع شهرهایی که کمبود معلم دارند اصلاح کردیم، گفت: سهم بودجه آموزش و پرورش از بودجه کشور در یک دهه اخیر روز به روز‌ کمتر شده است. در سال ۱۴۰۲ بودجه آموزش و پرورش به ۱۲.۹ رسید که این بودجه در سطح منطقه ما به‌طور متوسط ۱۵.۵ است. ۷۳ همت کسری در وزارت آموزش و پرورش داریم. علی‌رغم تمام مشکلات موجود، پرداخت معلمان حق‌التدریس ماهانه شده است و از منبع مالی وزارت آموزش و پرورش بالغ بر ۲۵ همت تسهیلات با سود پایین به معلمان اعطا کردیم. با توجه به جنگ ترکیبی که در جامعه به راه انداخته بودند، والدین از این تصمیم نگران بودند، اما بالاخره ما پس از بحث‌های کارشناسی در مهرماه سال ۱۴۰۱ مدارس را بازگشایی کردیم.

او افزود: در شرایطی که از ۲۵ شهریور‌ ۱۴۰۱ کشور وارد جنگ شناختی شده بود و نوک این حمله مدارس ما به‌ویژه دبیرستان‌های دخترانه بودند، با ابتکار مجلس شورای اسلامی و دولت، قانون رتبه‌بندی معلمان در مجلس نهایی شد و یک راهبرد اثربخش برای جداکردن صف فرهنگیان از افرادی که نسبت به وضعیت خود اعتراض داشتند، بود.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: یکی دیگر از چالش‌هایی که ما با آن مواجه هستیم، اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بود که بعضا اجرای نادرست آن کام‌ برخی از معلمان را تلخ کرد‌. عدم پرداخت کافی و اجرای درست رتبه‌بندی معلمان در اسفند‌ سال ۱۴۰۱ منجر به نارضایتی معلمان شد و در نهایت در فروردین‌ سال ۱۴۰۲ وزیر آموزش و پرورش استعفا داد و بنده در شرایطی این وزارتخانه را تحویل گرفتم که با سه نقطه بحرانی مواجه بودیم.

مراد‌صحرایی اظهار کرد: وضعیت دانش‌آموزان کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که جمعیت دانش‌آموزی کشور بیش از سه‌میلیون‌و ۶۰۰ هزار نفر اضافه شده‌ و از سوی دیگر میزان بازنشستگی در وزارت آموزش و پرورش از میزان جذب‌شدگان پیشی گرفته است؛ یعنی ما از یک سو با رشد جمعیت دانش‌آموزی مواجه بوده‌ایم و از سوی دیگر با افزایش میزان بازنشستگان روبه‌رو هستیم. همچنین در بحث نیروی خدماتی نیز ما با کاهش در وزارت آموزش و پرورش روبه‌رو شده‌ایم. ما بالغ بر ۱۷۶‌هزار‌و ۷۳۱ معلم برای سال ۱۴۰۳ کمبود داشتیم و بنده در ۲۹ مهرماه سال ۱۴۰۲ این موضوع را به سازمان اداری استخدامی اعلام کردم. تقریبا از فاصله سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ جذب دانشجو‌-معلم به صفر رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ما در وزارت آموزش و پرورش وضعیت نیروی انسانی را مطالعه کردیم و با همکاری سازمان اداری استخدامی مجوز جذب ۷۲ هزار نفر را گرفتیم که این میزان استخدام در این حجم بی‌سابقه است. امروز که در محضر شما هستم، نتایج آزمون استخدامی در همین هفته اعلام خواهد شد. از سوی‌ دیگر، دستورالعمل‌ها و شیوه‌های ساماندهی را به‌گونه‌ای اصلاح کردیم که تمرکز را بر جذب نیروی انسانی بگذارد.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها