|

کاهش هوشیاری کارگران در گرما

اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی ایران، با اشاره به موضوع افزایش گرمای هوا در فصل تابستان و نتایج آن برای کارگران ساختمانی، اظهار کرد: گرمای هوا در فصول گرم سال نه‌تنها برای کارگران حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در جنوب، بلکه برای همه کارگران کشور و ازجمله کارگران ساختمانی مشکلاتی ایجاد می‌کند که هم کارفرما، هم دولت و هم خود کارگران باید به آن توجه و برای آن تدبیر کنند.

کاهش هوشیاری کارگران در گرما

ایلنا: اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی ایران، با اشاره به موضوع افزایش گرمای هوا در فصل تابستان و نتایج آن برای کارگران ساختمانی، اظهار کرد: گرمای هوا در فصول گرم سال نه‌تنها برای کارگران حوزه نفت و گاز و پتروشیمی در جنوب، بلکه برای همه کارگران کشور و ازجمله کارگران ساختمانی مشکلاتی ایجاد می‌کند که هم کارفرما، هم دولت و هم خود کارگران باید به آن توجه و برای آن تدبیر کنند.

او افزود: صنعت ساختمان‌سازی جزء سخت و زیان‌آورترین مشاغل کشور است. این را هم آمار حوادث کار و هم تعداد بیماری‌های شغلی پس از بازنشستگی و تعداد ازکارافتادگی‌ها در این شغل، تأیید می‌کنند. یکی از دلایل سختی این شغل این است که کار ساختمانی نیز در زمره مشاغلی است که در زیر نور آفتاب انجام می‌شود و در فصل گرما نیز ادامه می‌یابد. در همه استان‌های گرمسیر و سردسیر کشور در دماهای ۴۰ تا ۵۰ درجه در سه یا چهار فصل گرم سال، کارهای ساختمانی ادامه می‌یابد که در این حوزه باید نکاتی را مدنظر قرار داد.

شوکت با اشاره به افزایش سطح گرمای هوا در برخی ارتفاعات و مناطق، اظهار کرد: گرمی هوا برای برخی حوزه‌ها مثل آرماتوربندها، آهنگران و جوشکاران اسکلت فلزی، بنا-سفت‌کاران، نماکاران و سنگ‌کاران نمای ساختمان، سخت است و کارگران بسیاری در دمای گرم و شرجی آسیب می‌بینند.

این فعال کارگری با تأکید بر این موضوع که برای مقابله با خطرات گرمای زیاد فصول گرم سال، راهکارهایی وجود دارد، اظهار کرد: کارفرمایان باید شرایطی را فراهم آورند که در آن کارگران پس از نماز صبح شروع به کار کرده و قبل از ساعت ۱۰ یا ۱۱ صبح که هوا به اوج گرما می‌رسد، فعالیت کارگاه ساختمانی قطع شود و ادامه کار در ساعت چهار بعدازظهر به بعد تا زمانی که هوا در فصول گرم با روزهای بلند روشن است (7 و ۸ عصر) ادامه یابد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی ادامه داد: در برخی پروژه‌ها در برخی نقاط دنیا این امکان وجود دارد که با تأمین نور کافی کار اساسا در شب ادامه پیدا کند، اما در ایران اکثریت قاطع پروژه‌ها این امکان را ندارند؛ بنابراین باید با تقسیم کار به دو شیفت، حداقل پنج ساعت از قبل ظهر تا بعدازظهر کار معلق شود تا کارگران دچار گرمازدگی و آسیب‌های مختلف ناشی از گرما نشده و نیروی‌شان تحلیل نرود. در این مدت نیز کارفرما باید امکان اسکان کارگران در یک محیط دارای سایه با وسایل سرمایشی را فراهم کرده باشد تا در شیفت دوم کار فورا فعالیت خود را ادامه دهند.

او تصریح کرد: یکی از مشکلات واحدها و کارگاه‌های ساختمانی تأمین‌نشدن آب آشامیدنی سالم و خنک برای کارگران است. در برخی موارد حتی ظرف مناسب برای شرب وجود ندارد و در بسیاری از موارد مثل پروژه‌های ساختمانی دور از مناطق شهری و پروژه‌های مسکن‌های ملی، آب تصفیه‌شده در اختیار کارگران قرار نمی‌گیرد. ما موارد بالای مسمومیت کارگران در فصل گرم سال به دلیل مصرف بالای آب آشامیدنی نامناسب را داریم. شوکت با اشاره به مشکلات پروژه‌های مسکن ملی گفت: باتوجه به دوری کارگران این پروژه‌ها از محیط‌های شهری، علاوه بر موضوع مسمومیت ناشی از مصرف بالای آب غیربهداشتی، فشار کار در فصل گرما در این پروژه‌ها بیشتر است.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها