|

نگرانی از «جنگ تمام عیار»

با افزایش احتمال حمله نظامی اسرائیل به مواضع حزب‌الله لبنان و شعله‌ور‌شدن آتش یک جنگ دیگر در منطقه، کشورهای مختلف خواستار خروج شهروندان خود از لبنان شدند.

نگرانی از «جنگ تمام عیار»

با افزایش احتمال حمله نظامی اسرائیل به مواضع حزب‌الله لبنان و شعله‌ور‌شدن آتش یک جنگ دیگر در منطقه، کشورهای مختلف خواستار خروج شهروندان خود از لبنان شدند.

در همین ارتباط، رسانه‌ها گزارش دادند‌ «ملانی جولی»، وزیر خارجه کانادا، به «اسرائیل کاتز»، همتای اسرائیلی خود، اطلاع داده است کشورش در روند آمادگی نظامی برای تخلیه شهروندان خود از لبنان است. بر این اساس، «کانادا قصد دارد ۴۵ هزار شهروند خود را از ترس شروع جنگ، از لبنان خارج کند‌». وزارت خارجه کانادا نیز پیش از این در بیانیه‌ای به شهروندان خود توصیه کرد‌ از سفر به لبنان به دلیل وخامت اوضاع امنیتی، افزایش خطر حملات تروریستی و ادامه درگیری مسلحانه با اسرائیل خودداری کنند.

در همین حال، سی‌ان‌ان گزارش داده‌ مقامات ارشد ایالات متحده در دیدار با هیئت بلندپایه‌‌ اسرائیلی که به واشنگتن سفر کرده بودند، به آنها اطمینان داده‌اند ‌اگر جنگ تمام‌عیاری در مرز شمالی اسرائیل با حزب‌الله آغاز شود، دولت بایدن به‌طور کامل از متحد خود حمایت خواهد کرد. سی‌ان‌ان می‌گوید یک مقام ارشد دولت بایدن گفته این تضمین در جریان نشست‌های مقامات ارشد اسرائیلی از‌جمله رون درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاحی هنگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، با مقامات ارشد دولت بایدن به طرف اسرائیلی داده شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و برت مک‌گورک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه کاخ سفید در این جلسات با مقامات ارشد اسرائیلی گفت‌وگو کرده‌اند.

تضمین‌ به اسرائیل به صورت حضوری و در شرایطی ارائه شده که افزایش حملات مرزی در هفته‌های اخیر بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان نگرانی‌ها را درباره احتمال بروز یک درگیری تمام‌عیار دیگر در خاورمیانه تشدید کرده است.

ارتش اسرائیل در روزهای اخیر از تأیید «طرح‌های عملیاتی برای حمله به لبنان» خبر داده است. وزیر خارجه اسرائیل‌ نیز هشدار داده اسرائیل به تصمیم نهایی برای جنگ تمام‌عیار با حزب‌الله لبنان نزدیک می‌شود. از سوی دیگر، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به بالا‌گرفتن تنش بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان شدیدا ابراز نگرانی کرد.

آنتونیو گوترش اظهار کرد: «یک حرکت عجولانه و یک اشتباه محاسباتی می‌تواند فاجعه‌ای را ایجاد کند که بسیار فراتر از مرزها و صادقانه بگویم‌ فراتر از تصور باشد. مردم منطقه و جهان طاقت تبدیل‌شدن لبنان به غزه دیگری را ندارند».

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها