|

در صحن و حاشیه شورای شهر تهران چه گذشت از رأی‌زنی برای حضور شهردار تهران در انتخابات ریاست‌جمهوری تا وضعیت ذخایر آبی پایتخت

تهران در آستانه خشک‌سالی

تیرماه انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، شهردار تهران یکی از گزینه‌های بالقوه ریاست‌جمهوری شناخته می‌شود، برخی از شهرداران با همین انگیزه پا به ساختمان بهشت می‌گذارند که مقصد بعدی‌شان پاستور باشد.

تهران در آستانه خشک‌سالی

شرق:‌ تیرماه انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، شهردار تهران یکی از گزینه‌های بالقوه ریاست‌جمهوری شناخته می‌شود، برخی از شهرداران با همین انگیزه پا به ساختمان بهشت می‌گذارند که مقصد بعدی‌شان پاستور باشد. برخی نیز پس از نشستن بر صندلی شهرداری گمان می‌کنند می‌توانند هدایت کشور را هم بر عهده بگیرند. محمود احمدی‌نژاد تنها شهرداری بوده که توانسته به ریاست‌جمهوری برسد. محمدباقر قالیباف شهردار 12ساله تهران با وجود رکوردزنی‌ها در پروژه‌های بزرگ عمرانی و تلاش برای کسب عنوان معمار تهران مدرن، نتوانست راه احمدی‌نژاد را ادامه دهد. او به جای ریاست قوه مجریه به ریاست قوه مقننه رسید. علیرضا زاکانی، شهردار تهران، یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری که به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد، از همان ماه‌های ابتدایی با تکرار الگوهای احمدی‌نژاد خاطره این شهردار را که رئیس‌جمهور شد، زنده می‌کرد. او این روزها در لیست گمانه‌زنی‌ها نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری است اما مهدی چمران در پاسخ به خبرنگاران درخصوص حضور علیرضا زاکانی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو و تعیین تکلیف شهرداری تهران، گفت که شهردار تهران برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری نیاز به استعفا ندارند، همان‌طور‌که رئیس مجلس، رئیس‌جمهور و معاون اول رئیس‌جمهور نیاز به استعفا ندارند. ضمن اینکه درباره رفتن یا نرفتن آقای زاکانی نیز من اطلاعی ندارم و صحبتی نکرده‌اند. علیرضا نادعلی، سخنگوی شورای شهر تهران هم به خبرنگاران می‌گوید در این ارتباط هنوز صحبتی نشده؛ البته این مسئله یک موضوع بسیار شخصی است؛ اما همان‌طورکه گفته شد در رابطه با این موضوع، شهردار تهران صحبتی با اعضای شورا نکرده است. او درباره تعیین تکلیف شهرداری تهران در صورت حضور زاکانی به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری، می‌گوید: باید براساس قانون عمل کرد و ظاهرا شهردار می‌تواند مدتی را به صورت مرخصی به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری حاضر شود. محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر هم در تذکری در صحن شورا از اعضا درخواست کرد در این مدت همدلی بیشتری داشته باشند. او اضافه کرد:‌ یک ماه آینده روزهای مهمی برای کشور است و قرار بر این است دولتی جدید مستقر شود. فضای همدلی موجود در کشور باید در روزهای آینده نیز به نحوی مطلوب حفظ شود و افراد اصلی در این زمینه سیاست‌مداران هستند و باید بدانند که فضای انتخاباتی نباید اجازه دهد که کشور به حاشیه برود. آخوندی با بیان اینکه باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که صدای همدلی از شورا خارج شود، می‌گوید: شهید رئیسی همواره تلاش می‌کرد که با دوری از اختلاف به کار برای مردم بپردازد. در مناظره‌ها دیدیم با اینکه شهید رئیسی اطلاعات زیادی داشت، اما هیچ استفاده‌ای از آن نکرد. علت محبوبیت ایشان عمل به سخنانی است که در این روزها فیلم آن منتشر شده است.

تذکرهای بی‌پاسخ اعضای منتقد

در جلسه روز گذشته مهدی اقراریان، رئیس کمیته نظارت شورا هم درخصوص عدم پاسخ‌گویی شهرداری تهران به تذکرات اعضای شورا گلایه کرد و گفت: متأسفانه شهرداری تهران به تذکراتی که در صحن شورا مطرح می‌شود پاسخ مناسب و درخوری نمی‌دهد. پیش از این تذکری درخصوص روند جذب نیرو در سازمان شهرداری تهران ارائه شده که هنوز پاسخ و گزارشی دراین‌باره اعلام نشده است. نکته بعدی درباره تذکری در رابطه با ودیعه مسکنی است که به‌صورت وام در اختیار مدیران شهرداری قرار گرفته که پاسخ این تذکر نیز تاکنون دریافت نشده است. بنابراین از ریاست شورا درخواست می‌شود تا این موضوع را از این مرجع پیگیری کند. رئیس کمیته نظارت شورا به سفرهای خارجی مدیران شهری اشاره می‌کند و می‌گوید:‌ شهرداری تهران مکلف است مشخصاتی را ناظر به همه سفرهای خارجی مرتبط با مسئولیت کاری مدیران و کارکنان شهرداری تهران و واحدهای تابع که از تاریخ ابلاغ مصوبه انجام شده حداکثر تا سه هفته پس از اتمام سفر منتشر کند و در دسترس عموم قرار دهد که این مشخصات شامل مقصد یا مقاصد سفر، طول مدت سفر، همراهان سفر، علت و ضرورت سفر، میزان و تأمین هزینه سفر و گزارش و دستاوردهای سفر است. مسئولانی که با هزینه شهروندان تهرانی به خارج از کشور سفر می‌کنند، باید گزارش عملکرد و نیز دستاوردشان از سفر را ارائه دهند. بر اساس ماده هفتم مصوبه مذکور، رعایت‌نکردن هریک از مقررات مصوبه در حکم تخلف اداری بوده و متخلف، حسب مورد، ضمن گزارش سازمان بازرسی شهرداری تهران به هیئت رسیدگی تخلفات اداری معرفی می‌شود و تنبیه‌های مقرر را خواهد داشت. موضوع بعدی گزارشگری تخلفات است. شهرداری تهران مکلف است آیین‌نامه‌ای را در رابطه با ایجاد سازوکار و گزارش‌دهی امن و حمایت مادی و معنوی از گزارشگران تخلفات تدوین کند. نکته پایانی اینکه با توجه به اینکه بخشی از تذکرات شورا به شهردار تهران ذیل ماده ۸۳ است در صورت عدم پاسخ‌گویی به تذکرات ماده ۸۳ و نیز عدم اطلاع‌رسانی مناسب عضو متذکر، موضوع طرح سؤال از شهردار مطرح خواهد شد که در صورت تداوم این رویه این درخواست عملی خواهد شد.

هدررفت 22 درصدی آب در تهران

در جلسه روز گذشته محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، گزارشی درخصوص وضعیت ذخیره آبی سدهای پایتخت ارائه کرد. او با تأکید بر اینکه میزان ذخایر سدها در شهریورماه ۹۸ به میزان ۹۱۸ میلیون مترمکعب بود، می‌گوید: امسال میزان بارندگی ۱۷۵ میلی لیتر بوده و نسبت به میانگین بلندمدت ۳۳ درصد کاهش داشته و با وجود بارندگی‌های مطلوب کشور در تهران در آستانه خشک‌سالی هستیم.

او با اشاره به اینکه آب تهران از پنج سد تأمین می‌شود؛ می‌گوید: میزان بارندگی در تهران سالانه ۲۸۰ میلی‌متر است و بر اساس گزارشات هواشناسی در سه سال اخیر ما خشک‌سالی هواشناسی داشتیم و در این سه سال گستره بارندگی کمتر از ۲۸۰ میلی‌متر بود. ۲۳ درصد آب کل کشور در تهران تولید و توزیع می‌شود. امسال میزان بارندگی ۱۷۵ میلی‌لیتر بوده و نسبت به میانگین بلندمدت ۳۳ درصد کاهش داشته و با وجود بارندگی‌های مطلوب کشور در تهران در آستانه خشک‌سالی هستیم. اردکانی به میزان ذخایر سدها در شهریورماه سال ۱۳۹۸ به میزان ۹۱۸ میلیون مترمکعب اشاره می‌کند و می‌گوید: گرچه میزان ذخایر نسبت به سال قبل ۳۳ درصد بیشتر است، اما این به سد طالقان برمی‌گردد و دیگر سدها نسبت به سال‌های قبل به میزان ۱۰ درصد ذخیره کمتری دارند از این رو باید پنج هزار میلیارد تومان برای انتقال آب سد لار و سد طالقان اختصاص یابد. امسال نیز با صرفه‌جویی در مصرف آب مشکلی در سطح شهر نخواهیم داشت، مضافا بر اینکه ما به دنبال این بودیم که بیش از دو هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان از محل تبصره سه که مصوبه شورای شهر تهران است، درآمد داشته باشیم که خوشبختانه به دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید و گزارشات حسابرسی آن در حال تهیه است.

او یادآور می‌شود: رینگ قمر بنی‌هاشم به طول ۱۷۰ کیلومتر که از شمال تا جنوب آب را مدیریت می‌کند، ما توانستیم از محل تبصره سه موضوع اصلاح و بازسازی شبکه فاضلاب به طول ۷۲ کیلومتر را انجام دهیم که در کاهش هدررفت آب بسیار مؤثر بود. ۱۳ کیلومتر خط اصلی در بزرگراه‌های شهید همت، شهید خرازی و دیگر بخش‌ها اجرائی شده، بازسازی تأسیسات نیز به درخواست شهرداری انجام شد. تعویض کنتورهای خراب نیز در سال قبل، از این محل انجام شد. به گفته اردکانی یکی از مصوبات شورا باید این باشد که تجهیزات کاهنده برداشت آب در تأسیسات شهری نصب شود. در تهران میزان هدررفت آب ۲۲ درصد است که ۱۱ درصد آن در ۲۲ هزار کیلومتر شبکه آب است و بخشی از درآمد تبصره سه به بازسازی شبکه فرسوده اختصاص دارد. ۱۱ درصد هدررفت نیز پرتی ظاهری است که آمار آن را نداریم.

علی نصیری، مدیرعامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، هم در این جلسه با اشاره به اینکه انفجار در شهران به دلیل فروریزش و آب‌شستگی بوده است، یادآوری می‌کند: مطالعاتی که درباره فروریزش‌ها انجام می‌شود که می‌تواند حادثه‌ساز باشد، به پوسیدگی شبکه آب برمی‌گردد. نصیری با اعلام اینکه میزان هدررفت آب به ۴۰ درصد می‌رسد، می‌گوید: برای بازسازی شبکه باید برنامه‌ریزی جدی انجام شود؛ چراکه علاوه بر جلوگیری از هدررفت آب آنچه اهمیت دارد، جلوگیری از فروریزش‌هاست. ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، نیز با بیان اینکه اولویت اقدامات تبصره سه باید اجرای سیستم فاضلاب باشد، می‌گوید: بخش زیادی از درختان و بوستان‌های ما به خاطر نبود آب‌رسانی درست و به‌موقع خشک شدند. مسئولیت حفظ یک‌سری بوستان‌های فرامنطقه‌ای مثل چیتگر، لویزان و سرخه‌حصار برعهده اداره منابع طبیعی هستند؛ هرچند اداره آنها برعهده شهرداری تهران است، اما بیش از چند هزار قطعه درخت در این بوستان‌ها خشک شدند و الان در حال قطع‌شدن هستند. شرکت آب و فاضلاب برای این موضوع توضیحی دارد یا نه؟

سوده نجفی، رئیس کمیته سلامت شورا، هم در این جلسه تأکید کرد: به دلیل نبود سیستم فاضلاب در منطقه ۲۲ فاضلاب برخی برج‌ها رها شده بود که مشکلات زیست‌محیطی را به دنبال داشت. اتصال فاضلاب این منطقه به سیستم فاضلاب شهر باید با همکاری شهرداری و آبفا انجام شود. مهدی بابایی، رئیس کمیته ایمنی شورا، با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم انجام‌شده در افزایش راندمان آب، اجرای رینگ قمر بنی‌هاشم است، خاطرنشان کرد: آنچه رصد می‌کنیم و به صورت رسمی اعلام نشده، میزان هدررفت آب است. در اخبار غیررسمی عدد ۳۰درصدی هدررفت را دیده‌ایم، اما آمار رسمی و گزارشی از برنامه‌‌ریزی برای جلوگیری از هدررفت ارائه نشده است.

در ادامه این جلسه اصلاحیه مواد ۱۶ و ۱۸ مصوبه تأمین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های توسعه و بازسازی تأسیسات آب و فاضلاب شهری و اجرای طرح آب‌رسانی اضطراری شهر تهران و تأمین بخشی از کسر قیمت تمام‌شده تعرفه خدمات آب و فاضلاب بررسی و با حداکثر آرای موفق تصویب شد.

اصلاح نمای ساختمان‌های پایتخت

در جلسه روز گذشته شورای شهر تهران لایحه اصلاح مصوبه طراحی پایش و اجرای نماهای شهر تهران را روی میز بررسی قرار دادند. جعفر بندی‌شربیانی، عضو کمیسیون شهرسازی و معماری، در این زمینه می‌گوید: بعد از حادثه آتش‌سوزی که در بیمارستان گاندی اتفاق افتاد و منشأ آن نمای ناایمن بود، با هماهنگی کمیته ایمنی و با استفاده از نظرات همکاران در کمیته نما، اصلاحاتی را در مصوبه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران اعمال کردیم که به اختصار به مواردی از آن اشاره می‌کنم. ابتدا، در ماده سوم، بند الف، مورد سوم، آورده شده که محور‌های اصلی در شهر تهران، مشخص شده که این محورها عبارت‌اند از: محور‌های اصلی شهر، محور‌های شریانی و شاخص، راستاهای تجاری و محور‌های جدید‌الاحادث. تغییر بعدی، ماده چهارم بند ب مورد 1 است که عمده‌ترین تغییرش حضور نماینده آتش‌نشانی است. شربیانی برای توضیح موضوع و تغییرات به‌وجود‌آمده، می‌گوید: آورده شده که در ترکیب کمیته نماهای خاص، حضور نماینده آتش‌نشانی الزامی شده است. اعضای کمیته منطقه به این شکل بوده که یک نفر استاد دانشگاه با تخصص معماری و یک نفر استاد دانشگاه با طراحی شهری در کمیته عضویت داشتند. با عنایت بر این مطلب که هیئت علمی در این دو رشته دچار مشکل بود، به‌این‌صورت تغییر کرد که یک نفر مدرس دانشگاه با تخصص معماری یا طراحی شهری حضور داشته باشد که به لحاظ تعداد هم این موضوع حل بشود. تغییر بعدی نیز درباره نماینده شورا در کمیته نمای منطقه است که دارای رأی نیست، اما اگر در نحوه بررسی، تخلف یا ایرادی در موضوع داشته باشد، آن مورد را به کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران اعلام می‌کند و کمیسیون مکلف می‌شود در مدت حداکثر هفت روز، تخلف را تعیین تکلیف کند. تبصره‌ای نیز اضافه شده که سازمان آتش‌نشانی موظف شده است که دستورالعمل و بخش‌نامه‌های مرتبط با ایمنی در نمای ساختمانی را پس از تصویب این مصوبه، در مدت دو ماه ابلاغ کند. و نیز سازمان زیباسازی نیز مکلف شده دستورالعملی را برای نماهای ساختمانی و سیما و منظر شهری تدوین و ارسال کند. این عمده تغییرات این اصلاحیه‌هاست.

مهدی چمران هم با اشاره به ناهمگون‌بودن نماها در سطح شهر، می‌گوید: کمیته نماها در سال‌های قبل به صورت موقت شکل گرفت و نماها را بررسی می‌کردند و مصوباتی نیز داشت که دستورالعمل‌ها را تعیین می‌کرد. درواقع یک کمیسیون خاص برای ساختمان‌های خاص در شهرداری شکل گرفته و نماها را بررسی می‌کند و برای دیگر ساختمان‌ها نیز کمیته‌ها در مناطق تشکیل می‌شود. پیشنهاد ما این بود که موارد به صورت هم‌زمان ارسال شود تا زمان صدور پروانه زمان‌بر نباشد. در همین راستا تغییراتی در مصوبه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران ایجاد شد. قرار بر این شد که ساختمان‌های با متراژ دو‌هزار‌و ۵۰۰ متر‌مربع به بالا در کمیته ساختمان‌های خاص بررسی شوند که این اقدام پیش‌از‌این به این صورت نبوده است.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر تخلفی در اجرای نما ثبت شد، می‌توان یک هفته برای رفع تخلف فرصت داد، می‌گوید: کمیسیون باید کتبا و رسما این موارد را اعلام کند و این شرایط به‌عنوان ناظر باید برای شورا در نظر گرفته شود؛ چراکه در غیر‌این‌صورت نظارت بی‌معنا خواهد بود. نظارتی که باشد و شورا نتواند کاری کند، به کار نخواهد آمد و هر جایی که تخلفی رخ داد، شورا باید بتواند بگوید. ناصر امانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و عضو شورا، یادآوری می‌کند: سازمان زیباسازی و آتش‌نشانی نمی‌توانند در ضوابط نما و معیار شهرسازی دخالت کنند و آنها باید تابع مقررات شهرسازی باشند و این به اصلاح نیاز دارد و روند صحیح معکوس بر آن چیزی است که در این اصلاحیه ذکر شده است. چمران در پاسخ می‌گوید: ضوابط را سازمان زیباسازی باید تهیه کند و به معاونت شهرسازی ابلاغ کند. در اصل، این معاونت شهرسازی است که باید آن مبانی را بررسی و در قبال آنها تصمیم‌گیری کند. باید این‌گونه نوشته شود که معاونت شهرسازی با همکاری و دریافت نظرات تخصصی سازمان آتش‌نشانی و نیز سازمان زیباسازی موارد را تهیه و اعلام کند. «اصلاحیه مصوبه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر تهران» با آرای موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

 

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها